Komende dagen nog geen doorbraak in formatie verwacht
DEN HAAG (ANP) - De komende dagen lijkt een doorbraak in de slepende kabinetsformatie nog niet aan de orde. Ingewijden zeggen dat er nog genoeg werk verzet moet worden en dat het niet in de lijn der verwachting ligt dat informateur Mariëtte Hamer vrijdag al met haar eindverslag komt. Mogelijk zou ook begin volgende week nog te vroeg zijn.
Naar verwachting praat Hamer vrijdagmiddag ook verder met andere partijen dan VVD en D66. Sinds deze week zijn de formatiegesprekken weer aan de gang gekomen. De weken daarvoor hebben de VVD en D66 gewerkt aan een document, dat volgens D66-leider Sigrid Kaag als "een aanzet voor een opzet tot een regeerakkoord" gezien moet worden.
GroenLinks en de PvdA zeiden dinsdag dat het document goede aanknopingspunten biedt voor verdere gesprekken. Daarmee toonden ze zich een stuk optimistischer dan Gert-Jan Segers, partijleider van de ChristenUnie. Die zei eerder niet te begrijpen waarom hij nog wordt uitgenodigd voor de formatiegesprekken, omdat D66 niet met zijn partij in een nieuw kabinet wil. Volgens VVD-leider Mark Rutte zijn GroenLinks, PvdA, CDA én ChristenUnie nog steeds in beeld voor een nieuwe regering.
Fusie fracties GL en PvdA
De NOS meldde donderdag op basis van Haagse bronnen dat Rutte, Kaag en Hamer gesproken zouden hebben over het fuseren van de GroenLinks- en PvdA-Kamerfracties. Dit zou mogelijk een blokkade wegnemen bij VVD en CDA. Zij willen niet met zowel de PvdA als GroenLinks in een kabinet, terwijl de twee linkse partijen elkaar juist vasthouden. Rutte zei eerder, omwille de stabiliteit, niet meer partijen dan nodig in een coalitie te willen. Ook zou één linkse partij minder eisen stellen dan twee.
GroenLinks reageerde op Twitter afwijzend. "In de categorie 'dingen die we zelf wel uitmaken': manier van samenwerken met andere partijen."
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Het demissionaire kabinet wil instemmen met het omstreden EU-Mercosurverdrag. Dat schrijven minister David van Weel en staatssecretaris Aukje de Vries (beiden Buitenlandse Zaken, VVD) in een brief aan de Tweede Kamer. Het handelsverdrag tussen de EU en de Mercosur-landen (Argentinië, Brazilië, Paraguay en Uruguay) is al ruim 25 jaar in de maak en krijgt veel kritiek in de Kamer.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - De mensenrechtenschendingen in Soedan moeten "onmiddellijk" worden beëindigd en het wapenembargo van de Verenigde Naties (VN) moet worden nageleefd, vindt demissionair minister David van Weel (Buitenlandse Zaken). De VVD-bewindsman deed deze oproep "met klem" in een video die is getoond bij een bijeenkomst in Genève van de VN-Mensenrechtenraad, die mede op verzoek van Nederland is ingelast.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Arbeidsmigranten moeten een tijdelijk huurcontract kunnen krijgen, dat wil woonminister Mona Keijzer (BBB) regelen met een wetswijziging. Nu is het zo dat bij een verblijf 'van korte duur' geen regels over bijvoorbeeld maximale huurprijs bestaan. Die termijn was eerst niet vastgelegd, dat wordt nu dertig dagen, is het voorstel van Keijzer.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Sybrand Buma (CDA) was graag met twee informateurs verder gegaan, maar vanwege de planning gaat hij nu alleen verder. Dat zegt de informateur vrijdagmiddag na het opstappen van zijn mede-informateur Hans Wijers. Hij betreurt het vertrek van de oud-minister van D66.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Ex-informateur Hans Wijers (D66) zou VVD-leider Dilan Yeşilgöz in privéappjes "die feeks van de VVD" hebben genoemd, schrijft NRC. Een artikel over de berichtjes leidde tot het terugtreden van Wijers, die al onder vuur lag vanwege uitspraken die hij deed op een verkiezingsavond voor ondernemers. Daar zou hij haar "een leugenaar" hebben genoemd. Ook vond hij het jammer dat de VVD niet harder "was afgestraft" bij de verkiezingen, aldus NRC.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Volgens D66-leider Rob Jetten was het terugtreden van informateur Hans Wijers vanwege "privéappjes" de "enige logische keuze". Wijers lag al onder vuur om uitspraken die hij zou hebben gedaan over de VVD en partijleider Dilan Yeşilgöz. NRC komt waarschijnlijk later vrijdag met berichtgeving over wat er in de appberichten stond.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland gaat definitief lobbyen in Brussel om de Europese douaneautoriteit in Nederland te vestigen. Dat maakt staatssecretaris Eugène Heijnen (Douane, BBB) bekend na afloop van de ministerraad. Een beoogde locatie kan hij nog niet noemen.
1 dag geleden