Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Koersval AEX door inflatievrees en zwakke Duitse fabrieksorders

Koersval AEX door inflatievrees en zwakke Duitse fabrieksorders

AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index ging woensdag hard omlaag, na het sterke herstel een dag eerder. Een flinke daling van de Duitse fabrieksorders wakkerde de zorgen over de toeleveringsproblemen in de industrie aan. De inflatiezorgen bleven eveneens boven de markten hangen door de aanhoudende sterke stijging van de prijzen van olie en gas. Daarnaast werd uitgekeken naar het banenrapport van de Amerikaanse loonstrookverwerker ADP.

De hoofdindex op Beursplein 5 noteerde in de ochtendhandel 1,9 procent in het rood op 756,90 punten. De MidKap daalde 0,9 procent tot 1042,22 punten. De graadmeters in Londen en Parijs zakten tot 1,3 procent. De DAX in Frankfurt verloor 1,4 procent. De Duitse fabrieksorders namen in augustus met 7,7 procent af, na een toename van 4,9 procent in juli.

Alle 25 AEX-bedrijven verloren terrein. De chipbedrijven ASMI, ASML en Besi, die dinsdag nog een flink herstel lieten zien, stonden nu weer onderaan met minnen tot 3,1 procent. Ook techinvesteerder Prosus en fintechbedrijf Adyen verloren meer dan 2 procent. In de MidKap sloot laadpalenmaker Alfen de rij met een verlies van 4 procent. ABN AMRO ging aan kop met een winst van 1,2 procent.

TUI

In Parijs zakte autoconcern Stellantis dik 2 procent. Het fusiebedrijf van Peugeot-moeder PSA en Fiat Chrysler sluit een fabriek in Wenen voor de rest van het jaar als gevolg van de aanhoudende chiptekorten. Het tekort aan halfgeleiders, een essentieel onderdeel van de elektronische systemen van auto's, zorgt over de hele wereld voor productieproblemen. Daimler verloor 1,4 procent in Frankfurt. De Duitse eigenaar van Mercedes-Benz kan vanwege de aanhoudende chiptekorten in veel auto's niet de complete technische uitrusting installeren.

Tesco steeg 5 procent in Londen. Het Britse supermarktconcern schroefde zijn winstverwachting op na een sterke eerste jaarhelft. Ook gaat het bedrijf voor 500 miljoen pond, omgerekend zo'n 588 miljoen euro, aan eigen aandelen inkopen. TUI daalde 1,3 procent. Het Duitse reisconcern gaat voor 1,1 miljard euro aan nieuwe aandelen uitgeven om geld op te halen om de schuld te verlagen. Het bedrijf ziet het reisverkeer wel sterk aantrekken nu de beperkingen tegen het coronavirus veelal zijn opgeheven.

De euro was 1,1574 dollar waard tegen 1,1607 dollar een dag eerder. De prijs van een vat Amerikaanse olie klom 0,7 procent tot 79,47 dollar. Brentolie kostte 0,8 procent meer op 83,22 dollar per vat.

Meer uit Financieel

Arcadis leidt sanering PFAS-vervuiling 3M in Belgisch Zwijndrecht

AMSTERDAM (ANP) - Het Nederlandse advies- en ingenieursbureau Arcadis helpt industrieconcern 3M bij het saneren van het met PFAS vervuilde gebied rondom een fabriek in het Belgische Zwijndrecht. Arcadis heeft de opdracht binnengehaald om het hele project te coördineren namens 3M, maakte het bedrijf bekend.

53 minuten geleden
DNB: huishoudens hebben voor ruim 3 miljard aan cryptomunten

AMSTERDAM (ANP) - Nederlandse huishoudens bezaten eind juni voor 3,2 miljard euro aan bitcoins en andere cryptomunten via Nederlandse aanbieders van cryptodiensten. Dat blijkt uit cijfers die De Nederlandsche Bank (DNB) voor het eerst publiceert. De waarde van de crypto's is in het tweede kwartaal wel gedaald ten opzichte van het eerste kwartaal.

54 minuten geleden
Bloomberg: UMG voerde gesprekken om van beurs te gaan

AMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - Muziekconcern Universal Music Group (UMG) heeft eerder dit jaar gesprekken gevoerd met grote investeerders om van de Amsterdamse aandelenbeurs gehaald te worden. Dat melden bronnen aan persbureau Bloomberg. UMG, dat beroemde artiesten vertegenwoordigt als Taylor Swift, Billie Eilish en Harry Styles, sprak daarbij met investeringsmaatschappijen als Apollo Global Management, TPG en Blackstone.

55 minuten geleden
Applied Materials vergroot belang in Besi tot 20 procent

SANTA CLARA (ANP/BLOOMBERG) - Het Amerikaanse Applied Materials breidt zijn belang in de Nederlandse chiptoeleverancier Besi uit en wil de onderlinge samenwerking tussen de twee bedrijven versterken. De grootste fabrikant van chipapparatuur in de Verenigde Staten wijst daarbij op de groeiende rol van de onderneming uit Duiven in energiezuinige rekenkracht voor kunstmatige intelligentie (AI).

57 minuten geleden
Opnieuw meer miljonairs in Nederland

DEN HAAG (ANP) - Nederland telt opnieuw meer huishoudens met een vermogen van 1 miljoen euro of meer. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van voorlopige cijfers. Op 1 januari 2025 telde Nederland ruim 574.000 miljonairshuishoudens, ruim 81.000 meer dan een jaar eerder. Dat is een stijging van ruim 23 procent.

2 uur geleden
Hoekstra komt met plan om klimaatschade beter te verzekeren

BRUSSEL (ANP) - Eurocommissaris Wopke Hoekstra (Klimaat) presenteert dinsdag in Brussel een plan om klimaatschade beter te verzekeren via Europese wetgeving. Dat zegt Hoekstra in het AD. Hij spreekt van een "historisch pakket". Het is voor het eerst dat er een plan ligt voor Europese wetgeving op dit gebied, aldus de Eurocommissaris tegen de krant.

2 uur geleden
Cryptomiljardair Van der Velde neemt koppositie Quote 500 over

AMSTERDAM (ANP) - Cryptomiljardair Jean-Louis van der Velde onttroont Charlene de Carvalho-Heineken als rijkste Nederlander. In de dinsdag verschenen nieuwe editie van rijkenlijst Quote 500 wordt het vermogen van de 62-jarige geschat op 26 miljard euro. Daarmee is hij twee keer zo rijk als de Heineken-erfgename, die jarenlang de eerste plaats innam.

2 uur geleden