Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Koning Charles geeft Sunak opdracht regering te vormen

Koning Charles geeft Sunak opdracht regering te vormen

LONDEN (ANP) - Rishi Sunak heeft zijn partijgenoot Liz Truss opgevolgd als premier van het Verenigd Koninkrijk. Hij kreeg dinsdag in Buckingham Palace van koning Charles de opdracht om een nieuwe regering te vormen, nadat Truss er eerder op de dag haar ontslag had ingediend.

Sunak werd maandag gekozen als leider van de conservatieve regeringspartij en dus automatisch ook als nieuwe premier. Hij is met zijn 42-jarige leeftijd de jongste Britse premier in ruim tweehonderd jaar. Het is voor het eerst dat het land een hindoeïstische premier heeft. Ook is Sunak, die een Indiase achtergrond heeft, de eerste regeringsleider van kleur.

De voormalige bankier, sinds 2015 parlementariër, was eerder minister van Financiën in de regering van Boris Johnson. Hij was in juli een van de eerste bewindslieden die opstapten uit onvrede over de door schandalen geteisterde Johnson. De massale ontslaggolf die daarna op gang kwam, betekende het einde van Johnsons premierschap.

Zware kritiek

Sunak deed vervolgens zijn eerste poging om partijleider en premier te worden. Hij verloor de interne leiderschapsverkiezing van afgelopen zomer van Truss. Zij besloot donderdag af te treden na zware kritiek op haar beleid. Truss is precies zeven weken premier geweest.

In tegenstelling tot de vorige premierswisseling vonden de formaliteiten nu zoals gebruikelijk plaats in Buckingham Palace. In september moesten Johnson en Truss naar Balmoral Castle in Schotland, waar koningin Elizabeth op dat moment verbleef. Het 96-jarige staatshoofd kon vanwege zogenoemde mobiliteitsproblemen niet naar Londen komen. Ze overleed enkele dagen later en werd daarna direct opgevolgd door haar zoon Charles.

Meer uit Buitenland

Trump meldt inbeslagname tanker voor kust Venezuela

WASHINGTON/OSLO/CARACAS (ANP/AFP/RTR) - President Donald Trump heeft gezegd dat de VS voor de kust van Venezuela een grote olietanker hebben opgebracht. Hij zei dit tegen verslaggevers en voegde eraan toe dat er "meer dingen gebeuren, daar horen jullie later over".

6 uur geleden
Opnieuw grote betogingen in Bulgarije tegen regering en corruptie

SOFIA (ANP/AFP) - Tienduizenden Bulgaren hebben in Sofia en andere steden betoogd tegen de regering en tegen corruptie. Begin deze maand waren er ook grote demonstraties van vooral jongeren. Het werd een uiting van Gen Z in Bulgarije genoemd. De coalitieregering trok onder druk van de protestgolf de voorgenomen begrotingsplannen op 3 december in. Volgens Bulgaarse media waren de protesten van woensdag nog groter dan die op 1 december.

7 uur geleden
Nepal sluit overeenkomst met leden Gen Z-protestbeweging

KATHMANDU (ANP/AFP) - Nepal heeft een overeenkomst gesloten met vertegenwoordigers van de Gen Z-protestbeweging. Het gaat om een pakket maatregelen die moeten leiden tot minder corruptie en beter bestuur. Interim-premier Sushila Karki, een voormalige opperrechter, sprak tijdens een plechtigheid in Kathmandu over een "mijlpaal".

9 uur geleden
Aanhoudingen in Frankrijk over 'kindersekspoppen'

PARIJS (ANP/AFP) - Bij een grote operatie van de Franse politie in heel het land zijn woensdag een twintigtal mensen aangehouden omdat ze worden verdacht van het kopen van illegale sekspoppen die een kinderlijk uiterlijk hebben. Vijf van de verdachten zijn bekend bij de politie wegens pedofiele praktijken.

9 uur geleden
IJsland doet ook niet mee aan Eurovisie Songfestival 2026

REYKJAVIK (ANP) - IJsland gaat in navolging van onder meer Nederland en Spanje volgend jaar niet naar het Eurovisie Songfestival. Dat is woensdag besloten tijdens een bestuursvergadering van de publieke omroep RÚV, maakte de omroep zelf bekend. Vorige week maakte de European Broadcasting Union (EBU), de organisator van het songfestival, bekend dat Israël mee mag doen aan de editie van volgend jaar in Oostenrijk. Hierop besloot een aantal landen het evenement te boycotten.

10 uur geleden
Grote Europese bondgenoten bellen Trump over vredesplan Oekraïne

PARIJS (ANP) - De leiders van de drie belangrijkste Europese landen hebben de Amerikaanse president Donald Trump gebeld over de jongste Oekraïne-vredesplannen van de Verenigde Staten. Er is druk diplomatiek verkeer tussen de VS, Europa, Oekraïne en Rusland nu de VS mikken op een doorbraak in de dagen voor Kerstmis.

11 uur geleden
Media: Amerikaans ministerie koopt zelf Boeings voor deportaties

WASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse ministerie van Binnenlandse Veiligheid koopt zelf vliegtuigen om deportaties van illegalen soepeler en sneller te laten verlopen. De deportaties verlopen vooralsnog met allerlei chartervliegtuigen. The Washington Post heeft gemeld dat het ministerie 140 miljoen dollar (120 miljoen euro) uittrekt voor zes Boeing-737's. Daarmee heeft het ministerie meer de hand in de uitzetting van ongewenste migranten.

11 uur geleden