Komende beursweek meer duidelijk over impact oorlog op economie
AMSTERDAM (ANP) - De komende beursweek ligt het zwaartepunt naar verwachting op donderdag. Dan worden cijfers bekendgemaakt over de economische bedrijvigheid in verschillende grote economieën. Uit de gegevens over de industrie en de dienstensector kan mogelijk opgemaakt worden wat de impact van de oorlog in Oekraïne is op het bedrijfsleven en wat dat doet met het economisch sentiment.
De afgelopen week was de stemming op de beurzen overwegend positief, geholpen door de belofte van China om de eigen economie te ondersteunen. Ook het rentebesluit van de Amerikaanse Federal Reserve viel goed. De AEX-index ging daarbij weer ver voorbij de 700-punten. Daarbij was er hoop op de financiële markten dat de gesprekken tussen Rusland en Oekraïne over een staakt-het-vuren tot resultaat zullen leiden.
Donderdag worden de zogenoemde inkoopmanagersindexen van verscheidene landen bekendgemaakt. Dan gaat het om data uit de eurozone, maar ook van verschillende grote Europese economieën zelf. Verder volgen ook cijfers uit de Verenigde Staten. Vraag daarbij is onder andere in hoeverre de oplopende energieprijzen de bedrijvigheid in de weg zitten.
Topontmoeting
Tijdens een topontmoeting in Brussel praten regeringsleiders van de Europese Unie over eventuele ingrepen om de aardgasvoorraden weer aan te vullen. Daarnaast gaat het ook over dringende maatregelen om kleinverbruikers te helpen de stijgende energiefacturen te betalen. Een interventie in de groothandelsmarkt voor energie lijkt niet aan de orde. Vooral omdat lidstaten verdeeld zijn over de meest doeltreffende opties.
Verder gaat de aandacht uit naar cijfers over het Amerikaanse consumentenvertrouwen. In Nederland komt het Centraal Bureau voor de Statistiek met cijfers over de economische groei in het slotkwartaal van 2021. Dan gaat het om de tweede raming. Verder worden ook cijfers over de consumptie van huishoudens en het consumentenvertrouwen gemeld. Ook worden nieuwe cijfers bekend over de prijzen van bestaande koopwoningen.
Bedrijfscijfers
Qua bedrijfscijfers is het komende week rustig. In de Verenigde Staten komen onder meer sportmerk Nike en techbedrijf Adobe met cijfers. In Nederland openen Royal Delft Group, de maker van Delfts blauw-porselein, winkelvastgoedinvesteerder Eurocommercial Properties en chemiebedrijf Avantium de boeken.
Fietsenfabrikant Accell en vastgoedontwikkelaar CTP maken komende week hun debuut in de MidKap, de index met middelgrote fondsen. Ze nemen de plek in van bodemonderzoeker Fugro en Eurocommercial Properties.
Meer uit Financieel
EINDHOVEN (ANP) - De prijzen aan de pomp in Nederland zijn zaterdag verder omhooggegaan door de aanhoudende oorlog in het Midden-Oosten. De gemiddelde adviesprijs voor een liter diesel nadert inmiddels de 2,70 euro, blijkt uit gegevens van consumentencollectief UnitedConsumers.
6 minuten geledenNEW DELHI (ANP) - De Iraanse marine heeft vorige week een Indiase tanker met vloeibaar petroleumgas door de Straat van Hormuz begeleid. Dit gebeurde via een vooraf goedgekeurde route na diplomatiek overleg met de Indiase overheid. Dit meldt persbureau Bloomberg op basis van een anonieme officier aan boord van het schip.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP/RTR) - De Europese Commissie heeft EU-lidstaten opgeroepen om hun doelstellingen voor gasvoorraden te verlagen en niet te haasten met het aanvullen van hun uitgeputte reserves. Dat zou de vraag naar gas wat kunnen temperen nu brandstof erg duur is door de Iranoorlog, meldt de Financial Times zaterdag.
2 uur geledenLOS GATOS (ANP/BLOOMBERG) - Netflix verwacht zaterdag wereldwijd miljoenen kijkers te trekken met een grootschalige livestream rond de comeback van de populaire K-popgroep BTS. Het evenement, de eerste show van de groep in jaren, past in de strategie van het Amerikaanse bedrijf om sterker in te zetten op live-evenementen.
4 uur geledenCHICAGO (ANP/DPA/BELGA/RTR) - United Airlines schrapt veel vluchten die door de flinke stijging van de brandstofprijzen onrendabel zijn geworden. Op korte termijn wil de Amerikaanse luchtvaartmaatschappij zijn capaciteit met ongeveer 5 procent verminderen, heeft topman Scott Kirby aangekondigd.
4 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP) - Met zijn kritische tweets over het bedrijf Twitter dupeerde Elon Musk in 2022 opzettelijk de aandeelhouders van het sociale medium. Dat oordeelde een jury vrijdag in een rechtbank in San Francisco.
12 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten heffen tijdelijk sancties op voor Iraanse olie die momenteel al wordt verscheept. Het Amerikaanse ministerie van Financiën heeft laten weten dat de verkoop en levering van olie en olieproducten die zich voor vrijdag op schepen bevonden, tot 19 april zijn toegestaan.
12 uur geleden