Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Koning klapt als enige bij opening expositie Besmet!

Koning klapt als enige bij opening expositie Besmet!

LEIDEN (ANP) - Koning Willem-Alexander heeft donderdagmiddag met drie maanden vertraging vanwege de coronacrisis in het Leidse museum Boerhaave de tentoonstelling 'Besmet!' geopend. Hij deed dat door de expositie als eerste te bezoeken.

De opening zou oorspronkelijk al op 15 april plaatsvinden, maar daar moest vanwege de uitbraak van de coronapandemie vanaf worden gezien. "We werden ingehaald door de actualiteit", aldus directeur Amito Haarhuis in zijn welkomstwoord. De extra tijd werd gebruikt om de tentoonstelling aan te vullen en ook aandacht te vestigen op het nieuwe virus. "Nu zijn we met zijn allen diep doordrongen van de impact die een nieuwe infectieziekte kan hebben."

De oorspronkelijke opzet was om te laten zien hoe uitbraken van besmettelijke ziekten als pest, cholera en pokken het leven kunnen ontwrichten en welke lessen en wetenschappelijke kennis uit die epidemieën zijn voortgekomen. Dat is door de coronacrisis nog duidelijker geworden. Aan de expositie zijn voorwerpen toegevoegd - zoals de wattenstaafjes - die de afgelopen maanden actueel zijn geworden. Ook is er een film over de crisis. "Besmet! is als een brug die het verleden met het nu verbindt", aldus conservator Mieneke te Hennepe.

Die gaf een gloedvolle inleiding waarvoor koning Willem-Alexander graag wilde applaudisseren, niet wetend dat de overige gasten - onder wie ook RIVM-baas Jaap van Dissel - vooraf was gevraagd juist niet te klappen. De koning keek dan ook verbaasd achter zich toen bleek dat hij de enige was die zijn handen op elkaar bracht. Hij verontschuldigde zich lachend voor het in de war schoppen van het programma.

Het RIVM heeft nauw met het museum samengewerkt voor de expositie. Het instituut meldt dat gedurende de looptijd van de tentoonstelling, tot en met januari 2022, het museum in bepaalde perioden als vaccinatielocatie dient. De congresruimte van het museum wordt dan omgedoopt tot Prikpoli Boerhaave.

Meer uit Binnenland

Rover en Translink winnen kort geding over dure ov-kaarten

UTRECHT (ANP) - Reizigersvereniging Rover en Translink, het bedrijf achter de ov-chipkaart, hebben gelijk gekregen van de rechter in het kort geding tegen Kings Online, dat via twee websites ov-chipkaarten verkoopt voor hoge bedragen. Dat meldt Rover. Honderden reizigers hadden zich bij de vereniging gemeld omdat zij tientallen euro's te veel hadden betaald voor een persoonlijke ov-chipkaart. Mensen dachten vanwege de huisstijl van de website, die leek op die van de NS en Translink, via een officiële aanbieder een bestelling te plaatsen.

9 minuten geleden
Advocaat ouders doodgestoken Sohani: dader moet celstraf krijgen

UTRECHT (ANP) - De advocaat van de ouders van de 11-jarige Sohani, die op 1 februari vorig jaar in Nieuwegein werd doodgestoken, wil dat de rechtbank Hamsah L. (30) tot een strafbare dader verklaart. Hij vindt dat L. naast tbs ook een celstraf moet krijgen. Volgens raadsman Sébas Diekstra heeft L. in de periode voor het misdrijf drugs gebruikt, terwijl hij wist dat dit tot psychoses kan leiden. Dat betoogde hij dinsdag tijdens de rechtszaak tegen L. bij de rechtbank in Utrecht.

11 minuten geleden
IJ-tunnel langer dan jaar dicht, grote impact op bereikbaarheid

AMSTERDAM (ANP) - De IJ-tunnel gaat vanaf de zomer van 2027 ruim een jaar dicht. De afsluiting heeft grote gevolgen voor de bereikbaarheid van Amsterdam, de regio en in het bijzonder Amsterdam-Noord, aldus de gemeente. De tunnel, die het centrum met het stadsdeel Noord verbindt, is aan groot onderhoud toe.

59 minuten geleden
Verdachte uit Zwaag in zaak broer S10 blijft in voorarrest

HAARLEM (ANP) - De 24-jarige Signiomar D. uit Zwaag blijft vastzitten in de zaak rond Emiel den Hollander, de tweelingbroer van zangeres S10. De rechtbank heeft het verzoek om zijn voorarrest op te heffen afgewezen.

1 uur geleden
22-jarige verdachte van geweld in Beverwijk blijft in cel

HAARLEM (ANP) - De 22-jarige Adam el B. uit Beverwijk blijft vastzitten in de zaak rond het geweld tussen twee jeugdgroepen uit Haarlem en Beverwijk, in september vorig jaar. Dat heeft de rechtbank in Haarlem dinsdag besloten. Beelden van het geweld werden online gedeeld, waarop een vergeldingsactie volgde van een groep Haarlemmers en vijf middelbare scholen in de regio een dag de deuren sloten.

2 uur geleden
Verdachte doodsteken Sohani (11) houdt vol: ik was psychotisch

UTRECHT (ANP) - Hamzah L. (30), verdacht van het doodsteken van de 11-jarige Sohani in Nieuwegein, houdt vol dat hij destijds psychotisch was en onder invloed van wanen heeft gehandeld. L. staat dinsdag terecht bij de rechtbank in Utrecht.

2 uur geleden
Verdachte van neersteken schoolmeester weigert psycholoog

ROTTERDAM (ANP) - De man die wordt verdacht van het neersteken van een leerkracht tijdens de eindmusical van een basisschool in Alblasserdam, weigert mee te werken aan een psychologisch onderzoek. Dat bleek dinsdag tijdens een zitting in de rechtbank in Rotterdam, waar Mohammed U. (45) uit Hendrik-Ido-Ambacht opnieuw niet verscheen.

2 uur geleden