Koffieprijs op hoogste niveau in 40 jaar om wereldwijde schaarste
NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De koffieprijzen blijven in rap tempo stijgen en bereikten woensdag in New York het hoogste niveau in meer dan veertig jaar. Wereldwijde zorgen over de beschikbaarheid liggen hieraan ten grondslag, wat de kans vergroot dat consumenten straks nog meer moeten neertellen voor koffie.
Arabicakoffiebonen, populair voor speciale koffies zoals espresso, stegen met meer dan 3 procent en bereikten het hoogste niveau sinds 1977. Dit jaar zijn de prijzen al met bijna 70 procent gestegen.
Een ernstige droogte eerder dit jaar in Brazilië heeft tot grote zorgen geleid over de koffieoogst. In Vietnam, de andere wereldwijde koploper in de koffieproductie, leidde droogte tijdens de groeiperiode en hevige regenval tijdens de oogst tot extra problemen. Deze omstandigheden drijven de prijzen verder op, wat cafés en koffiebranders met hogere kosten confronteert. Die kosten zullen waarschijnlijk worden doorberekend aan de consument.
Winstmarges
Koffieleveranciers verhogen prijzen en schrappen kortingen om hun winstmarges te beschermen. Nestlé, de grootste koffiemaker ter wereld, kondigde in november aan de prijzen te verhogen en verpakkingen te verkleinen om de duurdere bonen te compenseren.
Ook de koffiesoort robusta, die doorgaans goedkoper is dan arabica, heeft dit jaar een enorme prijsstijging doorgemaakt. Op de Londense koffiemarkt steeg de prijs van robusta dit jaar met 85 procent.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump verhoogt de wereldwijde importheffing die hij vrijdag invoerde van 10 naar 15 procent, meldt hij op zijn Truth Social.
2 uur geledenBERLIJN (ANP/RTR) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz verwacht dat de tariefdruk op de Duitse economie lager wordt na de uitspraak van het Amerikaanse hooggerechtshof. Dat oordeelde vrijdag dat een groot deel van de heffingen die president Donald Trump invoerde illegaal was.
2 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De president van de Europese Centrale Bank Christine Lagarde liep weg bij een toespraak van de Amerikaanse handelsminister Howard Lutnick, omdat ze zijn anti-Europese retoriek ongepast vond in die setting. Dat zei ze zaterdag in een interview met The Wall Street Journal. Lagarde liep vorige maand weg van een diner op het World Economic Forum toen Lutnick zich negatief uitliet over Europa.
4 uur geledenNEW DELHI (ANP/AFP) - Tientallen landen, waaronder de Verenigde Staten en China, hebben opgeroepen tot "veilige, betrouwbare en robuuste" kunstmatige intelligentie. Dat staat in een verklaring die zaterdag werd uitgegeven na een grote top in New Delhi. De verklaring bevatte geen concrete toezeggingen. Wel werden verschillende vrijwillige, niet-bindende initiatieven benadrukt, waaronder het internationaal bundelen van AI-onderzoekscapaciteiten.
5 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De uitspraak van het Amerikaanse Hooggerechtshof dat een deel van de importheffingen die president Donald Trump heeft opgelegd onwettig is, is volgens de Franse president Emmanuel Macron goed nieuws. Het toont volgens hem aan dat het goed is om in democratieën een tegenwicht te hebben tegen de macht.
7 uur geledenNEW DELHI (ANP/BLOOMBERG/AFP) - India en Brazilië hebben afgesproken de samenwerking op het gebied van kritieke mineralen en zeldzame aardmetalen te versterken. Dat zei de Indiase premier Narendra Modi na gesprekken in New Delhi met de Braziliaanse president Luiz Inácio Lula da Silva.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De uitspraak van het Amerikaanse Hooggerechtshof over de importheffingen van Donald Trump en de stappen die de president daarop zette, zorgen ervoor dat de onzekerheid over het handelsklimaat waarschijnlijk verder aanhoudt. Dat laat ING-econoom Bert Colijn weten.
8 uur geleden