Koning Filip weigert ontslag informateurs
BRUSSEL (ANP) - Koning Filip heeft het ontslag van de Belgische informateurs Egbert Lachaert en Conner Rousseau geweigerd. Het tweetal moet doorwerken aan de vorming van een federale regering en uiterlijk woensdag verslag uitbrengen, meldt het paleis. De koning wil dat alle betrokken partijen "zo spoedig mogelijk het vertrouwen herstellen".
De Vlaamse liberale leider Lachaert en de Vlaamse sociaaldemocraat Rousseau leken vorige week goed op weg naar een regering van zeven partijen. Daardoor leek eindelijk zicht te komen op een volwaardige regering, die België al sinds december 2018 niet meer heeft. Maar afgelopen weekend kregen de partijleiders toch ruzie met elkaar. Nieuw overleg om de scheuren te lijmen maandag mislukte en de informateurs togen naar het paleis om hun ontslag aan te bieden.
De twee werken aan een coalitie zonder N-VA, de grootste partij van Bart de Wever. In de regering zouden wel de Vlaamse en Waalse liberalen, socialisten en groenen zitting nemen plus de Vlaamse christendemocraten (CD&V). In de mededeling van het paleis staat niet dat de koning woensdag een eindverslag verwacht, waardoor niet duidelijk is hoe het verder gaat.
Als het alsnog goed komt tussen de zeven partijen wordt in de volgende fase een formateur aangewezen, die dan ook de premier van het land wordt.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse leger heeft vrijdag aanvallen uitgevoerd op Iraanse radarinstallaties, nadat Iran vier aanvalsdrones richting de Straat van Hormuz had gelanceerd. Dat meldt het Amerikaanse Central Command (CENTCOM) in een bericht op X.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Volgens de Amerikaanse president Donald Trump vordert hij "heel snel" met de oorlog tegen Iran. Dat heeft hij gezegd in een interview met NBC News dat zondag wordt uitgezonden.
1 uur geledenTEHERAN (ANP) - Iran heeft meerdere drones in de richting van de Straat van Hormuz gelanceerd. Dat meldt CNN vrijdag op basis van een Amerikaanse functionaris, die ook zei dat ten minste vier drones door Amerikaanse vliegtuigen zijn neergeschoten.
1 uur geledenHEBRON (ANP) - Een zeven maanden oude Palestijnse baby is vrijdagavond om het leven gekomen door schoten van het Israëlische leger. Zijn ouders raakten gewond. Dat meldt het Palestijnse ministerie van Volksgezondheid.
1 uur geledenBEIROET (ANP) - Bij een Israëlische luchtaanval in het zuiden van Libanon zijn vrijdag vijf doden gevallen. Dat meldt het Libanese ministerie van Volksgezondheid.
1 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR/AFP) - De Russische president Vladimir Poetin ziet vooralsnog geen reden om persoonlijk zijn Oekraïense ambtgenoot Volodymyr Zelensky te ontmoeten. Die publiceerde donderdag een open brief aan de Russische leider met dat verzoek en de vraag om een concrete afspraak te maken.
9 uur geledenTIVAT (ANP) - Voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen staat open voor een "dynamischer" toetredingsproces voor landen die lid willen worden van de Europese Unie. Ze zei na de top van de EU en de Westelijke Balkan dat de wens is om hervormingen van toekomstige leden te belonen met "echte integratie" in de EU.
9 uur geleden