
Koning Charles krijgt Schotse kroonjuwelen overhandigd
EDINBURGH (ANP) - Koning Charles krijgt woensdag tijdens een dankdienst in Edinburgh de Schotse kroonjuwelen overhandigd. Het is gebruikelijk dat de zogeheten regalia worden gepresenteerd aan nieuwe Britse staatshoofden wanneer zij na hun kroning langskomen in Schotland. Charles en Camilla werden begin mei in Londen officieel gekroond tot Britse koning en koningin en brengen deze week in die rol hun eerste bezoek aan Schotland.
De ceremonie vindt plaats in de St. Giles' Cathedral in Edinburgh. Voorafgaand daaraan loopt een processie van zo'n honderd mensen van Edinburgh Castle naar de kathedraal. De deelnemers vertegenwoordigen allerlei aspecten uit het leven in Schotland.
De kroonjuwelen, de Honours of Scotland, worden ondertussen onder militaire begeleiding naar de kathedraal vervoerd. Charles krijgt de kroonjuwelen 's middags overhandigd. Het gaat om een kroon, een scepter en een nieuw rijkszwaard. Dit zogenoemde Elizabeth Sword is vernoemd naar de in september overleden koningin Elizabeth en werd onlangs nieuw gesmeed omdat het oude zwaard na vijf eeuwen te kwetsbaar was geworden om te gebruiken.
Voor de ceremonie heeft Charles vijf nieuwe muziekstukken uitgekozen die speciaal zijn gecomponeerd. Het gaat onder meer om een Keltische psalm, een compositie die is opgedragen aan koningin Camilla en een mars die is geschreven met in het achterhoofd de liefde van Charles en Camilla voor het landgoed van Balmoral en het omliggende landschap.
Na afloop van de ceremonie verlaten de koning en koningin de kathedraal. Vanaf Edinburgh Castle worden er dan 21 saluutschoten afgevuurd. Het gezelschap en de processie vervolgen hun weg naar Holyroodhouse, de officiële verblijfplaats van de koning in Schotland, waar een receptie wordt gehouden. Tot slot vliegt de Britse koninklijke luchtmacht RAF in formatie over de Royal Mile in Edinburgh.
Tijdens de ceremonie is de verwachting dat antimonarchisten in Edinburgh gaan demonstreren. De groep Republic zal woensdag volgens leider Graham Smith "goed vertegenwoordigd" zijn, zo zei hij eerder al. Het is voor het eerst sinds de kroning in mei dat de antimonarchisten weer gaan demonstreren. Smith en mededemonstranten werden toen gearresteerd.
Meer uit Buitenland
SANAA (ANP/AFP/RTR) - De Israëlische krijgsmacht heeft een luchtaanval uitgevoerd op de belangrijkste luchthaven van Jemen bij hoofdstad Sanaa. Volgens Israël is het vliegveld "volledig" onbruikbaar gemaakt na aanvallen op onder meer start- en landingsbanen en vliegtuigen.
36 minuten geledenKYIV (ANP/AFP/DPA) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky verwacht van de nieuwe Duitse bondskanselier Friedrich Merz meer Duits leiderschap in het Westen. Hij zei dat in een felicitatieboodschap voor de christendemocratische opvolger van de sociaaldemocratische regeringsleider Olaf Scholz.
1 uur geledenBERLIJN (ANP) - De Duitse Bondsdag heeft in tweede instantie toch ingestemd met de benoeming van Friedrich Merz als bondskanselier. Dinsdagmorgen verloor de christendemocraat de stemming nog verrassend, maar ditmaal stemden vrijwel alle parlementariërs van de nieuwe coalitie voor de aanstelling van Merz als regeringsleider.
2 uur geledenVATICAANSTAD (ANP) - De kardinalen vinden dat de nieuwe paus de hervormingen van Franciscus moet voortzetten en veel oog moet hebben voor de behoeften van de mensen. De hoge geestelijken kwamen deze dinsdag voor de twaalfde en laatste keer bijeen als voorbereiding op het conclaaf, de pausverkiezing die woensdag begint.
2 uur geledenVATICAANSTAD (ANP) - De rooms-katholieke kardinalen die in Vaticaanstad bijeen zijn om een nieuwe paus te kiezen, hebben een dag voor het conclaaf een oproep gedaan voor vrede in Oekraïne en het Midden-Oosten. Ze stellen vast dat de vrede daar niet dichterbij is gekomen en dat het aantal aanvallen op burgers alleen maar toeneemt.
4 uur geledenKYIV (ANP/AFP/RTR) - Oekraïne roept landen op geen troepen te sturen naar de militaire parade op 9 mei in Moskou. De optocht wordt elk jaar gehouden ter herdenking van de overwinning op nazi-Duitsland.
4 uur geledenBERLIJN (ANP) - Het Duitse parlement stemt dinsdag opnieuw over de nieuwe bondskanselier, nadat kandidaat Friedrich Merz van de christendemocraten eerder op de dag onverwacht geen meerderheid had gehaald. Hij doet nu een tweede poging, melden Duitse media.
4 uur geleden