Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Koffieprijs schiet omhoog door vrees voor vorst in Brazilië

Koffieprijs schiet omhoog door vrees voor vorst in Brazilië

NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De prijzen van arabicakoffiebonen zijn op de termijnmarkt in New York flink gestegen door vrees voor vorst in Brazilië. Handelaren rekenen erop dat deze week weer een koudegolf in het Zuid-Amerikaanse land kan komen.

De prijzen liepen maandag tot wel 7 procent op. Dat betekent de sterkste prijsstijging in weken. In het zuiden van Brazilië waren afgelopen weekend al plekken waar het kwik onder nul dook. Maar de temperaturen daalden niet zodanig dat al grote schade werd toegebracht aan plantages met suikerriet en koffie, zegt Michael McDougall, directeur bij de firma Paragon Global Markets.

Volgens de weersvoorspellingen wordt het deze week opnieuw erg koud in de zuidelijke deelstaten Rio Grande do Sul, Santa Catarina en Paraná. Daar is het nu winter. Hoewel er weinig risico lijkt voor specifiek de koffieteeltgebieden in de regio, maakt dit handelaren wel zenuwachtig. Iedereen houdt het weer nauwlettend in de gaten en probeert voor investeringen de risico's en mogelijke schade in te schatten.

Klimaatverandering

Ook de consument moet rekening houden met hogere koffieprijzen, waarschuwde topman Giuseppe Lavazza van koffiemerk Lavazza vorige maand al in zakenkrant Financial Times. De Italiaan wees erop dat de prijzen van arabicakoffiebonen in New York toen al op het hoogste niveau stonden sinds september 2022.

Volgens Lavazza staat de koffieketen onder druk door een combinatie van klimaatveranderingen, verstoringen voor de scheepvaart en nieuwe Europese regels die de kosten voor koffiebranderijen opdrijven. Dit geldt niet alleen voor de duurdere arabicabonen, maar ook voor de goedkopere robustakoffiebonen. Die bonen worden vaak gebruikt voor bijvoorbeeld oploskoffie en espresso.

Robustabonen

Eerder dit jaar bereikten de prijzen voor robustabonen al het hoogste niveau ooit. Volgens handelaren was een van de oorzaken een hittegolf in Vietnam, wereldwijd de grootste producent en exporteur van deze soort. Zo'n hittegolf is schadelijk voor de oogst. Daardoor namen de zorgen over de toch al krappe wereldwijde voorraden verder toe.

Meer uit Financieel

Nederlands Euclyd wil 100 miljoen ophalen voor productie AI-chips

EINDHOVEN (ANP) - De Nederlandse chipproducent Euclyd wil met een nieuwe investeringsronde 100 miljoen euro ophalen. Het in Eindhoven gevestigde bedrijf wil zo op grotere schaal chips produceren voor de toepassing van kunstmatige intelligentie (AI). Dat heeft oprichter Bernardo Kastrup gezegd in een interview met zakenzender CNBC.

45 minuten geleden
CO2-opslagproject Porthos in Noordzee jaar vertraagd

ROTTERDAM (ANP) - De opening van de CO2-opslaglocatie Porthos in de Noordzee is uitgesteld tot de tweede helft van volgend jaar. Volgens de oorspronkelijke planning zou het project eind dit jaar opstarten, maar dat blijkt te ambitieus.

1 uur geleden
Nederlandse reders terughoudend over heropening Straat van Hormuz

ROTTERDAM (ANP) - De Koninklijke Vereniging van Nederlandse Reders (KVNR) noemt de heropening van de Straat van Hormuz door Iran gedurende het staakt-het-vuren een "positief signaal". Maar de redersvereniging is ook nog terughoudend, want er is nog veel onduidelijk. De KVNR wil zo snel mogelijk verifieerbare garanties voor een veilige passage door de zeestraat.

1 uur geleden
Shell onderuit in AEX door olieprijs, Air France-KLM flink hoger

AMSTERDAM (ANP) - Olie- en gasconcern Shell was vrijdagmiddag een flinke verliezer in de Amsterdamse AEX-index door de scherp gedaalde olieprijzen. Iran maakte bekend dat de Straat van Hormuz weer volledig is heropend voor de commerciële scheepvaart. Vanwege de oorlog had Iran die belangrijke zeestraat vrijwel volledig afgesloten voor olietankers. De olieprijzen daalden na de aankondiging meer dan 10 procent.

1 uur geleden
Nederlands Thorizon wil eerste kernreactor in Zeeland plaatsen

AMSTERDAM (ANP) - De Nederlandse start-up Thorizon wil zijn eerste commerciële gesmoltenzoutreactor in Zeeland plaatsen. Die kernreactor moet er in 2034 staan. Daarvoor ondertekende het Amsterdamse bedrijf een overeenkomst met acht partijen, waaronder provincies en investeerders.

1 uur geleden
Stevige winsten Wall Street, Netflix na cijfers wel hard onderuit

NEW YORK (ANP) - Wall Street is vrijdag met stevige winsten aan de handelsdag begonnen. Beleggers reageerden opgetogen op berichten dat de Straat van Hormuz wordt heropend. Netflix ging wel hard onderuit op de beurzen in New York, na een teleurstellend kwartaalbericht van de streamingdienst.

1 uur geleden
Oud-Dunkin'-baas haalt donutketen Krispy Kreme naar Nederland

AMSTERDAM (ANP) - Krispy Kreme, een grote rivaal van donutketen Dunkin', komt naar Nederland. Het Amerikaanse bedrijf heeft een franchisedeal gesloten met ondernemer Roberto Fava die eerder jarenlang Dunkin' in Nederland leidde. "Het is echt of ik een transfer maak van Ajax naar PSV, of van Burger King naar McDonald's", zegt hij zelf over zijn overstap.

2 uur geleden