Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Koning legt eerste krans bij Airborne-monument

Koning legt eerste krans bij Airborne-monument

EDE (ANP) - Koning Willem-Alexander heeft zaterdag de eerste krans gelegd bij het Airborne-monument op de Ginkelse Heide. Daar werd herdacht dat in september 1944, tachtig jaar geleden, zo'n 2000 geallieerde parachutisten boven de heide bij Ede werden gedropt. De luchtlandingen waren onderdeel van de bevrijdingsoperatie Market Garden.

Behalve de koning legden Defensieminister Ruben Brekelmans en Commandant der Strijdkrachten Onno Eichelsheim een krans. Ook waren er kransleggingen van onder anderen de Gelderse commissaris van de Koning Henri Lenferink en burgemeester Ahmed Marcouch van Arnhem.

Koning Willem-Alexander kwam kort voor 11.30 uur aan op het terrein bij het Airborne-monument, om daar de herdenkingsplechtigheid bij te wonen. Bij aankomst klonk applaus van de tienduizenden bezoekers, waarop de koning naar hen zwaaide.

Gesprekken met veteranen

In verband met het warme weer deelt de organisatie van de herdenkingsbijeenkomst flesjes water uit aan genodigden, onder wie een tiental veteranen uit de Tweede Wereldoorlog van wie er een nog in de Slag om Arnhem heeft meegevochten. Voor de veteranen, die allemaal eind 90 of meer dan 100 jaar oud zijn, is een schaduwplek geregeld.

Na de kransleggingen ging koning Willem-Alexander kort in gesprek met de aanwezige veteranen. Ook sprak hij met delegaties uit de Verenigde Staten, het Verenigd Koninkrijk en Polen.

'Blijven herdenken'

"We moeten er alles aan doen om te zorgen dat we in vrede en veiligheid kunnen blijven", zei hij tegen onder andere De Gelderlander. "Tachtig jaar vrede en veiligheid in Europa is al uniek in de geschiedenis. Daar is ongelooflijk veel bloedvergieten aan voorafgegaan, onder andere hier, maar ook op andere plaatsen. We moeten dat blijven herdenken, blijven vieren dat we in vrede en veiligheid mogen leven."

Meer uit Binnenland

Reclamewaakhond hekelt campagne tegen Europese tabaksregels

DEN HAAG (ANP) - Tabaksfabrikant Philip Morris heeft de regels voor tabaksreclame overtreden, oordeelt de Reclame Code Commissie (RCC), de toezichthouder voor advertenties. Philip Morris had een flyer en een website laten maken waarop mensen hun mening over komende Europese tabaksregels konden laten doorgeven aan de Europese Commissie. Kunstmatige intelligentie (AI) schreef de teksten voor de gebruikers.

18 minuten geleden
Efteling krijgt tweede zelfrijdende bus van Nederland

KAATSHEUVEL (ANP) - Vanaf 12 augustus rijdt op en bij pretpark de Efteling een zelfrijdende bus van Arriva, meldt de vervoerder. Zo'n bus rijdt zelfstandig. Er zit nog wel een zogeheten safety driver op de bestuurdersstoel die kan ingrijpen.

33 minuten geleden
Surfer overlijdt na aanvaring met bootje op Groningse Schildmeer

STEENDAM (ANP) - Een 58-jarige surfer uit Delfzijl is overleden na een aanvaring met een bootje op het Groningse Schildmeer, meldt de politie. De politie heeft de bestuurder van de boot, een 19-jarige man uit Eemsdelta, aangehouden en verhoord. Hij is weer op vrije voeten, maar blijft verdachte.

1 uur geleden
Faber leerde me leven nog meer te omarmen, zegt Barrie Stevens

DEN HAAG (ANP) - Acteur en zanger Barrie Stevens leerde van Peter Faber dat je "altijd open moet blijven staan om nieuwe dingen te leren en inzichten te krijgen". Dat zegt de entertainer vrijdag in reactie op het overlijden van Faber. De twee waren samen tussen 2018 en 2020 te zien in de RTL4-realityserie Beter laat dan nooit, samen met Gerard Cox en Willibrord Frequin.

2 uur geleden
Tot en met zondag geen treinen tussen Boxmeer en Venray

VENRAY (ANP) - Tussen Boxmeer en Venray rijden tot en met zondag geen treinen, dat meldt een woordvoerder van Arriva. Eerder was al bekend dat er vrijdag geen treinen zouden rijden door de werkzaamheden na de brand in natuurgebied Boschhuizerbergen, ten oosten van Venray.

3 uur geleden
Acteur Peter Faber (82) overleden

AMSTERDAM (ANP) - Acteur Peter Faber is overleden. Hij stierf donderdag op 82-jarige leeftijd "vredig in het bijzijn van zijn meest dierbaren", heeft zijn familie vrijdag bekendgemaakt. In zijn lange carrière speelde Faber in talloze films, series en theaterstukken. Twee keer won hij de toonaangevende toneelprijs Louis d'Or.

4 uur geleden
Ouders betaalden vorig jaar relatief minder voor kinderopvang

DEN HAAG (ANP) - Ouders hebben voor de dagopvang van hun kinderen afgelopen jaar relatief minder betaald dan in 2024, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). In 2025 kregen ouders waarvan de kinderen naar een kinderdagopvang gingen gemiddeld 68 procent van deze kosten vergoed, ten opzichte van 65 procent in 2024. In totaal ontvingen 719.000 ouders kinderopvangtoeslag.

4 uur geleden