Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Koersval AEX door inflatievrees en zwakke Duitse fabrieksorders

Koersval AEX door inflatievrees en zwakke Duitse fabrieksorders

AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index ging woensdag hard omlaag, na het sterke herstel een dag eerder. Een flinke daling van de Duitse fabrieksorders wakkerde de zorgen over de toeleveringsproblemen in de industrie aan. De inflatiezorgen bleven eveneens boven de markten hangen door de aanhoudende sterke stijging van de prijzen van olie en gas. Daarnaast werd uitgekeken naar het banenrapport van de Amerikaanse loonstrookverwerker ADP.

De hoofdindex op Beursplein 5 noteerde in de ochtendhandel 1,9 procent in het rood op 756,90 punten. De MidKap daalde 0,9 procent tot 1042,22 punten. De graadmeters in Londen en Parijs zakten tot 1,3 procent. De DAX in Frankfurt verloor 1,4 procent. De Duitse fabrieksorders namen in augustus met 7,7 procent af, na een toename van 4,9 procent in juli.

Alle 25 AEX-bedrijven verloren terrein. De chipbedrijven ASMI, ASML en Besi, die dinsdag nog een flink herstel lieten zien, stonden nu weer onderaan met minnen tot 3,1 procent. Ook techinvesteerder Prosus en fintechbedrijf Adyen verloren meer dan 2 procent. In de MidKap sloot laadpalenmaker Alfen de rij met een verlies van 4 procent. ABN AMRO ging aan kop met een winst van 1,2 procent.

TUI

In Parijs zakte autoconcern Stellantis dik 2 procent. Het fusiebedrijf van Peugeot-moeder PSA en Fiat Chrysler sluit een fabriek in Wenen voor de rest van het jaar als gevolg van de aanhoudende chiptekorten. Het tekort aan halfgeleiders, een essentieel onderdeel van de elektronische systemen van auto's, zorgt over de hele wereld voor productieproblemen. Daimler verloor 1,4 procent in Frankfurt. De Duitse eigenaar van Mercedes-Benz kan vanwege de aanhoudende chiptekorten in veel auto's niet de complete technische uitrusting installeren.

Tesco steeg 5 procent in Londen. Het Britse supermarktconcern schroefde zijn winstverwachting op na een sterke eerste jaarhelft. Ook gaat het bedrijf voor 500 miljoen pond, omgerekend zo'n 588 miljoen euro, aan eigen aandelen inkopen. TUI daalde 1,3 procent. Het Duitse reisconcern gaat voor 1,1 miljard euro aan nieuwe aandelen uitgeven om geld op te halen om de schuld te verlagen. Het bedrijf ziet het reisverkeer wel sterk aantrekken nu de beperkingen tegen het coronavirus veelal zijn opgeheven.

De euro was 1,1574 dollar waard tegen 1,1607 dollar een dag eerder. De prijs van een vat Amerikaanse olie klom 0,7 procent tot 79,47 dollar. Brentolie kostte 0,8 procent meer op 83,22 dollar per vat.

Meer uit Financieel

Beurs in Amsterdam sluit hoger na bescheiden prijsstijging olie

AMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is dinsdag voor de tweede dag op rij met een winst de handel uitgegaan. Ook op andere Europese beurzen stegen de hoofdgraadmeters. De blik van beleggers blijft gericht op de ontwikkelingen rondom de Iranoorlog en de gevolgen voor wereldwijde energieprijzen. De olieprijzen stegen, maar het ging om minder hevige toenames dan voorheen.

56 seconden geleden
SAS schrapt tijdelijk aantal vluchten om hoge kerosineprijs

STOCKHOLM (ANP/AFP/RTR/BLOOMBERG) - SAS, de grootste luchtvaartmaatschappij van Scandinavië, heeft meer dan honderd vluchten deze week geannuleerd vanwege de snel stijgende brandstofprijs. Het gaat voornamelijk om binnenlandse vluchten in Noorwegen. Enkele verbindingen in Denemarken en Zweden zijn ook getroffen.

1 uur geleden
Reders steunen terughoudendheid over militaire missie Hormuz

ROTTERDAM (ANP) - De Koninklijke Vereniging Nederlandse Reders (KVNR) vindt een Nederlandse bijdrage aan een militaire missie met als doel de Straat van Hormuz te heropenen niet verstandig. Een bijdrage kan ervoor zorgen dat Nederlandse schepen die vastzitten in de Perzische Golf mogelijk een doelwit worden, meldt een woordvoerder. "En die kunnen geen kant op."

1 uur geleden
Commissie EU-parlement gaat donderdag stemmen over handelsdeal VS

BRUSSEL (ANP) - De handelscommissie van het Europees Parlement gaat donderdag alsnog stemmen over een onderdeel van de handelsdeal met de VS. Dat heeft de commissie dinsdag besloten, meldt commissielid Jörgen Warborn (EVP) op X. De stemming was eerder uitgesteld vanwege nieuwe Amerikaanse importheffingen.

2 uur geleden
Ook Transavia rekent brandstoftoeslag om duurdere kerosine

SCHIPHOL (ANP) - Ook budgetmaatschappij Transavia rekent sinds begin deze week extra kosten vanwege de sterk gestegen brandstofprijzen. Het gaat om een toeslag van 5 euro op een aantal vluchten, bevestigt het bedrijf na berichtgeving van De Telegraaf.

2 uur geleden
Moederbedrijf Bruna verkoopt Van Ditmar Boeken

UTRECHT (ANP) - Audax heeft Van Ditmar Boeken verkocht aan een investeringsfonds. Audax, moederbedrijf van winkelketens Bruna en Readshop, werd begin dit jaar overgenomen door Lector Capital. Na een evaluatie van het portfolio is besloten de boekentak af te stoten.

2 uur geleden
Aandelenbeurzen New York gaan verder omhoog

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn dinsdag hoger geopend, waarmee een vervolg werd gegeven aan de winsten van een dag eerder. Beleggers op Wall Street blijven de ontwikkelingen rond de oorlog in het Midden-Oosten volgen. De olieprijzen gingen weer omhoog na aanvallen door Iran op energiefaciliteiten in de regio.

2 uur geleden