Koning onthult gedenksteen voor Multatuli
AMSTERDAM (ANP) - Koning Willem-Alexander heeft maandagavond in De Nieuwe Kerk in Amsterdam een gedenksteen onthuld voor de schrijver Multatuli, het alter ego van Eduard Douwes Dekker.
Op de door Jeroen Henneman ontworpen steen staat onder meer de handtekening van Multatuli en de openingszin van zijn boek Max Havelaar: "Ik ben makelaar in koffie, en woon op de Lauriergracht, no.37." De gedenksteen krijgt later dit jaar een vaste plek in de kerk. Dat kon nu nog niet vanwege de Suriname tentoonstelling die in De Nieuwe Kerk wordt gehouden.
Koning Willem-Alexander had zich in zijn jeugd al kenbaar gemaakt als "Multatuliaan". Hij verbond de schrijver, van wie dit jaar het 200e geboortejaar wordt gevierd, ook met de viering van '75 jaar Vrijheid'. Alleen in vrijheid kunnen "dwarsdenkers" als Multatuli "misbruik van de macht aan de orde stellen".
Meer uit Binnenland
ROTTERDAM (ANP) - Een politieauto is donderdagmiddag op de Schiedamsedijk in Rotterdam tegen een fietser aangereden. De politie was op weg naar een melding. De 63-jarige fietser is door de botsing ernstig gewond geraakt en naar het ziekenhuis gebracht.
6 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De veiligheidsdiensten hebben wel onderzoek gedaan naar mensen die kritiek hadden op het coronabeleid, maar niet puur vanwege die kritiek. Dat meldt de Commissie van Toezicht op de Inlichtingen- en Veiligheidsdiensten (CTIVD) na een onderzoek op verzoek van de parlementaire enquĂȘtecommissie van Tweede Kamerleden die zich buigt over de coronacrisis.
9 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Bij meerdere rechtbanken worden vrijdag verdachten voorgeleid die zijn aangehouden voor het verspreiden van extremistische propaganda van terreurorganisatie IS. Het Openbaar Ministerie verdenkt ze ervan dat ze met TikTok-video's anderen wilden aansporen tot het plegen van terroristische misdrijven.
18 minuten geledenGRONINGEN (ANP) - In het strafrechtelijk onderzoek naar misstanden in een gezinshuis in de Groningse gemeente Westerkwartier is vorige week een 54-jarige vrouw aangehouden. Zij is gehoord over haar mogelijke betrokkenheid en mocht daarna weer naar huis. De vrouw blijft verdachte, meldt het Openbaar Ministerie.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een klein deel van het centrum in Den Haag is donderdag afgesloten nadat een gaslek was ontdekt in de kelder van de HEMA. Het gaat om de Gedempte Gracht en een deel van de Grote Marktstraat. De veiligheidsregio meldde eerder al dat de Bijenkorf en de HEMA zijn ontruimd.
1 uur geledenRIJKHOVEN (ANP) - Demissionair premier Dick Schoof voelt "een tikje weemoed" bij zijn laatste EU-evenement. Hij is donderdag op het Vlaamse kasteel Alden Biesen voor een heidag en overleg met de andere EU-leiders over de economie.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Onderzoek van TNO naar de bouwkundige staat van het appartementencomplex aan de Tarwekamp in Den Haag heeft geen fouten in de constructie aan het licht gebracht. Onderzoekers hebben wel kunnen reconstrueren waar de explosie precies heeft plaatsgevonden en hoe het gebouw is ingestort. Dat zei het Openbaar Ministerie donderdag tijdens de vijfde inleidende zitting tegen de vier verdachten in de zaak.
2 uur geleden