Koning: hoop dat saamhorigheid en trots ons blijven verbinden
DEN HAAG (ANP) - Met de komst van het coronavirus is ons land binnen enkele weken drastisch veranderd. Dat zei koning Willem-Alexander vrijdag in een tv-toespraak. Hij deed een beroep op de saamhorigheid om door de coronacrisis heen te komen.
De koning noemde de maatregelen om de verspreiding van het virus af te remmen "noodzakelijk en ingrijpend" en sprak zijn medeleven uit naar de zieken en nabestaanden van mensen die zijn overleden door het virus. "Wij leven intens mee met de nabestaanden van de mensen die zijn overleden en met alle coronapatiënten, thuis of in een ziekenhuis."
De koning zei dat het belangrijk is dat mensen alle aanwijzingen van experts opvolgen. "Zij hebben maar één doel voor ogen en dat is dat wij samen zo goed mogelijk door deze crisis komen en dat de risico's voor kwetsbare mensen zo klein mogelijk blijven."
Verdriet
Wel begrijpt hij het verdriet dat mensen kunnen hebben omdat zij hun geliefde, moeder, vader, oma of opa niet kunnen bezoeken in het verpleeghuis. "Juist nu wilt u maar één ding: hun hand vasthouden. Troost geven."
Volgens de koning leveren mensen uitzonderlijke prestaties. "Wij zijn trots op onze zorgprofessionals en op de hele medische sector. Duizenden voormalig zorgverleners en andere vrijwilligers melden zich spontaan om bij te springen. Fantastisch."
Goed zorgen
Belangrijk, aldus de koning, is het dat we goed zorgen voor mensen op leeftijd die kwetsbaar zijn. "Het coronavirus kunnen wij niet stoppen. Het eenzaamheidsvirus wel! Laten we samen zorgen dat niemand zich in de steek gelaten voelt. Als een bezoekje niet mogelijk is, dan zijn er gelukkig de online communicatiemiddelen, de telefoon of de post."
Ook liet de koning weten goed te snappen hoe kinderen zich voelen nu ze niet naar school, voetbal en ballet kunnen en verjaardagsfeestjes niet doorgaan. "Dat vraagt nogal wat van ons allemaal."
Volgens de koning wordt 2020 een jaar dat ieder van ons zich een leven lang zal herinneren. "Iedereen heeft zijn eigen ervaringen en beleeft het op een andere manier. Maar ik hoop en verwacht dat een gevoel van saamhorigheid en trots ons dwars door deze moeilijke tijd zal blijven verbinden."
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Onder grote belangstelling is bij het Indisch Monument in Den Haag het einde van de Tweede Wereldoorlog in het Koninkrijk der Nederlanden herdacht tijdens de Nationale Herdenking 15 augustus 1945. Daarbij zijn ook alle slachtoffers herdacht van de oorlog tegen Japan en de Japanse bezetting van voormalig Nederlands-Indië.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Tijdens de jaarlijkse Beach Cleanup Tour hebben vrijwilligers 4175 kilo afval en 79.242 peuken van de Nederlandse stranden langs de Noordzee geraapt. Ruim 2000 vrijwilligers liepen afgelopen twee weken langs de stranden om zwerfafval te rapen, van Schiermonnikoog tot en met Cadzand.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Schrijver Peter Andriesse is op 85-jarige leeftijd overleden. Zijn familie meldt dat zaterdag in een overlijdensadvertentie in NRC. Hij overleed al op 1 augustus.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Bestuurders mogen de A12 bij Den Haag weer op nadat Extinction Rebellion de toegang daartoe had geblokkeerd. Rijkswaterstaat meldt dat de rijbaan richting Utrecht weer is vrijgegeven.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De politie heeft de demonstratie van Extinction Rebellion (XR) op de Utrechtsebaan in Den Haag beëindigd. Activisten werden naar een bus gestuurd. De activisten die niet zelf naar de bus wilden lopen, werden door agenten erheen gedragen, zo is te zien op een livestream van XR.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland schiet België met twee helikopters van Defensie te hulp om te helpen met het blussen van de natuurbrand in het natuurgebied van de Hoge Venen. Dat meldt buitenlandminister Tom Berendsen op X. Het gaat om twee Chinook-transporthelikopters, die met een speciale waterzak (bambi bucket) duizenden liters water tegelijk kunnen scheppen en die boven een brand uitstorten.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Tientallen klimaatactivisten van Extinction Rebellion (XR) hebben de toegang tot de A12 in Den Haag geblokkeerd. De activisten staan net voor de tunnelbak op de Utrechtsebaan en blokkeren daar de weg, zo is te zien op een livestream van XR. De actie is niet aangekondigd bij de gemeente.
7 uur geleden