Koerssprong Prosus stuwt AEX-index naar 700 punten
AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index tikte woensdag de 700 puntengrens weer even aan, mede dankzij een forse koerssprong van Prosus. De techinvesteerder stond de afgelopen dagen juist flink onder druk door de verkoopgolf bij Chinese techbedrijven, waaronder Tencent waarin Prosus een groot belang heeft. Ook de chipbedrijven, banken en verzekeraars lieten stevige koerswinsten zien.
Prosus werd 22 procent meer waard en was daarmee veruit de grote winnaar in de AEX. In Hongkong steeg internet- en gamesconcern Tencent al 23 procent en sloot de Hang Seng-index dik 9 procent hoger. Ook de andere Chinese techbedrijven lieten forse koerswinsten zien nadat de Chinese vicepremier Liu He had verklaard dat de autoriteiten alles zullen doen om de aandelenmarkten in het land stabiel te houden en steun zullen blijven bieden aan buitenlandse beursnoteringen van Chinese bedrijven.
Ook de hoop op een staakt-het-vuren in Oekraïne zorgde voor optimisme bij beleggers. De Russische minister van Buitenlandse Zaken Sergej Lavrov liet weten hoop op een compromis te zien in de onderhandelingen met Oekraïne, die woensdag worden voortgezet. Daarnaast wordt uitgekeken naar het rentebesluit van de Federal Reserve.
Chipbedrijven
De hoofdindex op Beursplein 5 noteerde rond het middaguur 3,5 procent hoger op 699,69 punten. Door de onrust over de oorlog in Oekraïne sloot de AEX op 4 maart voor het eerst sinds mei vorig jaar onder de 700 punten. Op woensdag 23 februari, de dag voor de Russische invasie, bedroeg de slotstand 727,91 punten. De MidKap klom 2,8 procent tot 1030,82 punten. De beurzen in Frankfurt, Londen en Parijs stegen tot 3,4 procent.
Naast Prosus stonden de chipbedrijven ASMI, Besi en ASML in de kopgroep van de AEX, met plussen tot bijna 8 procent. ING en Aegon stegen ruim 5 procent. Verzekeraar NN Group won 4,6 procent na een koopadvies door Deutsche Bank. Olie- en gasconcern Shell en telecombedrijf KPN waren de enige dalers met minnen tot 2,2 procent. In de MidKap profiteerde ABN AMRO (plus 6 procent) van een adviesverhoging door HSBC.
Ajax
BAM won bijna 3 procent. De overheid moet bouwbedrijven BAM en VolkerWessels bijna 60 miljoen euro betalen wegens missers bij de bouw van 's werelds grootste zeesluis. De bouw van de in januari geopende zeesluis in IJmuiden kostte tientallen miljoenen euro's meer dan begroot. Voetbalclub Ajax zakte 5 procent na de uitschakeling in de Champions League.
De euro was 1,0992 dollar waard, tegen 1,0943 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,3 procent minder op 96,13 dollar. Brentolie werd ook 0,3 procent goedkoper, op 99,62 dollar per vat.
Meer uit Financieel
PARIJS (ANP) - Het Franse AI-bedrijf Mistral heeft 3 miljard euro aan investeringen opgehaald. Daarmee is de techonderneming die het Europese antwoord moet zijn op OpenAI en Anthropic 21 miljard euro waard.
24 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Nederland ontvangt steeds minder zakelijke reizigers, stelt ABN AMRO in een nieuw rapport. Vooral in Amsterdam merkt de bank een afname van het aantal zakelijke overnachtingen. Dat is een aderlating voor de horeca, want zakelijke reizigers geven volgens eerder onderzoek veel meer uit dan toeristische gasten.
25 minuten geledenBEIJING (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De Chinese export is in augustus verder toegenomen, ondanks de wereldwijde handelsverstoringen door de oorlog in het Midden-Oosten. Die verstoringen werden ruimschoots gecompenseerd door de aanhoudende sterke wereldwijde vraag naar chips en apparatuur voor datacenters voor kunstmatige intelligentie (AI).
51 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Nederlandse mkb-ondernemers hebben het kabinet-Jetten een brandbrief gestuurd. Daarin roepen ze op om maatregelen te nemen om het ondernemersklimaat in Nederland te verbeteren. "Het mkb is de grootste motor van de Nederlandse economie", schrijft voorzitter Erik Ziengs van ondernemersorganisatie ONL. Het is volgens de organisatie "code rood voor ondernemers".
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het dagelijks leven is in augustus gemiddeld 3,3 procent duurder geworden dan in dezelfde maand een jaar geleden. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van definitieve cijfers, die gelijk zijn aan de eerder gemelde snelle raming. De inflatie steeg daarmee ten opzichte van de 3,2 procent in juli.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De groei van de hoeveelheid zonne-energie die in Nederland kan worden geproduceerd, vlakt af. Dat meldt de Rijksdienst voor Ondernemend Nederland (RVO) dinsdag. Vooral de groei van zonnepanelen bij huishoudens en kleine bedrijven is sterk afgenomen, maar diezelfde trend is ook te zien bij grootschalige zonneparken en zonnepanelen op bedrijfsdaken.
8 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Jongerenbank BUUT begint een socialemediacampagne om ouders en tieners te waarschuwen voor TikTok Shop. Volgens het ABN AMRO-onderdeel is dat verkoopkanaal vergelijkbaar met een "verleidingsmachine, met name voor puberbreinen".
8 uur geleden