Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Kolenoverslag in Rotterdamse haven fors toegenomen

Kolenoverslag in Rotterdamse haven fors toegenomen

ROTTERDAM (ANP) - De overslag van kolen in de Rotterdamse haven is fors toegenomen. Dat komt omdat het gebruik van kolen voor de elektriciteitsproductie weer interessanter is geworden, nu de gasprijzen sterk zijn gestegen en de vraag naar energie toeneemt door het herstel van de economie. Volgens het Havenbedrijf Rotterdam zijn in de eerste negen maanden van het jaar bijna de helft meer kolen overgeslagen dan in dezelfde periode vorig jaar.

Het gaat alles bij elkaar om ruim 17 miljoen ton, waar een jaar terug nog een kleine 12 miljoen ton kolen door de haven werd afgehandeld. Het havenbedrijf wijst er op dat kolencentrales afgelopen tijd veel draaiuren maken. Daarbij speelt ook mee dat er minder windenergie werd opgewekt, wat de vraag naar kolen alleen maar extra stuwde.

In de vergelijkbare periode vorig jaar drukte de coronacrisis nog sterk op de cijfers. Kolen worden ook veel gebruikt door de staalindustrie en die had het een jaar geleden nog moeilijk. In 2020 was de overslag van ijzererts ingezakt omdat er toen veel minder vraag was naar staal. Dit jaar daarentegen is de staalproductie weer sterk toegenomen.

Door het aantrekken van de industriële productie en bouwnijverheid zit de vraag naar grondstoffen over de gehele linie sterk in de lift. De totale overslag in de haven gaat daardoor in rap tempo omhoog. Afgelopen kwartaal werd er 118,5 miljoen ton aan goederen overgeslagen. Dat is bijna 15 procent meer dan in dezelfde periode vorig jaar. Tot en met het derde kwartaal ging het om 350,1 miljoen ton, goed voor een plus op jaarbasis van bijna 9 procent.

De overslag van containers bevindt zich volgens het havenbedrijf al sinds het najaar van 2020 weer op een hoog niveau en ligt inmiddels boven pre-coronaniveau. Wat wel opvalt is dat er ook meer lege containers worden verscheept. Dit hangt samen met verstoringen in de internationale scheepvaart, bijvoorbeeld als gevolg van lokale corona-uitbraken en lockdowns rond Chinese havens. De transportprijzen zijn hierdoor de afgelopen kwartalen ook flink toegenomen.

Meer uit Financieel

China ziet 'positieve signalen' Nederland na gesprek met minister

BEIJING (ANP/RTR) - China waardeert de "positieve signalen" die het nieuwe Nederlandse kabinet heeft afgegeven over de betrekkingen met China en is bereid de communicatie en wederzijds vertrouwen te verdiepen. Dit heeft de Chinese minister van Buitenlandse Zaken Wang Yi gezegd, die vrijdag met zijn Nederlandse evenknie Tom Berendsen heeft gebeld.

26 minuten geleden
India reserveert miljarden om impact Iranoorlog op te vangen

NEW DELHI (ANP/BLOOMBERG) - India reserveert miljarden om nadelige gevolgen voor de economie van de oorlog in het Midden-Oosten op te vangen. Dat maakte de Indiase minister van Financiën Nirmala Sitharaman vrijdag bekend. India heeft veel last van de fors gestegen olieprijzen, het land importeert bijna 90 procent van zijn jaarlijkse ruwe oliebehoeften.

43 minuten geleden
Olie- en gasprijzen verhogen druk op chemische industrie

ROTTERDAM (ANP) - De flink opgelopen prijzen van olie en gas door de Iranoorlog zetten de chemische industrie in Nederland verder onder druk, stellen brancheorganisaties. Het afgelopen jaar sloten fabrieken al de deuren in de Rotterdamse haven, mede door hoge kosten.

2 uur geleden
Softwarebedrijf Adobe zakt op Wall Street na vertrek topman

NEW YORK (ANP) - Adobe behoorde vrijdag tot de verliezers op de beurzen in New York. Topman Shantanu Narayen kondigde aan af te treden zodra er een opvolger voor hem is gevonden. Een reden voor zijn plotselinge vertrek werd niet gegeven. Narayen is sinds 2007 de hoogste baas van het softwarebedrijf. Het nieuws van zijn aanstaande vertrek overschaduwde de beter dan verwachte kwartaalresultaten. Het aandeel werd 6 procent lager gezet.

2 uur geleden
Economische groei VS minder sterk dan gedacht

WASHINGTON (ANP) - De economie van de Verenigde Staten is in het vierde kwartaal van 2025 een stuk minder hard gegroeid dan eerder gedacht. De Amerikaanse export, bestedingen van consumenten en overheidsuitgaven waren minder hoog dan bij een eerste raming werd aangenomen, maakte een statistiekbureau van het ministerie van Handel bekend.

3 uur geleden
Vakbond verbolgen over uitblijven oorlogstoeslag zeevarenden

ROTTERDAM (ANP) - Nederlandse zeevarenden die vastzitten in de Perzische Golf zijn boos over het uitblijven van een oorlogstoeslag. Die krijgen ze nog niet, omdat Nederlandse rederijen het gebied niet erkennen als oorlogsgebied. De vakbond voor zeevarenden Nautilus is verbolgen en overweegt juridische stappen, laat bestuurder Richard Moti weten.

3 uur geleden
Britse regering wil met hervorming sneller kerncentrales bouwen

LONDEN (ANP) - De Britse regering wil regelgeving voor de bouw van kerncentrales grondig hervormen om versneld meer kernenergie te kunnen gebruiken. Het gaat onder andere om een afzwakking van regels voor natuurbehoud, wat kritiek oogst.

5 uur geleden