Koning over boeren: geweld en intimidatie zijn nooit de oplossing
GRAZ (ANP) - Geweld en intimidatie zijn volgens koning Willem-Alexander "nooit de oplossing". Dat zei hij na afloop van het staatsbezoek aan Oostenrijk toen hem werd gevraagd naar de situatie rondom boeren en de stikstofcrisis in Nederland. "Uiteindelijk moeten we weer aan tafel, moeten we weer de dialoog aangaan en samen het probleem oplossen."
De koning zegt dat hij en zijn vrouw koningin Máxima het nieuws in Nederland op de voet volgen en zien dat er sprake is van "geweld en intimidatie". "De boeren zijn een deel van ons cultureel erfgoed, een deel van Nederland", vervolgt de koning, die vindt dat er "samen" gezocht moet worden naar een oplossing voor het stikstofprobleem. "We moeten daarom ook samen naar de toekomst kijken, we kunnen ze niet wegzetten als één groep. Het is een deel van onze geschiedenis, een deel van ons land en een deel van onze identiteit."
Dinsdagavond waren er na de demonstraties van de boeren rellen bij het huis van stikstofminister Christianne van der Wal. Ook werd CDA-Kamerlid Derk Boswijk bij zijn huis opgezocht en blokkeerden de actievoerders verscheidene wegen. Of daarmee "de grens" is bereikt, weet koning Willem-Alexander niet. "Ik weet niet waar de grens ligt. Uiteindelijk moeten we toch weer aan tafel gaan zitten. Uiteindelijk moet het stikstofprobleem opgelost worden en dat kan alleen als we samen aan tafel gaan en een oplossing vinden voor dit probleem."
De koning benadrukt dat Kamerleden en bewindspersonen altijd hun werk moeten kunnen doen. "En zoveel mogelijk moet de maatschappij ervoor zorgen dat dat ook mogelijk is." Wanneer hem wordt gevraagd of de rellen een aanslag op de democratische rechtstaat zijn, heeft de koning geen duidelijk antwoord. "Om dat nu meteen op die manier zo zwaar neer te zetten, lijkt me nu lastig. Maar nogmaals, geweld is geen oplossing voor het probleem."
Meer uit Binnenland
2E EXLOËRMOND (ANP) - In de nacht van maandag op dinsdag overnachtten 65 asielzoekers in een sporthal in het Drentse dorp 2e Exloërmond. Die heeft de gemeente Borger-Odoorn vanaf maandag tot en met donderdag aangeboden als nachtopvang voor asielzoekers die niet in het overvolle aanmeldcentrum in Ter Apel kunnen overnachten.
10 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Rijkswaterstaat waarschuwt weggebruikers om tijdens de avondspits alert te zijn op gevaarlijke situaties en mogelijk lange files door de verwachte slechte weersomstandigheden. Het KNMI heeft voor dinsdag code geel voor vrijwel het hele land uitgeroepen.
51 minuten geledenHEERHUGOWAARD (ANP) - Er is dinsdag nog veel onduidelijk over het steekincident bij een bedrijf in Heerhugowaard maandagavond. Daarbij vielen een dode en twee gewonden. De politie kan nog niet melden wat de identiteit is van de slachtoffers. Er is nog niemand aangehouden.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Werknemers die te weinig betaald krijgen, kunnen straks makkelijker hun achterstallig loon terugkrijgen. Vooral arbeidsmigranten worden onderbetaald. Minister Hans Vijlbrief (Sociale Zaken, D66) wil werkgevers sneller verantwoordelijk maken.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Steeds meer gemeenten ontwikkelen eigen hitteplannen, met maatregelen om kwetsbare mensen te beschermen tegen de gevolgen van hoge temperaturen. Het Rode Kruis en het Klimaatverbond becijferen dat het aantal gemeenten dat een hitteplan heeft, of aan het maken is, afgelopen jaar is gestegen van 90 naar 128. Ze noemen dat "een stap in de goede richting", maar vinden dat iedere gemeente zo'n plan zou moeten hebben.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Kinderen vanaf 10 jaar oud kunnen vanaf dinsdag met hun smartphone betalen bij de jongerenbank van ABN AMRO. Die bank, BUUT, is naar eigen zeggen de eerste in Nederland die jongeren onder de 16 jaar betalingen laat doen via hun mobiel. Daarmee wil BUUT jongeren onder begeleiding van hun ouders leren bewuster met hun uitgaven om te gaan.
5 uur geledenHEERHUGOWAARD (ANP) - Bij een steekincident bij een bedrijf in Heerhugowaard zijn een dode en twee gewonden gevallen, meldt de politie. Rond 19.35 uur kreeg de politie een melding van een steekpartij en zette vervolgens de omgeving af voor een grote actie. De politie heeft nog niemand aangehouden en roept getuigen op zich te melden.
5 uur geleden