Koning tegen president Kenia: u kent onze bezorgdheid
NAIROBI (ANP) - Koning Willem-Alexander heeft zich dinsdagavond tijdens het staatsbanket in Nairobi direct tot de Keniaanse president William Ruto gericht. "U bent op de hoogte van onze bezorgdheid over meldingen van ontvoeringen en straffeloosheid", zei hij in zijn toespraak.
In Kenia, waar het koningspaar van dinsdag tot en met donderdag op staatsbezoek is, is sinds het aantreden van Ruto in 2022 veel onrust. Bij protesten over corruptie, inflatie en werkloosheid zouden tientallen Kenianen zijn ontvoerd. Vorige zomer kwamen bij een protest tientallen mensen om het leven door politie-ingrijpen.
"Als gelijkwaardige partners kunnen we dergelijke kwesties openhartig bespreken", zei de koning voorafgaand aan het diner. "We moedigen alle inspanningen aan om te zorgen dat er verantwoording plaatsvindt bij mensenrechtenschendingen." De koning sprak ook over het gesprek dat hij dinsdagmiddag had met Keniaanse jongeren over de situatie in het land. "Jonge Kenianen willen serieus genomen worden. Om als vrije burgers te werken aan de toekomst van hun land", aldus de koning.
Staatsbezoek
Willem-Alexander had al aangegeven het passend te vinden om aandacht te besteden "aan de mensenrechten, goed bestuur en accountability" in het land. Rond het staatsbezoek was de afgelopen tijd veel ophef. Critici menen dat het bezoek niet door had moeten gaan zolang William Ruto nog president is.
De koning stipte dinsdagavond ook de positieve ervaringen aan die hij met Kenia en het continent Afrika heeft. "Mijn liefde voor Afrika heb ik al op jonge leeftijd meegekregen van mijn vader, die tien jaar van zijn jeugd doorbracht in het toenmalige Tanganyika", zei hij. "Zelf heb ik dit deel van Afrika, en Kenia in het bijzonder, leren kennen in de jaren tachtig en negentig. Eerst als piloot voor AMREF - Flying Doctors. En later als piloot voor Kenya Wildlife Service, waar ik onder andere olifanten moest beschermen tegen stropers in Meru National Park."
De koning beschouwt Kenia vanuit de lucht als "magisch", maar vindt het land vanaf de grond nog indrukwekkender. "Want daar ervaar je de ongelooflijke kracht van de mensen die hier wonen en dit land bewerken."
Meer uit Binnenland
ARNHEM (ANP) - Ye heeft zich tijdens zijn eerste van twee shows in de GelreDome in Arnhem volledig op de muziek gefocust. De Amerikaanse rapper had vanaf zijn metershoge podium in de vorm van een enorme wereldbol nauwelijks interactie met het publiek en eventuele provocerende uitspraken bleven uit.
6 uur geledenEPE (ANP) - Een zoekactie naar een vermiste man in het noorden van de Veluwe is zaterdagavond afgebroken omdat er wolven in het gebied zijn. Reddingsorganisatie SAR Nederland meldt dat het verder zoeken "te onveilig voor mens en dier" zou worden.
6 uur geledenARNHEM (ANP) - Rapper Ye heeft zaterdagavond onder luid gejuich van tienduizenden bezoekers het eerste optreden van zijn twee shows in de GelreDome afgetrapt. Aan het optreden in Arnhem ging een wekenlange discussie vooraf, waarbij verschillende partijen zich uitspraken tegen de komst van de Amerikaanse rapper.
9 uur geledenARNHEM (ANP) - Het Centrum Informatie en Documentatie Israël (CIDI) gaat maandag opnieuw demonstreren bij het tweede concert van rapper Ye in de GelreDome. Dat liet directeur Naomi Mestrum weten na afloop van het protest van zaterdag bij het stadion in Arnhem. De demonstratie van maandag zal volgens haar iets kleinschaliger zijn en zich vooral richten op het bewustmaken van het jonge publiek over de "kwalijke uitspraken" van de Amerikaanse artiest.
10 uur geledenARNHEM (ANP) - De politie heeft zaterdagavond drie mensen weggestuurd bij de GelreDome in Arnhem, waar de omstreden rapper Ye optreedt. Ze droegen borden waarop complottheorieën over onder meer de Holocaust stonden. Daarmee wilden ze meerdere keren naar een protest van enkele Joodse organisaties tegen het optreden van Ye gaan. Agenten hadden de drie enkele keren verteld dat ze afstand moesten houden, maar ze bleven terugkomen.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Reizigers kunnen weer een noodpaspoort krijgen. Een landelijke technische storing bij de Koninklijke Marechaussee is zaterdag aan het begin van de avond verholpen, enkele uren nadat die begon.
11 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Het cruiseschip Hondius heeft de haven van Rotterdam zaterdag aan het begin van de avond verlaten. Op het schip brak in april het hantavirus uit. De Hondius vaart nu naar Longyearbyen op Spitsbergen. Vanaf Spitsbergen vertrekt op 13 juni een arctische expeditie met 137 gasten en een arts aan boord, meldt een woordvoerder van rederij Oceanwide Expeditions.
12 uur geleden