
Koffieprijs schiet omhoog door vrees voor vorst in Brazilië
NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De prijzen van arabicakoffiebonen zijn op de termijnmarkt in New York flink gestegen door vrees voor vorst in Brazilië. Handelaren rekenen erop dat deze week weer een koudegolf in het Zuid-Amerikaanse land kan komen.
De prijzen liepen maandag tot wel 7 procent op. Dat betekent de sterkste prijsstijging in weken. In het zuiden van Brazilië waren afgelopen weekend al plekken waar het kwik onder nul dook. Maar de temperaturen daalden niet zodanig dat al grote schade werd toegebracht aan plantages met suikerriet en koffie, zegt Michael McDougall, directeur bij de firma Paragon Global Markets.
Volgens de weersvoorspellingen wordt het deze week opnieuw erg koud in de zuidelijke deelstaten Rio Grande do Sul, Santa Catarina en Paraná. Daar is het nu winter. Hoewel er weinig risico lijkt voor specifiek de koffieteeltgebieden in de regio, maakt dit handelaren wel zenuwachtig. Iedereen houdt het weer nauwlettend in de gaten en probeert voor investeringen de risico's en mogelijke schade in te schatten.
Klimaatverandering
Ook de consument moet rekening houden met hogere koffieprijzen, waarschuwde topman Giuseppe Lavazza van koffiemerk Lavazza vorige maand al in zakenkrant Financial Times. De Italiaan wees erop dat de prijzen van arabicakoffiebonen in New York toen al op het hoogste niveau stonden sinds september 2022.
Volgens Lavazza staat de koffieketen onder druk door een combinatie van klimaatveranderingen, verstoringen voor de scheepvaart en nieuwe Europese regels die de kosten voor koffiebranderijen opdrijven. Dit geldt niet alleen voor de duurdere arabicabonen, maar ook voor de goedkopere robustakoffiebonen. Die bonen worden vaak gebruikt voor bijvoorbeeld oploskoffie en espresso.
Robustabonen
Eerder dit jaar bereikten de prijzen voor robustabonen al het hoogste niveau ooit. Volgens handelaren was een van de oorzaken een hittegolf in Vietnam, wereldwijd de grootste producent en exporteur van deze soort. Zo'n hittegolf is schadelijk voor de oogst. Daardoor namen de zorgen over de toch al krappe wereldwijde voorraden verder toe.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De belangrijkste Amerikaanse beursgraadmeters lieten maandag een klein herstel zien, ondanks nieuwe importheffingen van president Donald Trump voor buurland Mexico en de Europese Unie. Trump wil vanaf 1 augustus een tarief van 30 procent invoeren op producten van de twee belangrijke handelspartners van de Verenigde Staten. Beleggers lieten zich hierdoor echter niet afschrikken en focusten op de stroom economische cijfers en bedrijfsresultaten die deze week aankomt.
15 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump kondigt dinsdag een investeringspakket aan van 70 miljard dollar voor kunstmatige intelligentie en energie. Het initiatief is onderdeel van een bredere inspanning van het Witte Huis om de ontwikkeling van deze opkomende technologieën te versnellen, zegt een regeringsfunctionaris tegen persbureau Bloomberg.
2 uur geledenGÖTEBORG (ANP/BLOOMBERG) - Het Zweedse autoconcern Volvo moet 11,4 miljard Zweedse kroon (ruim 1 miljard euro) afschrijven door vertragingen bij de introductie van elektrische modellen en oplopende kosten van Amerikaanse importheffingen. Volgens de autofabrikant zal dit de nettowinst in het tweede kwartaal met 9 miljard kroon drukken.
3 uur geledenFRANKFURT (ANP) - De dreigende Amerikaanse importheffing van 30 procent voor de Europese Unie heeft het voor de Europese Centrale Bank (ECB) moeilijker gemaakt om tot besluiten te komen. Desondanks zal de centrale bank het rentetarief in de eurozone volgende week waarschijnlijk onveranderd laten. Dat hebben vijf ECB-beleidsmakers verteld aan persbureau Reuters.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De rechtbank Den Haag heeft in een kort geding besloten dat twee Oekraïense bedrijven, Slavutich en Zhnyva, hun beslag op aandelen van het Russische staatsbedrijf Gazprom in Nederlandse vennootschappen moeten opheffen.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De beursgraadmeters op het Damrak gingen maandag omlaag, hoewel de verliezen in het laatste handelsuur wel iets afnamen. Beleggers vrezen dat een handelsoorlog op handen is, nu de EU dreigt met vergeldingsheffingen ter waarde van 72 miljard euro als er voor 1 augustus geen akkoord met de Verenigde Staten wordt bereikt.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Nederlandse gasproductie op land en op zee is vorig jaar opnieuw gedaald. De productiedaling op zee begint wel af te remmen, meldt TNO. Volgens het onderzoeksinstituut is het waarschijnlijk dat de gasproductie de komende jaren stabiliseert.
6 uur geleden