Koerssprong Prosus stuwt AEX-index naar 700 punten
AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index tikte woensdag de 700 puntengrens weer even aan, mede dankzij een forse koerssprong van Prosus. De techinvesteerder stond de afgelopen dagen juist flink onder druk door de verkoopgolf bij Chinese techbedrijven, waaronder Tencent waarin Prosus een groot belang heeft. Ook de chipbedrijven, banken en verzekeraars lieten stevige koerswinsten zien.
Prosus werd 22 procent meer waard en was daarmee veruit de grote winnaar in de AEX. In Hongkong steeg internet- en gamesconcern Tencent al 23 procent en sloot de Hang Seng-index dik 9 procent hoger. Ook de andere Chinese techbedrijven lieten forse koerswinsten zien nadat de Chinese vicepremier Liu He had verklaard dat de autoriteiten alles zullen doen om de aandelenmarkten in het land stabiel te houden en steun zullen blijven bieden aan buitenlandse beursnoteringen van Chinese bedrijven.
Ook de hoop op een staakt-het-vuren in Oekraïne zorgde voor optimisme bij beleggers. De Russische minister van Buitenlandse Zaken Sergej Lavrov liet weten hoop op een compromis te zien in de onderhandelingen met Oekraïne, die woensdag worden voortgezet. Daarnaast wordt uitgekeken naar het rentebesluit van de Federal Reserve.
Chipbedrijven
De hoofdindex op Beursplein 5 noteerde rond het middaguur 3,5 procent hoger op 699,69 punten. Door de onrust over de oorlog in Oekraïne sloot de AEX op 4 maart voor het eerst sinds mei vorig jaar onder de 700 punten. Op woensdag 23 februari, de dag voor de Russische invasie, bedroeg de slotstand 727,91 punten. De MidKap klom 2,8 procent tot 1030,82 punten. De beurzen in Frankfurt, Londen en Parijs stegen tot 3,4 procent.
Naast Prosus stonden de chipbedrijven ASMI, Besi en ASML in de kopgroep van de AEX, met plussen tot bijna 8 procent. ING en Aegon stegen ruim 5 procent. Verzekeraar NN Group won 4,6 procent na een koopadvies door Deutsche Bank. Olie- en gasconcern Shell en telecombedrijf KPN waren de enige dalers met minnen tot 2,2 procent. In de MidKap profiteerde ABN AMRO (plus 6 procent) van een adviesverhoging door HSBC.
Ajax
BAM won bijna 3 procent. De overheid moet bouwbedrijven BAM en VolkerWessels bijna 60 miljoen euro betalen wegens missers bij de bouw van 's werelds grootste zeesluis. De bouw van de in januari geopende zeesluis in IJmuiden kostte tientallen miljoenen euro's meer dan begroot. Voetbalclub Ajax zakte 5 procent na de uitschakeling in de Champions League.
De euro was 1,0992 dollar waard, tegen 1,0943 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,3 procent minder op 96,13 dollar. Brentolie werd ook 0,3 procent goedkoper, op 99,62 dollar per vat.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Media- en entertainmentconcern Paramount Skydance is dicht bij een akkoord met Californië en andere staten die de overname van concurrent Warner Bros. Discovery wilden tegenhouden. Openbaar aanklagers en het bedrijf sluiten mogelijk binnen enkele dagen een overeenkomst, melden meerdere media.
40 minuten geledenVOORBURG (ANP) - De organisatie voor Nederlandse tankstationhouders Drive reageert onaangenaam verrast op de accijnsverlaging die Duitsland heeft aangekondigd. Door het prijsverschil dreigen pomphouders in de grensregio vanaf oktober weer klanten te verliezen. "We zagen klanten langzamerhand terugkomen, maar dat wordt nu tenietgedaan", zegt Drive-voorzitter Martin van Eijk.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De recordprijs van diesel in Nederland komt uit op 2,824 euro per liter, meldt voordeelplatform UnitedConsumers. Brandstofprijzen stijgen al een tijdlang door de oorlog tussen de Verenigde Staten en Iran, die de export van brandstoffen door Golfstaten ernstig hindert.
4 uur geledenMOUNTAIN VIEW (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Ook de AI van Google, Gemini, heeft onbedoeld meerdere andere bedrijven gehackt door inloggegevens te raden. Dat gebeurde in mei, heeft het bedrijf bekendgemaakt.
7 uur geledenNEW YORK (ANP) - De beurzen in New York zijn vrijdag overwegend hoger gesloten. Beleggers beleefden een bewogen handelsweek waarin de Amerikaanse Federal Reserve de rente voor het eerst in drie jaar verhoogde. De rente op tienjarige Amerikaanse staatsobligaties liep ook weer op na een korte daling, door speculatie dat de hoge energiekosten inflatie kunnen aanwakkeren. Dat zou kunnen leiden tot een nieuwe renteverhoging van de Fed.
15 uur geledenUTRECHT (ANP) - FNV beraadt zich over nieuwe acties in de schoonmaaksector na de vijf stakingsdagen deze week. De vakbond sluit nieuwe stakingen niet uit, laat een woordvoerder weten. FNV voert actie omdat het de door werkgeversorganisatie Schoonmakend Nederland en vakbond CNV gesloten cao wil openbreken.
17 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse regering en deelstaten hebben een akkoord bereikt over een plan om de prijzen aan de pomp te verlagen, meldt het Duitse persbureau dpa. De accijns op diesel en benzine wordt met 17 cent per liter verlaagd.
17 uur geleden