Koffieprijs schiet omhoog door vrees voor vorst in Brazilië
NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De prijzen van arabicakoffiebonen zijn op de termijnmarkt in New York flink gestegen door vrees voor vorst in Brazilië. Handelaren rekenen erop dat deze week weer een koudegolf in het Zuid-Amerikaanse land kan komen.
De prijzen liepen maandag tot wel 7 procent op. Dat betekent de sterkste prijsstijging in weken. In het zuiden van Brazilië waren afgelopen weekend al plekken waar het kwik onder nul dook. Maar de temperaturen daalden niet zodanig dat al grote schade werd toegebracht aan plantages met suikerriet en koffie, zegt Michael McDougall, directeur bij de firma Paragon Global Markets.
Volgens de weersvoorspellingen wordt het deze week opnieuw erg koud in de zuidelijke deelstaten Rio Grande do Sul, Santa Catarina en Paraná. Daar is het nu winter. Hoewel er weinig risico lijkt voor specifiek de koffieteeltgebieden in de regio, maakt dit handelaren wel zenuwachtig. Iedereen houdt het weer nauwlettend in de gaten en probeert voor investeringen de risico's en mogelijke schade in te schatten.
Klimaatverandering
Ook de consument moet rekening houden met hogere koffieprijzen, waarschuwde topman Giuseppe Lavazza van koffiemerk Lavazza vorige maand al in zakenkrant Financial Times. De Italiaan wees erop dat de prijzen van arabicakoffiebonen in New York toen al op het hoogste niveau stonden sinds september 2022.
Volgens Lavazza staat de koffieketen onder druk door een combinatie van klimaatveranderingen, verstoringen voor de scheepvaart en nieuwe Europese regels die de kosten voor koffiebranderijen opdrijven. Dit geldt niet alleen voor de duurdere arabicabonen, maar ook voor de goedkopere robustakoffiebonen. Die bonen worden vaak gebruikt voor bijvoorbeeld oploskoffie en espresso.
Robustabonen
Eerder dit jaar bereikten de prijzen voor robustabonen al het hoogste niveau ooit. Volgens handelaren was een van de oorzaken een hittegolf in Vietnam, wereldwijd de grootste producent en exporteur van deze soort. Zo'n hittegolf is schadelijk voor de oogst. Daardoor namen de zorgen over de toch al krappe wereldwijde voorraden verder toe.
Meer uit Financieel
ANTWERPEN (ANP/BELGA) - De eerste gereinigde schepen zijn zaterdagnacht en zondagochtend vertrokken uit containerterminals van de haven van Antwerpen na het olielek. Dat meldt het Antwerpse havenbedrijf in een update. De opruimwerkzaamheden zijn na het olielek in het Deurganckdok nog volop aan de gang.
9 uur geledenDUBLIN (ANP/RTR) - De Ierse politie heeft zondag een einde gemaakt aan de protestactie met vrachtwagens en tractoren in hoofdstad Dublin na dagenlange demonstraties tegen de sterk gestegen brandstofprijzen door de oorlog in het Midden-Oosten. Door die protesten werd het verkeer in delen van het centrum van Dublin geblokkeerd.
11 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Iran verwacht dat de beschadigde olieraffinage- en distributiecapaciteit van het land binnen twee maanden weer grotendeels hersteld zal zijn. Dat heeft de Iraanse plaatsvervangend minister voor Olie zondag gezegd. Herstelwerkzaamheden zijn gaande aan energiefaciliteiten die zijn beschadigd door aanvallen.
12 uur geledenRIYAD (ANP/RTR) - Saudi-Arabië heeft de transportcapaciteit van de belangrijke oost-westelijke oliepijpleiding in het land volledig hersteld. Die capaciteit werd verminderd door een aanval op een pompstation van de pijpleiding. Volgens het Saudische energieministerie is de transportcapaciteit weer terug op ongeveer 7 miljoen vaten olie per dag.
13 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het is verstandig dat het Nederlandse kabinet nog niet meteen een pakket maatregelen heeft aangekondigd om de energie- en brandstofrekening van huishoudens te verlagen. Dat heeft de Nederlandse bestuurder van het Internationaal Monetair Fonds (IMF) Marnix van Rij gezegd in gesprek met het ANP. Volgens hem is de keuze van het kabinet tot nu toe in lijn met het advies van het IMF: ga niet te snel.
14 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - Piloten van luchtvaartmaatschappij Lufthansa gaan maandag en dinsdag staken, heeft vakbond Cockpit aangekondigd. De piloten staken voor een betere pensioensregeling en een nieuwe cao. Ook personeel van dochterondernemingen CityLine en Eurowings doet mee aan de actie, net als Lufthansa Cargo.
1 dag geledenDUBLIN (ANP) - Twee op de drie tankstations in Ierland zitten zaterdag aan het eind van de dag vermoedelijk zonder brandstof als de blokkades in het land aanhouden. Daarvoor waarschuwt de Ierse brancheorganisatie voor brandstoffenleveranciers bij de publieke omroep RTE. Sinds dinsdag vinden protestacties in Ierland plaats, waarbij onder meer brandstofdepots en een belangrijke raffinaderij worden geblokkeerd.
1 dag geleden