Koerssprongen voor ASMI en Just Eat op Amsterdamse beurs
AMSTERDAM (ANP) - Chiptoeleverancier ASMI en maaltijdbezorger Just Eat Takeaway schoten woensdag omhoog op de Amsterdamse beurs. ASMI kwam met voorlopige cijfers en verklaarde in het vierde kwartaal meer omzet te hebben geboekt dan verwacht. Het bedrijf zag de situatie in de leveringsketen verbeteren en kon daardoor meer opdrachten die al eerder waren binnengehaald uitvoeren en afleveren. ASMI klom 10 procent en was daarmee veruit de sterkste stijger in de AEX-index.
Bij de middelgrote bedrijven was Just Eat Takeaway de grote winnaar met een plus van ruim 9 procent. Het moederbedrijf van Thuisbezorgd.nl verwerkte afgelopen kwartaal minder bestellingen doordat restaurants weer open zijn na de coronapandemie. Het bedrijf richt zich nu echter nadrukkelijker op de winstgevendheid en beleggers waren zeer te spreken over de stappen die het op dat vlak heeft gezet.
De AEX-index noteerde rond het middaguur 0,4 procent hoger op 752,01 punten. De MidKap steeg 1 procent tot 1013,45 punten. De beurzen in Frankfurt en Parijs wonnen tot 0,2 procent. De Londense FTSE-index klom 0,1 procent, na een verdere afkoeling van de Britse inflatie in december.
BASF
De chipbedrijven ASML en Besi wonnen tot 2,7 procent in het kielzog van branchegenoot ASMI. Supermarktconcern Ahold Delhaize was de grootste daler in de AEX, met een min van 2 procent. In de MidKap sloot vastgoedbedrijf WDP de rij met een verlies van dik 2 procent.
BASF verloor 0,1 procent in Frankfurt. Het Duitse chemieconcern denkt afgelopen jaar een miljardenverlies te hebben geleden. Dat wordt grotendeels veroorzaakt door afschrijvingen op de bezittingen van energiedochter Wintershall DEA, die door de westerse sancties tegen Rusland flink minder waard werden.
Ryanair
In Dublin klom Ryanair 0,5 procent. Volgens topman Michael O'Leary is de vraag naar vliegtickets bij de Ierse luchtvaartmaatschappij zeer sterk, ondanks de hoge inflatie die de koopkracht van consumenten ondermijnt. Ook verklaarde O'Leary geen tekenen te zien van een economische recessie.
In Zürich won Richemont 1,4 procent. De omzet van het Zwitserse luxemerk, bekend van zijn Cartier-horloges en -juwelen, leed afgelopen kwartaal onder de strenge coronabeperkingen in China. Ook het Britse modemerk Burberry (plus 2,9 procent) kampte met dalende verkopen in China. De twee luxebedrijven zijn echter optimistisch over de verkopen dit jaar, omdat China het strenge coronabeleid heeft losgelaten.
De euro was 1,0854 dollar waard, tegen 1,0787 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie steeg 1,9 procent in prijs tot 81,67 dollar. Brentolie werd 1,5 procent duurder op 87,23 dollar per vat.
Meer uit Financieel
BELÉM (ANP/BLOOMBERG) - De Europese Unie en China sluiten zich aan bij een nieuwe coalitie die gericht is op het verbeteren van de handel in CO2-rechten. Het initiatief streeft ernaar landen samen te brengen om praktijken en standaarden in zogenoemde koolstofmarkten op elkaar af te stemmen.
15 uur geledenAVARUA (ANP/AFP) - Een Chinees onderzoeksschip meerde zaterdag aan bij de Cookeilanden om de mogelijkheden voor diepzeemijnbouw bij de archipel in de Grote Oceaan te onderzoeken. Dit betreft een opkomende industrie die zowel China als de Verenigde Staten steeds meer interesseert.
15 uur geledenHAVANA (ANP/BLOOMBERG) - Het internationale toerisme naar Cuba zakt in onder druk van de economische problemen in het land. Het communistische eiland lijkt dit jaar op weg naar het laagste bezoekersaantal sinds de coronapandemie.
16 uur geledenBANGKOK (ANP/BLOOMBERG) - Wie op vakantie gaat naar Thailand en 's middags bijvoorbeeld een biertje drinkt, riskeert vanaf zaterdag een forse boete door veranderde alcoholwetgeving. De Thaise autoriteiten hebben de regels aangescherpt en besloten strenger te handhaven.
16 uur geledenNEW YORK (ANP/DPA/BELGA/BLOOMBERG) - De grote Amerikaanse farmaceut Pfizer wint de biedingsstrijd om branchegenoot Metsera. Het bestuur van die Amerikaanse ontwikkelaar van medicijnen tegen obesitas is akkoord gegaan met een bod ter waarde van 10 miljard dollar. Metsera koos bewust niet voor het Deense Novo Nordisk, dat de onderneming eveneens wilde inlijven en zijn bod onlangs nog flink verhoogde.
17 uur geledenAUSTIN (ANP/BLOOMBERG) - Tesla heeft op zijn aandeelhoudersvergadering donderdag geen steun gekregen voor mogelijke investeringen in xAI, het AI-bedrijf van topman Elon Musk. Dat volgt uit informatie die Tesla vrijdagavond laat naar buiten heeft gebracht. Dit lijkt een tegenvaller voor Musk, die op de vergadering wel uitzicht kreeg op een megabeloning van 1 biljoen, oftewel 1000 miljard dollar.
17 uur geledenPARIJS (ANP/DPA) - Webwinkel Shein ontloopt een directe blokkade in Frankrijk. De regering in Parijs dreigde daartoe over te gaan nadat in het assortiment van Shein op kinderen lijkende sekspoppen waren ontdekt. Maar volgens de Franse overheid heeft Shein de bewuste artikelen inmiddels verwijderd.
20 uur geleden