Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Koning tegen president Kenia: u kent onze bezorgdheid

Koning tegen president Kenia: u kent onze bezorgdheid

NAIROBI (ANP) - Koning Willem-Alexander heeft zich dinsdagavond tijdens het staatsbanket in Nairobi direct tot de Keniaanse president William Ruto gericht. "U bent op de hoogte van onze bezorgdheid over meldingen van ontvoeringen en straffeloosheid", zei hij in zijn toespraak.

In Kenia, waar het koningspaar van dinsdag tot en met donderdag op staatsbezoek is, is sinds het aantreden van Ruto in 2022 veel onrust. Bij protesten over corruptie, inflatie en werkloosheid zouden tientallen Kenianen zijn ontvoerd. Vorige zomer kwamen bij een protest tientallen mensen om het leven door politie-ingrijpen.

"Als gelijkwaardige partners kunnen we dergelijke kwesties openhartig bespreken", zei de koning voorafgaand aan het diner. "We moedigen alle inspanningen aan om te zorgen dat er verantwoording plaatsvindt bij mensenrechtenschendingen." De koning sprak ook over het gesprek dat hij dinsdagmiddag had met Keniaanse jongeren over de situatie in het land. "Jonge Kenianen willen serieus genomen worden. Om als vrije burgers te werken aan de toekomst van hun land", aldus de koning.

Staatsbezoek

Willem-Alexander had al aangegeven het passend te vinden om aandacht te besteden "aan de mensenrechten, goed bestuur en accountability" in het land. Rond het staatsbezoek was de afgelopen tijd veel ophef. Critici menen dat het bezoek niet door had moeten gaan zolang William Ruto nog president is.

De koning stipte dinsdagavond ook de positieve ervaringen aan die hij met Kenia en het continent Afrika heeft. "Mijn liefde voor Afrika heb ik al op jonge leeftijd meegekregen van mijn vader, die tien jaar van zijn jeugd doorbracht in het toenmalige Tanganyika", zei hij. "Zelf heb ik dit deel van Afrika, en Kenia in het bijzonder, leren kennen in de jaren tachtig en negentig. Eerst als piloot voor AMREF - Flying Doctors. En later als piloot voor Kenya Wildlife Service, waar ik onder andere olifanten moest beschermen tegen stropers in Meru National Park."

De koning beschouwt Kenia vanuit de lucht als "magisch", maar vindt het land vanaf de grond nog indrukwekkender. "Want daar ervaar je de ongelooflijke kracht van de mensen die hier wonen en dit land bewerken."

Meer uit Binnenland

BBB vindt formatiestuk van D66 en CDA 'blind voor de regio'

DEN HAAG (ANP) - D66 en het CDA hebben in hun formatiestuk te weinig oog voor de regio, vindt BBB-leider Caroline van der Plas. Volgens haar "ademt het verhaal een grootstedelijke eurofiele koers" en zijn "boeren en vissers het haasje". "Zicht op de wereld, blind voor de regio", aldus de partij.

37 minuten geleden
Politie zoekt Nederlanders om doodgeschoten meisje (11) in België

AMSTERDAM (ANP) - De politie zoekt twee vermoedelijk Nederlandse mannen die mogelijk meer weten over de omstandigheden rond de dood van een 11-jarig meisje in België. Dat gebeurde op 9 januari 2023. Een woning aan de Nieuwdreef in Antwerpen werd toen onder vuur genomen. De kogels gingen door de garage, waar zich een keuken bevond waar het gezin aan het eten was. Het meisje kwam om, haar vader (58) en zussen van 13 en 18 jaar raakten lichtgewond.

45 minuten geleden
Excuses Wiersma voor gebrek aan informatie over uitstel verbod

DEN HAAG (ANP) - Demissionair landbouwminister Femke Wiersma heeft de Tweede Kamer excuses aangeboden omdat ze niet heeft laten weten dat het haar niet lukte om het stroomstootverbod in de veehouderij in te voeren op 1 juli 2025. Dat deed ze in het debat over de kwestie nadat er ongeduld uit de Kamer had geklonken. "Het is heel stom" en "dat had wel gemoeten, dat is een fout", gaf de BBB-minister toe.

55 minuten geleden
Karremans niet in december naar China voor gesprek over Nexperia

DEN HAAG (ANP) - Demissionair minister van Economische Zaken Vincent Karremans (VVD) gaat toch niet deze maand naar China om daar te praten over de kwestie-Nexperia. In een brief aan de Tweede Kamer schrijft hij dat hij dit van plan was, maar dat de Chinese ministers met wie hij zou spreken dan geen tijd hebben: zij zijn dan op de 'Central Economic Work Conference'. Volgens Karremans is "in goed overleg besloten te kijken naar een nieuwe datum" en gaat hij indien de situatie daarom vraagt alsnog snel naar China.

1 uur geleden
Kamer wil weten wanneer Wiersma nu eens stroomstootverbod invoert

DEN HAAG (ANP) - In het debat over het verbod op het gebruik van stroomstootapparatuur in de veehouderij heeft de Kamer collectief een vraag voor landbouwminister Wiersma: wanneer komt dat verbod er nu eindelijk? Kamerleden van Partij voor de Dieren, D66, SP, GroenLinks-PvdA, CDA en VVD willen weten waarom het verbod er nog altijd niet is.

1 uur geleden
De Vos (FVD) ziet bij D66 en CDA vooral voortzetting van beleid

DEN HAAG (ANP) - Forum voor Democratie ziet in het formatiestuk van D66 en CDA "een aantal aanknopingspunten". Maar verder is het "vooral voortzetting van bestaand beleid", schrijft partijleider Lidewij de Vos in een reactie op X. Ze blijft bij haar wens voor een kabinet op basis van wisselende meerderheden in de Tweede Kamer.

1 uur geleden
Jetten en Bontenbal willen belastingvoordeel groene techbedrijven

DEN HAAG (ANP) - Een belastingvoordeel moet het aantrekkelijker maken voor groene techbedrijven om zich in Nederland te vestigen en te ontwikkelen, schrijven partijleiders Rob Jetten (D66) en Henri Bontenbal (CDA) in hun gezamenlijke formatiestuk. De partijen willen daarmee bedrijven "die passen bij onze economie van de toekomst" verder helpen.

4 uur geleden