Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Komende jaren nog tekort aan rechters, meer sepots mogelijk

Komende jaren nog tekort aan rechters, meer sepots mogelijk

DEN HAAG (ANP) - Ondanks de uitbreiding van het aantal opleidingsplaatsen voor rechters van 80 naar 130, zal er de komende jaren nog steeds een flink tekort zijn aan rechters. Minister Franc Weerwind (Rechtsbescherming) maakte duidelijk in een debat in de Tweede Kamer dat de effecten van de nieuwe rechters pas op langere termijn te merken zijn. Er zijn nu landelijk ongeveer 200 rechters te weinig. Door de krapte ontstaat vertraging en dreigen meer zaken stopgezet te worden, is de zorg van de Kamer en van Weerwind.

Een groot tekort aan rechters in Gelderland leidde ertoe dat het Openbaar Ministerie (OM) eerder dit jaar besloot om in 1500 veelal lichtere strafzaken niet tot vervolging over te gaan. Weerwind was "niet blij" met dit besluit. "Deze situatie is niet goed, niet voor de rechtszoekende en niet goed voor de rechtspraak." Hij heeft het OM en de Raad voor de Rechtspraak erop gewezen dat Gelderland geen voorbeeld mag zijn voor andere regio's. Een nieuw massaal sepot zoals in Gelderland ligt niet voor de hand, omdat daar de nood echt het hoogst was, maar Weerwind kan dit niet 100 procent garanderen, hield hij de Kamer voor.

Het ging in Gelderland om relatief lichte strafbare zaken en geen zeden- of jeugdzaken of zaken waar geweld een rol speelde, benadrukte Weerwind. In ongeveer 10 procent van deze geseponeerde zaken hebben de slachtoffers volgens hem alsnog verzocht om hun zaak voor de rechter te krijgen. In diverse zaken gebeurde dat ook. Deze procedures leiden niet opnieuw tot een groot beslag op de rechtscapaciteit, omdat er door het grote aantal sepots weer wat ruimte vrij was gekomen, aldus de minister.

Gemiddeld stromen elk jaar 110 rechters uit, zodat met de huidige nieuwe instroom het tekort van 200 maar langzaam wordt ingelopen. Weerwind zoekt naar oplossingen om sneller meer rechters beschikbaar te krijgen. Zo kijkt hij of het mogelijk is om de opleiding tot rechter iets in te dikken. Die kan nu zes jaar duren. Hij is daarover in gesprek met de sector. Ook rechter- of raadsheerplaatsvervangers, juristen met ervaring die bij gaten kunnen invallen, zijn volgens Weerwind niet eenvoudig te vinden.

Meer uit Binnenland

Negen woningen in Den Haag ontruimd door brand

DEN HAAG (ANP) - In een portiekwoning aan de Pluvierstraat in Den Haag heeft in de nacht van zaterdag op zondag brand gewoed. Negen huizen in de wijk Duindorp moesten worden ontruimd, drie zijn onbewoonbaar geraakt, meldt een woordvoerder van de veiligheidsregio. De bewoners van die huizen moeten de nacht elders doorbrengen. Niemand raakte gewond.

1 uur geleden
Luid applaus voor Claude in stadion Basel

BASEL (ANP) - De tienduizenden fans die de finale van het Eurovisie Songfestival volgen in het St. Jakob-Park, het voetbalstadion van FC Basel, hebben Claude na zijn optreden een groot applaus gegeven. Dat is te horen op beelden die de Basler Zeitung verspreidt.

9 uur geleden
150 à 200 mensen bijeen in Katwijk voor demonstratie

KATWIJK (ANP) - Bij een demonstratie in Katwijk waren zaterdag zo'n 150 à 200 mensen aanwezig, zag een verslaggever van het ANP. Mensen kondigden eerder een demonstratie aan "tegen een mogelijke pro-Palestinademonstratie" en de gemeente zei rekening te houden met een grote groep deelnemers. In Katwijk is zaterdagavond geen pro-Palestijns protest bezig.

11 uur geleden
Zes fietsers gewond door aanrijding in Cadzand, vrouw opgepakt

CADZAND (ANP) - In Cadzand in Zeeland zijn zes fietsers gewond geraakt door een aanrijding, meldt de politie. De bestuurster van een auto is aangehouden voor het rijden onder invloed.

12 uur geleden
Viswinkel Amsterdam weer zes maanden dicht na beschieting

AMSTERDAM (ANP) - Een viswinkel aan het Waterlandplein in Amsterdam-Noord die in de nacht van dinsdag op woensdag werd beschoten, is zaterdag gesloten voor zes maanden, meldt de gemeente. De winkel was net een week weer open na een eerdere gedwongen sluiting van zes maanden, ook vanwege beschietingen.

13 uur geleden
Olivier 'heel trots' op Claude: 'hij gaat het goed doen'

BASEL (ANP) - De 11-jarige Olivier, het Enschedese jongetje in de songfestivalact van Claude, heeft alle vertrouwen in de Nederlandse zanger. Voor de grote finale vertelde hij dat hij "heel trots" is op Claude. Ook vond Olivier het "heel cool" om zichzelf op dat grote podium te zien.

19 uur geleden
EYE eert overleden Gerard Soeteman deze zomer met films

AMSTERDAM (ANP) - EYE Filmmuseum in Amsterdam eert deze zomer de vrijdag overleden scenarioschrijver Gerard Soeteman met de vertoning van enkele van zijn films. Dat heeft EYE zaterdag gemeld op het Filmfestival van Cannes. Soeteman werd vooral bekend dankzij de films die hij met regisseur Paul Verhoeven maakte.

19 uur geleden