Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Koerssprong Prosus stuwt AEX-index naar 700 punten

Koerssprong Prosus stuwt AEX-index naar 700 punten

AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index tikte woensdag de 700 puntengrens weer even aan, mede dankzij een forse koerssprong van Prosus. De techinvesteerder stond de afgelopen dagen juist flink onder druk door de verkoopgolf bij Chinese techbedrijven, waaronder Tencent waarin Prosus een groot belang heeft. Ook de chipbedrijven, banken en verzekeraars lieten stevige koerswinsten zien.

Prosus werd 22 procent meer waard en was daarmee veruit de grote winnaar in de AEX. In Hongkong steeg internet- en gamesconcern Tencent al 23 procent en sloot de Hang Seng-index dik 9 procent hoger. Ook de andere Chinese techbedrijven lieten forse koerswinsten zien nadat de Chinese vicepremier Liu He had verklaard dat de autoriteiten alles zullen doen om de aandelenmarkten in het land stabiel te houden en steun zullen blijven bieden aan buitenlandse beursnoteringen van Chinese bedrijven.

Ook de hoop op een staakt-het-vuren in Oekraïne zorgde voor optimisme bij beleggers. De Russische minister van Buitenlandse Zaken Sergej Lavrov liet weten hoop op een compromis te zien in de onderhandelingen met Oekraïne, die woensdag worden voortgezet. Daarnaast wordt uitgekeken naar het rentebesluit van de Federal Reserve.

Chipbedrijven

De hoofdindex op Beursplein 5 noteerde rond het middaguur 3,5 procent hoger op 699,69 punten. Door de onrust over de oorlog in Oekraïne sloot de AEX op 4 maart voor het eerst sinds mei vorig jaar onder de 700 punten. Op woensdag 23 februari, de dag voor de Russische invasie, bedroeg de slotstand 727,91 punten. De MidKap klom 2,8 procent tot 1030,82 punten. De beurzen in Frankfurt, Londen en Parijs stegen tot 3,4 procent.

Naast Prosus stonden de chipbedrijven ASMI, Besi en ASML in de kopgroep van de AEX, met plussen tot bijna 8 procent. ING en Aegon stegen ruim 5 procent. Verzekeraar NN Group won 4,6 procent na een koopadvies door Deutsche Bank. Olie- en gasconcern Shell en telecombedrijf KPN waren de enige dalers met minnen tot 2,2 procent. In de MidKap profiteerde ABN AMRO (plus 6 procent) van een adviesverhoging door HSBC.

Ajax

BAM won bijna 3 procent. De overheid moet bouwbedrijven BAM en VolkerWessels bijna 60 miljoen euro betalen wegens missers bij de bouw van 's werelds grootste zeesluis. De bouw van de in januari geopende zeesluis in IJmuiden kostte tientallen miljoenen euro's meer dan begroot. Voetbalclub Ajax zakte 5 procent na de uitschakeling in de Champions League.

De euro was 1,0992 dollar waard, tegen 1,0943 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,3 procent minder op 96,13 dollar. Brentolie werd ook 0,3 procent goedkoper, op 99,62 dollar per vat.

Meer uit Financieel

Indiase vliegmaatschappij test duizenden piloten op drugs

DELHI (ANP/BLOOMBERG) - Luchtvaartmaatschappij Air India gaat haar ruim 5000 piloten testen op drugs. Dat meldt persbureau Bloomberg, dat een interne e-mail heeft ingezien. De eenmalige maatregel volgt nadat een gezagvoerder naar verluidt recent positief is getest op drugsgebruik na een plotselinge duikvlucht van een toestel dat van Phuket in Thailand naar de Indiase stad Delhi vloog.

19 minuten geleden
Cisco en AI-chipbedrijf Cerebras zakken op Wall Street na cijfers

NEW YORK (ANP) - Cisco Systems is donderdag onderuit gegaan op de beurs in New York. De Amerikaanse maker van netwerkapparatuur zoals routers en switches verloor ongeveer een tiende van zijn beurswaarde na een tegenvallend kwartaalbericht.

1 uur geleden
Shein verliest Britse rechtszaak van Temu over na-aperij

LONDEN (ANP/RTR) - Webwinkel Shein heeft in het Verenigd Koninkrijk een rechtszaak over vermeende schending van auteursrechten door Temu verloren. Het internetbedrijf beschuldigde zijn concurrent van grootschalige na-aperij, waarbij Temu foto's van Sheins huismerkkleding zou hebben gebruikt.

1 uur geleden
Birkenstock voert omzet op dankzij populariteit dichte schoenen

LINZ AM RHEIN (ANP/BLOOMBERG) - Het Duitse schoenenmerk Birkenstock heeft in het afgelopen kwartaal een hogere omzet geboekt. Het bedrijf dat vooral bekendstaat om zijn sandalen profiteerde volgens topman Oliver Reichert van de toegenomen populariteit van zijn dichte schoenen en instappers.

3 uur geleden
Huishoudens sluiten nog steeds minder vaste energiecontracten af

DEN HAAG (ANP) - Huishoudens blijven minder vaste energiecontracten afsluiten en meer dynamische. Volgens de Autoriteit Consument & Markt (ACM) zijn er in juni 67.000 minder vaste contracten afgesloten, een daling van bijna 1 procent vergeleken met de maand daarvoor. Tegelijk steeg het aantal afgesloten dynamische contracten, die snel reageren op de prijzen op de groothandelsmarkt, met ruim 3 procent naar 33.000.

4 uur geleden
De Bijenkorf 'werkt hard' aan herstel van webwinkel

AMSTERDAM (ANP) - Het technische team van de Bijenkorf is nog altijd "hard aan het werk" om de website weer volledig werkend te krijgen, zodat klanten weer normaal kunnen bestellen. "We zijn alternatieve logistieke processen in gang aan het zetten en proberen weer zo snel mogelijk up and running te zijn", laat een woordvoerster van de warenhuisketen weten.

4 uur geleden
Tata Steel stuurt geen staal meer over Donau door droogte

IJMUIDEN (ANP) - De lage waterstand van de Donau raakt ook Tata Steel Nederland. De staalfabrikant kan zijn staalrollen niet meer via de rivier vervoeren naar Centraal- en Oost-Europa. In plaats daarvan maakt Tata Steel gebruik van spoorvervoer, laat een woordvoerder weten.

4 uur geleden