Koerssprong socialemediabedrijf Trump op Wall Street na aanslag
NEW YORK (ANP) - Het socialemediabedrijf van oud-president Donald Trump ging maandag hard omhoog op de aandelenbeurzen in New York. Trump Media & Technology Group, dat grotendeels in handen is van Trump en waar het sociale netwerk Truth Social onder valt, werd 30 procent meer waard. Beleggers lijken alvast voor te sorteren op een overwinning van Trump bij de aanstaande Amerikaanse presidentsverkiezingen, die in november worden gehouden.
Trump, die namens de Republikeinen kandidaat is voor de presidentsverkiezingen, raakte afgelopen weekend bij een schietpartij gewond aan zijn oor tijdens een verkiezingsbijeenkomst. Volgens marktanalisten maakt Trump door de aanslag een grotere kans om weer president te worden. Ze verwachten onder Trump een strenger handelsbeleid, minder regelgeving voor bedrijven en soepelere klimaatregels.
De Dow-Jonesindex noteerde kort na aanvang van de handel 0,6 procent hoger op 40.201 punten. De brede S&P 500-index won 0,3 procent tot 5634 punten en techgraadmeter Nasdaq steeg 0,4 procent tot 18.470 punten.
Bitcoin
Cryptobedrijven gingen omhoog dankzij een stevige opmars van bitcoin. Trump staat bekend als een voorstander van cryptovaluta en heeft de cryptosector steeds meer omarmd in een poging kiezers te winnen. Coinbase, Riot Platforms en Marathon Digital stegen tot 9 procent.
Wapenfabrikanten als Smith & Wesson Brands en Sturm Ruger wonnen tot 13 procent. Wapenmakers laten vaak een stijging zien na grote schietpartijen. Dat komt doordat de roep op meer controle op wapenbezit vaak leidt tot meer aankopen uit angst dat de beschikbaarheid van wapens beperkt wordt. Ook heeft de wapenlobby NRA, die Trump steunt, na de aanslag opgeroepen dat alle Amerikanen en vooral presidentskandidaten zwaarder bewapend moeten worden.
Goldman Sachs
Goldman Sachs klom 1,2 procent. De Amerikaanse zakenbank boekte afgelopen kwartaal meer winst dan verwacht. De grote banken JPMorgan Chase, Citigroup en Wells Fargo kwamen vrijdag al met resultaten, die niet erg goed werden ontvangen. Dinsdag staan de kwartaalcijfers van Morgan Stanley en Bank of America op het programma.
Alphabet ging 0,9 procent vooruit. Het moederbedrijf van Google is volgens bronnen in gesprek om cybersecurity-start-up Wiz over te nemen. Met de aankoop is mogelijk 23 miljard dollar gemoeid, waarmee het de grootste overname ooit zou worden voor het techconcern.
Meer uit Financieel
SCHIPHOL (ANP) - KLM vliegt tot en met donderdag 5 maart niet op Dubai, Riyad en Dammam vanwege de aanvallen op Iran en vergeldingsacties van dat land. Daardoor blijven veel reizigers voorlopig dus vastzitten in het Midden-Oosten. Volgens KLM heeft veiligheid de hoogste prioriteit. Voorlopig betaalt KLM de hotelkosten van de gedupeerde passagiers, laat de maatschappij zondag weten.
52 minuten geledenGRONINGEN (ANP) - Gasunie voorziet hogere gasprijzen omdat de Straat van Hormuz vrijwel afgesloten lijkt voor grote schepen. Deze zeestraat is een heel belangrijke doorvoerroute voor de aanvoer en doorvoer van olie en gas, maar door de aanvallen rond Iran varen veel schepen er niet meer doorheen. Daardoor kunnen ladingen vloeibaar gas (lng) uit Qatar bijvoorbeeld tijdelijk niet naar Europa worden verscheept.
3 uur geledenKOPENHAGEN (ANP/AFP/RTR) - Enkele grote scheepvaartconcerns mijden om de onrust in het Midden-Oosten niet alleen de Straat van Hormuz, maar hebben ook besloten om niet meer door het Suezkanaal te varen. Zondag kondigde onder meer het Deense Maersk aan tot nader order alle schepen tussen Europa en Azië weer om Afrika te laten gaan. Daardoor kunnen de levertijden van allerlei producten oplopen, want de reis via Kaap de Goede Hoop kan tot wel twee weken langer duren.
3 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Bitcoin en andere cryptomunten herstelden zondag in waarde, na de uitverkoop zaterdag toen het eerste nieuws over de aanvallen op Iran bekend werd. Deskundigen zien hierin een teken dat de cryptomarkten verder kijken dan de onrust in Iran en zich weer meer laten leiden door het grotere economische plaatje.
4 uur geledenWENEN (ANP/BLOOMBERG/AFP/AFP/BELGA) - De olielanden van oliekartel OPEC+ gaan de oliekraan volgende maand extra opendraaien, nu de olieprijzen flink dreigen op te lopen door de aanvallen op Iran. Dat hebben de landen zondag besloten. Toch voorkomt deze stap waarschijnlijk niet dat olie komende dagen duurder wordt. Automobilisten moeten aan de pomp rekening houden met een prijsstijging van benzine van meerdere centen, denkt econoom Rico Luman van ING.
5 uur geledenBUNNIK (ANP) - In Nederland zijn vorige maand bijna een vijfde minder nieuwe personenauto's verkocht dan een jaar eerder. Daarmee houdt de dalende lijn in de autoverkopen van januari aan, constateren brancheorganisaties BOVAG en RAI Vereniging.
6 uur geledenDUBAI (ANP/RTR/AFP) - Het wereldwijde luchtverkeer wordt zondag opnieuw zwaar verstoord omdat grote luchthavens in het Midden-Oosten, waaronder Dubai, door aanhoudende luchtaanvallen gesloten blijven. Vluchtenwebsite FlightAware meldde dat zondagochtend rond 11.00 uur Nederlandse tijd wereldwijd meer dan 6700 vluchten waren vertraagd en 1900 geannuleerd. Zaterdag ging het ook al om vele duizenden vertragingen en annuleringen.
6 uur geleden