Kolenoverslag in Rotterdamse haven fors toegenomen
ROTTERDAM (ANP) - De overslag van kolen in de Rotterdamse haven is fors toegenomen. Dat komt omdat het gebruik van kolen voor de elektriciteitsproductie weer interessanter is geworden, nu de gasprijzen sterk zijn gestegen en de vraag naar energie toeneemt door het herstel van de economie. Volgens het Havenbedrijf Rotterdam zijn in de eerste negen maanden van het jaar bijna de helft meer kolen overgeslagen dan in dezelfde periode vorig jaar.
Het gaat alles bij elkaar om ruim 17 miljoen ton, waar een jaar terug nog een kleine 12 miljoen ton kolen door de haven werd afgehandeld. Het havenbedrijf wijst er op dat kolencentrales afgelopen tijd veel draaiuren maken. Daarbij speelt ook mee dat er minder windenergie werd opgewekt, wat de vraag naar kolen alleen maar extra stuwde.
In de vergelijkbare periode vorig jaar drukte de coronacrisis nog sterk op de cijfers. Kolen worden ook veel gebruikt door de staalindustrie en die had het een jaar geleden nog moeilijk. In 2020 was de overslag van ijzererts ingezakt omdat er toen veel minder vraag was naar staal. Dit jaar daarentegen is de staalproductie weer sterk toegenomen.
Door het aantrekken van de industriële productie en bouwnijverheid zit de vraag naar grondstoffen over de gehele linie sterk in de lift. De totale overslag in de haven gaat daardoor in rap tempo omhoog. Afgelopen kwartaal werd er 118,5 miljoen ton aan goederen overgeslagen. Dat is bijna 15 procent meer dan in dezelfde periode vorig jaar. Tot en met het derde kwartaal ging het om 350,1 miljoen ton, goed voor een plus op jaarbasis van bijna 9 procent.
De overslag van containers bevindt zich volgens het havenbedrijf al sinds het najaar van 2020 weer op een hoog niveau en ligt inmiddels boven pre-coronaniveau. Wat wel opvalt is dat er ook meer lege containers worden verscheept. Dit hangt samen met verstoringen in de internationale scheepvaart, bijvoorbeeld als gevolg van lokale corona-uitbraken en lockdowns rond Chinese havens. De transportprijzen zijn hierdoor de afgelopen kwartalen ook flink toegenomen.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De beurzen in New York gingen dinsdag verder omhoog na het lange weekend in de Verenigde Staten. Beleggers op Wall Street bleven optimistisch over een naderend einde aan de oorlog in het Midden-Oosten. Zo zei de Amerikaanse president Donald Trump afgelopen weekend dat er grotendeels overeenstemming is over een vredesakkoord met Iran.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De oorlog in het Midden-Oosten zet de financiële stabiliteit in Nederland verder onder druk. De Autoriteit Financiële Markten (AFM) en het Centraal Planbureau (CPB) waarschuwen dinsdag in rapporten voor toenemende risico's, terwijl De Nederlandsche Bank (DNB) bedreigingen signaleert door de aanhoudende geopolitieke en economische turbulentie in combinatie met de opmars van AI.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De kans op cyberaanvallen in Nederland is toegenomen door nieuwe vormen van kunstmatige intelligentie. AI-gedreven cyberaanvallen zouden zomaar tot uitval van betalingsverkeer kunnen leiden als banken en andere instellingen hun digitale beveiliging niet snel verbeteren, waarschuwt De Nederlandsche Bank (DNB).
2 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Albert Manifold, voorzitter van het Britse olie- en gasconcern BP, is per direct ontslagen. De raad van bestuur van het bedrijf heeft hem vanwege "ernstige zorgen" uit zijn functie ontheven. De zorgen hebben betrekking op goed bestuur, toezicht en gedrag. BP brengt daarbij geen verdere details naar buiten.
3 uur geledenUTRECHT (ANP) - FNV gaat staken bij makers van melkproducten, kaas, yoghurt en babyvoeding. De vakbond had een ultimatum gesteld aan de Nederlandse Zuivel Organisatie (NZO) in een conflict over een nieuwe cao. Wanneer de stakingen plaatsvinden en welke omvang deze zullen hebben, kan een woordvoerder van FNV nog niet zeggen.
4 uur geledenMARTORELL (ANP/BLOOMBERG/BELGA) - Jonathan Andic, de zoon van Mango-oprichter Isak Andic, treedt tijdelijk af als vicevoorzitter van de raad van bestuur van de Spaanse modeketen. Dat laat hij weten in een brief, gepubliceerd door persbureau EFE. Jonathan wordt in verband gebracht met de dood van zijn vader in december 2024.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Personeelstekorten blijven in Nederland problemen geven voor werkgevers. Dat meldt werkgeversvereniging AWVN na een ledenonderzoek. Bijna driekwart van de werkgevers krijgt volgens de onderzoekers hun planning niet rond.
6 uur geleden