Koning ondanks oproep moskeeën bij opening Holocaustmuseum zondag
AMSTERDAM (ANP) - Koning Willem-Alexander is ondanks een oproep van meer dan tweehonderd moskeeën bij de opening van het Holocaustmuseum in Amsterdam, omdat het museum "van grote betekenis en nationaal belang" is. Dat laat de Rijksvoorlichtingsdienst desgevraagd weten aan het ANP. De moskeeën vroegen de koning de opening zondag niet bij te wonen, omdat de Israëlische president Isaac Herzog ook aanwezig is.
Eerder donderdag hadden ruim tweehonderd moskeeën de koning gevraagd om Herzog niet te ontvangen in Amsterdam. Zijn komst is volgens de islamitische gebedshuizen "zeer omstreden" onder meer omdat hij volgens hen eind vorig jaar de tekst "Ik vertrouw op je" schreef op een granaat die werd afgevuurd op het dichtbevolkte Gaza.
"Het Holocaustmuseum is een nationaal museum met internationaal karakter, daarom zijn meerdere staatshoofden uitgenodigd", aldus de Rijksvoorlichtingsdienst. Naast Herzog zijn dat de Oostenrijkse bondspresident Alexander Van der Bellen en de Duitse Bondsraadvoorzitter Manuela Schwesig.
Programma
Willem-Alexander krijgt zondag een rondleiding door het Holocaustmuseum waar de geschiedenis van de Jodenvervolging verteld wordt. Dat gebeurt aan de hand van 2500 voorwerpen, herontdekte foto's en films, geluidsopnames en installaties. De koning houdt daarnaast een toespraak in de nabijgelegen Portugese Synagoge.
Het koningspaar sprak vorige week donderdag met Amsterdammers met Palestijnse, Joodse en islamitische achtergrond over de impact van de oorlog in Gaza. Na afloop van de gesprekken zei Willem-Alexander dat die "goed" waren en had hij het over een "zeer interessante" bijeenkomst. In november sprak het paar op Paleis Huis ten Bosch met Nederlandse betrokkenen over de situatie in Israël en de Palestijnse gebieden.
Meer uit Binnenland
APELDOORN (ANP) - Bij een demonstratie tegen een noodopvang voor asielzoekers in Apeldoorn heeft de politie dinsdagavond ingegrepen. Er werd op een gegeven moment met vuurwerk gegooid naar agenten, waarna de politie een rotonde heeft leeggeveegd waar de betogers zich hadden verzameld. Daarbij is volgens de politie geen geweld gebruikt.
21 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Koning Willem-Alexander en koningin Máxima konden tijdens het 5 mei-concert in Amsterdam niet blijven stilstaan toen Rolf Sanchez aan het einde van de avond een mix van Spaanstalige muziek ten gehore bracht. De zanger sloot de jaarlijkse show af met latin-nummers als Vivir Mi Vida, Más Más Más en Danza Kuduro.
52 minuten geledenMADRID (ANP/RTR/AFP) - Spanje zal het Nederlandse cruiseschip Hondius waarop het hantavirus is uitgebroken, ontvangen op de Canarische Eilanden. Het land doet dat "in overeenstemming met het internationaal recht en uit humanitaire overwegingen", schrijft het ministerie van Volksgezondheid op X.
1 uur geledenVLISSINGEN (ANP) - De evacuatie van drie opvarenden van het cruiseschip Hondius vindt "naar alle waarschijnlijkheid" woensdag plaats. Twee speciale vliegtuigen zijn al onderweg om het drietal op te halen en naar Nederland te brengen. Dat laat cruisemaatschappij Oceanwide Expeditions weten. Het gaat om twee zieke bemanningsleden en een persoon die een relatie had met een Duitse opvarende die is overleden.
4 uur geledenLONDEN (ANP) - De Britse premier Keir Starmer heeft zijn medeleven uitgesproken met landgenoten die vastzitten op het Nederlandse cruiseschip Hondius. "We werken nauw samen met internationale partners om de Britse staatsburgers aan boord te ondersteunen en we stellen plannen op voor hun veilige doorreis", schreef hij op X.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Drie zieke opvarenden van het cruiseschip Hondius, dat voor de kust van Kaapverdië ligt, worden van boord gehaald en naar Nederland gebracht voor medische verzorging. Onder hen is één Nederlander, meldt het ministerie van Buitenlandse Zaken. "Alle inzet is erop gericht om dit op zo kort mogelijke termijn te laten plaatsvinden." Op het schip zijn meerdere mensen besmet geraakt met het hantavirus.
7 uur geledenGENÈVE (ANP) - Hulpverleners zijn volgens de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) bezig met het weghalen van twee ernstig zieke patiënten van het Nederlandse cruiseschip Hondius, om ze vervolgens over te brengen naar Nederland voor behandeling. De zieken verkeren volgens infectieziektendirecteur Maria Van Kerkhove in stabiele toestand. Op het schip was een uitbraak van het hantavirus.
8 uur geleden