Koning bij VN: we rusten pas als water bovenaan agenda staat
NEW YORK (ANP) - Water moet als onderwerp hoog op internationale agenda‘s prijken, omdat er nu te weinig aandacht is voor waterproblematiek, zegt koning Willem-Alexander bij de opening van de VN-waterconferentie in New York. "Tot die tijd zullen wij niet rusten."
Nederland houdt samen met het Centraal-Aziatische land Tadzjikistan de conferentie. "De verschillen konden niet groter", aldus de koning. "Het ene land heeft reusachtige bergen, het andere lage polders. Het ene ligt stroomopwaarts, het andere stroomafwaarts. Het ene is waar de rivier begint, het andere waar de rivier eindigt."
Ook wat betreft mensenrechten zijn de verschillen groot. Die staan in Tadzjikistan zwaar onder druk. President Emomali Rahmon regeert al sinds 1992 en bestuurt zijn land met harde hand, en blijft aan de macht door oneerlijke verkiezingen. Mensenrechtenorganisaties zijn dan ook kritisch dat Tadzjikistan medeorganisator is van de conferentie.
Gemene deler
Desondanks wil de koning samen met Tadzjikistan "het waterwiel laten draaien". Juist door de verschillen vertegenwoordigen beide landen "in feite de hele waterwereld". De landen willen vaststellen dat water "onze gemene deler is".
"We gaan een toekomst tegemoet waar we te veel of te weinig water hebben, of waar water te vervuild is", waarschuwt Willem-Alexander. In 2030 zal ongeveer de helft van de wereld kampen met "ernstige spanningen" omtrent water, aldus eerder VN-onderzoek. "Laten we niet vergeten dat dit al over zeven jaar is", zegt de koning. "We moeten water meer gaan waarderen, en het meer efficiënt en duurzaam gebruiken in iedere sector, zowel lokaal als wereldwijd."
De conferentie duurt tot en met vrijdag. De koning woont alleen de eerste dag bij. Vanuit Nederland zijn ook ministers Mark Harbers (Infrastructuur en Waterstaat) en Liesje Schreinemacher (Buitenlandse Handel en Ontwikkelingssamenwerking) mee. In totaal zijn 193 landen vertegenwoordigd en doen er ongeveer 6600 deelnemers mee.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - De plannen van de nieuwe regeringscoalitie leggen veel nadruk op verbetering van de kwaliteit van leven op de lange termijn. Maar de bezuinigingen die daar tegenover staan, dreigen toch al kwetsbare groepen harder te raken en kunnen ertoe leiden dat de ongelijkheid toeneemt. Daarvoor waarschuwt het Sociaal en Cultureel Planbureau (SCP) in een reflectie op het coalitieakkoord.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De aanpak van de armoede door het nieuwe kabinet zal beter moeten, aldus premier Rob Jetten. Uit een doorrekening van het regeerakkoord door het Centraal Planbureau (CPB) bleek dat het beleid van D66, VVD en CDA zal leiden tot meer armoede.
7 uur geledenDEN HAAG/WASHINGTON (ANP) - Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) heeft maandag kort na zijn aantreden gesproken met zijn Amerikaanse collega Marco Rubio. Dat meldde een woordvoerder van de Amerikaanse bewindsman.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten heeft al enkele uren na zijn aantreden gebeld met de Oekraïense president Volodymyr Zelensky. Jetten verzekerde Zelensky dat Nederland Oekraïne onverminderd blijft steunen.
9 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De gemeente Amsterdam stelt bij de rechter dat "beloftes aan bewoners juridisch niets waard zijn". Dat concludeert Alexander Klöpping via LinkedIn op basis van een schriftelijk verweer van de gemeente in een zaak over massatoerisme. Het Parool berichtte eerder al over het verweer. Vorig jaar stapte Stichting Amsterdam Heeft Een Keuze, met steun van Klöpping, naar de rechter omdat er ondanks een verordening te veel toeristen overnachten in de hoofdstad.
9 uur geledenPHILIPSBURG (ANP) - Luc Mercelina, minister-president van Sint Maarten, heeft de regering van Nederland gefeliciteerd met de succesvolle totstandkoming van een nieuwe regering onder leiding van minister-president Rob Jetten. Mercelina zegt uit te kijken naar samenwerking met de regering van minister-president Jetten in een geest van wederzijds respect en gedeelde verantwoordelijkheid.
10 uur geledenHILVERSUM (ANP) - De Nederlandse tv-kijker heeft de uitzendingen rond de Olympische Winterspelen van Milaan-Cortina 2026 goed weten te vinden. Dat meldt de NOS, waar het mondiale sportevenement de afgelopen weken te volgen was.
10 uur geleden