Komende beursweek meer duidelijk over impact oorlog op economie
AMSTERDAM (ANP) - De komende beursweek ligt het zwaartepunt naar verwachting op donderdag. Dan worden cijfers bekendgemaakt over de economische bedrijvigheid in verschillende grote economieën. Uit de gegevens over de industrie en de dienstensector kan mogelijk opgemaakt worden wat de impact van de oorlog in Oekraïne is op het bedrijfsleven en wat dat doet met het economisch sentiment.
De afgelopen week was de stemming op de beurzen overwegend positief, geholpen door de belofte van China om de eigen economie te ondersteunen. Ook het rentebesluit van de Amerikaanse Federal Reserve viel goed. De AEX-index ging daarbij weer ver voorbij de 700-punten. Daarbij was er hoop op de financiële markten dat de gesprekken tussen Rusland en Oekraïne over een staakt-het-vuren tot resultaat zullen leiden.
Donderdag worden de zogenoemde inkoopmanagersindexen van verscheidene landen bekendgemaakt. Dan gaat het om data uit de eurozone, maar ook van verschillende grote Europese economieën zelf. Verder volgen ook cijfers uit de Verenigde Staten. Vraag daarbij is onder andere in hoeverre de oplopende energieprijzen de bedrijvigheid in de weg zitten.
Topontmoeting
Tijdens een topontmoeting in Brussel praten regeringsleiders van de Europese Unie over eventuele ingrepen om de aardgasvoorraden weer aan te vullen. Daarnaast gaat het ook over dringende maatregelen om kleinverbruikers te helpen de stijgende energiefacturen te betalen. Een interventie in de groothandelsmarkt voor energie lijkt niet aan de orde. Vooral omdat lidstaten verdeeld zijn over de meest doeltreffende opties.
Verder gaat de aandacht uit naar cijfers over het Amerikaanse consumentenvertrouwen. In Nederland komt het Centraal Bureau voor de Statistiek met cijfers over de economische groei in het slotkwartaal van 2021. Dan gaat het om de tweede raming. Verder worden ook cijfers over de consumptie van huishoudens en het consumentenvertrouwen gemeld. Ook worden nieuwe cijfers bekend over de prijzen van bestaande koopwoningen.
Bedrijfscijfers
Qua bedrijfscijfers is het komende week rustig. In de Verenigde Staten komen onder meer sportmerk Nike en techbedrijf Adobe met cijfers. In Nederland openen Royal Delft Group, de maker van Delfts blauw-porselein, winkelvastgoedinvesteerder Eurocommercial Properties en chemiebedrijf Avantium de boeken.
Fietsenfabrikant Accell en vastgoedontwikkelaar CTP maken komende week hun debuut in de MidKap, de index met middelgrote fondsen. Ze nemen de plek in van bodemonderzoeker Fugro en Eurocommercial Properties.
Meer uit Financieel
HONGKONG (ANP/BLOOMBERG) - Wingtech, de Chinese moeder van chipmaker Nexperia, wil van de Nederlandse tak van het bedrijf een voorstel voor het herstel van controle over het onderdeel. Volgens Wingtech heeft het in Nijmegen gevestigde Nexperia Nederland nog niets "concreets" van zich laten horen, ondanks pogingen om in "de grootste oprechtheid" te communiceren met het onderdeel.
42 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Wie na het boodschappen doen een fout op de kassabon ontdekt bij DekaMarkt, Hoogvliet of Nettorama, krijgt het product gratis of een waardebon. Dit hebben de supermarkten afgesproken met de Consumentenbond, meldt die belangenorganisatie voor consumenten.
1 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Mijnbouwer BHP ziet af van een nieuwe poging om branchegenoot Anglo American over te nemen. Hiermee komt een einde aan een onverwachte en kortstondige poging van 's werelds grootste mijnbouwer om een geplande fusie tussen zijn kleinere rivaal en het Canadese Teck Resources te dwarsbomen.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De handel tussen Suriname en Nederland is dit jaar opgeleefd. In de eerste zes maanden van het jaar exporteerde Nederland voor ruim 128 miljoen euro goederen naar het Zuid-Amerikaanse land. Dat is 20 procent meer dan in dezelfde periode vorig jaar, berekende het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS).
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De populariteit van koopjesdagen Black Friday en Cyber Monday stagneert, maar de consumentenaankopen over de hele maand november nemen wel toe. Dat concludeert ABN AMRO in een analyse die de bank deed samen met marktonderzoeker Q&A Retail. Naar de koopbereidheid rond Black Friday, komende vrijdag, wordt echter meer onderzoek gedaan en de cijfers kunnen verschillen.
8 uur geledenMAASTRICHT (ANP) - Het vliegveld van Maastricht verwacht in de komende dagen meer vluchten te verwerken door een grote staking in België. Meerdere maatschappijen laten hun vliegtuigen uitwijken, meldt Maastricht Aachen Airport zondag.
14 uur geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - Door een staking in België vervallen maandag en dinsdag veel treinritten. Volgens de nationale spoorwegmaatschappij NMBS zal de helft van de intercitytreinen niet rijden. Daarnaast rijdt ook tweederde van de lokale en voorstedelijke treinen niet.
18 uur geleden