Koning bij VN: we rusten pas als water bovenaan agenda staat
NEW YORK (ANP) - Water moet als onderwerp hoog op internationale agenda‘s prijken, omdat er nu te weinig aandacht is voor waterproblematiek, zegt koning Willem-Alexander bij de opening van de VN-waterconferentie in New York. "Tot die tijd zullen wij niet rusten."
Nederland houdt samen met het Centraal-Aziatische land Tadzjikistan de conferentie. "De verschillen konden niet groter", aldus de koning. "Het ene land heeft reusachtige bergen, het andere lage polders. Het ene ligt stroomopwaarts, het andere stroomafwaarts. Het ene is waar de rivier begint, het andere waar de rivier eindigt."
Ook wat betreft mensenrechten zijn de verschillen groot. Die staan in Tadzjikistan zwaar onder druk. President Emomali Rahmon regeert al sinds 1992 en bestuurt zijn land met harde hand, en blijft aan de macht door oneerlijke verkiezingen. Mensenrechtenorganisaties zijn dan ook kritisch dat Tadzjikistan medeorganisator is van de conferentie.
Gemene deler
Desondanks wil de koning samen met Tadzjikistan "het waterwiel laten draaien". Juist door de verschillen vertegenwoordigen beide landen "in feite de hele waterwereld". De landen willen vaststellen dat water "onze gemene deler is".
"We gaan een toekomst tegemoet waar we te veel of te weinig water hebben, of waar water te vervuild is", waarschuwt Willem-Alexander. In 2030 zal ongeveer de helft van de wereld kampen met "ernstige spanningen" omtrent water, aldus eerder VN-onderzoek. "Laten we niet vergeten dat dit al over zeven jaar is", zegt de koning. "We moeten water meer gaan waarderen, en het meer efficiënt en duurzaam gebruiken in iedere sector, zowel lokaal als wereldwijd."
De conferentie duurt tot en met vrijdag. De koning woont alleen de eerste dag bij. Vanuit Nederland zijn ook ministers Mark Harbers (Infrastructuur en Waterstaat) en Liesje Schreinemacher (Buitenlandse Handel en Ontwikkelingssamenwerking) mee. In totaal zijn 193 landen vertegenwoordigd en doen er ongeveer 6600 deelnemers mee.
Meer uit Binnenland
UTRECHT (ANP) - Veel studentensteden hebben regels die het realiseren van meer studentenkamers belemmeren. Dat meldt de Landelijke Studentenvakbond (LSVb) na onderzoek onder vijftien gemeenten, waaronder Amsterdam, Leiden, Utrecht, Groningen en Eindhoven. De studentenbond hoopt dat gemeenten het beleid rond woningdeelregels versoepelen, zodat er meer studentenkamers bijkomen en de tekorten worden verminderd.
30 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het Rode Kruis vreest dat ondanks maatregelen van het kabinet meer mensen om hulp komen vragen doordat ze door stijgende brandstof- en energieprijzen in geldnood komen. De organisatie krijgt al signalen van mensen die zeggen hun boodschappen niet meer te kunnen betalen.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een handjevol NS-hoofdconducteurs is vanaf dinsdag aan het werk met een bodycam. Het is de bedoeling dat alle hoofdconducteurs er aan het eind van het jaar een dragen. Volgens een NS-woordvoerder gaat het om zo'n 3500 medewerkers. Een bodycam werkt de-escalerend, zo bleek uit een eerdere proef van de NS met de apparaten. Als er toch iets gebeurt kunnen de beelden dienen als bewijsmateriaal.
1 uur geledenLEIDEN (ANP) - Opnieuw zijn er weinig hommels geteld tijdens de Nationale Bijentelling, meldt de organisatie achter de jaarlijkse telling door burgers. Dit jaar telden ruim 2200 mensen in totaal zo'n 46.000 bijen en andere bestuivers.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Milieudefensie dient dinsdag een dagvaarding in tegen Shell. De klimaatclub eist dat Shell stopt met het aanboren van nieuwe olie- en gasvelden en dat de multinational de uitstoot van broeikasgassen tussen 2030 en 2050 stapsgewijs vermindert.
7 uur geledenLOOSDRECHT (ANP) - De politie heeft maandagavond het gebied rond het gemeentehuis in het Noord-Hollandse dorp Loosdrecht ontruimd. Dat gebeurde tijdens een anti-azc-demonstratie. Dat bevestigt de gemeente, die spreekt van een grimmig einde. Eerder hadden de gemeente en politie nog aangekondigd "niet te zullen tolereren dat personen de demonstratie aangrijpen om strafbare feiten te plegen of ernstige wanordelijkheden te organiseren".
9 uur geledenDEN BOSCH (ANP) - In Den Bosch werd maandagavond gedemonstreerd op de Beverspijken, op een bedrijventerrein waar een toekomstig azc moet komen. Het was het derde protest daar in een week tijd.
10 uur geleden