Koerssprong Prosus op Damrak na herstel Chinese techsector
AMSTERDAM (ANP) - Prosus maakte woensdag een flinke koerssprong op de Amsterdamse beurs na het stevige herstel in de Chinese techsector. De techinvesteerder stond de afgelopen dagen juist flink onder druk door de verkoopgolf bij techbedrijven in Hongkong, waaronder Tencent waarin Prosus een groot belang heeft.
Prosus dikte 18 procent aan en was daarmee veruit de sterkste stijger in de AEX. In Hongkong werd internet- en gamesconcern Tencent 23 procent meer waard en steeg de Hang Seng-index dik 9 procent. Ook de andere Chinese techbedrijven lieten forse koerswinsten zien nadat de Chinese vicepremier Liu He verklaarde dat de autoriteiten alles zullen doen om de aandelenmarkten in het land stabiel te houden en steun zullen blijven bieden aan buitenlandse beursnoteringen van Chinese bedrijven.
De Chinese techbedrijven gingen de afgelopen dagen juist in de uitverkoop door de zorgen over de strengere aanpak van de sector door Beijing en de vrees dat een aantal grote Chinese techbedrijven mogelijk hun beursnoteringen op Wall Street zullen verliezen.
Federal Reserve
Beleggers zijn verder vooral in afwachting van het rentebesluit van de Federal Reserve. De Amerikaanse centrale bank zal de rente naar verwachting voor het eerst sinds 2018 gaan verhogen om de inflatie aan te pakken. Daarnaast worden de ontwikkelingen rond de Russische oorlog in Oekraïne nauwlettend in de gaten gehouden, waarbij wordt gehoopt op enige vooruitgang in de onderhandelingen over een staakt-het-vuren.
De hoofdindex op Beursplein 5 noteerde in de ochtendhandel 2,8 procent hoger op 695,59 punten. De MidKap klom 2,2 procent tot 1024,15 punten. De beurzen in Frankfurt, Londen en Parijs stegen tot 2,6 procent.
BAM
Naast Prosus stonden maaltijdbezorger Just Eat Takeaway, fintechbedrijf Adyen en chipbedrijf Besi in de kopgroep met plussen tot 6,9 procent. Verzekeraar NN Group won 4,7 procent na een koopadvies door Deutsche Bank. Olie- en gasconcern Shell en telecombedrijf KPN waren de enige dalers met minnen tot 0,6 procent. In de MidKap profiteerde ABN AMRO (plus 5 procent) van een adviesverhoging door HSBC.
BAM won bijna 5 procent. De overheid moet bouwbedrijven BAM en VolkerWessels bijna 60 miljoen euro betalen wegens missers bij de bouw van 's werelds grootste zeesluis. De bouw van de in januari geopende zeesluis in IJmuiden kostte tientallen miljoenen euro's meer dan begroot. Voetbalclub Ajax zakte 4,6 procent na de uitschakeling in de Champions League.
De euro was 1,0970 dollar waard, tegen 1,0943 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 2,3 procent meer op 98,63 dollar. Brentolie werd 3,1 procent duurder op 102,99 dollar per vat.
Meer uit Financieel
CUPERTINO (ANP) - Tim Cook stopt als topman van Apple. Het Amerikaanse bedrijf meldt dat hij de komende maanden nog in functie blijft, maar vanaf september wordt vervangen door John Ternus. Die is nu bestuurder van de hardwaredivisie.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - Wall Street beperkte maandag de verliezen, gesteund door hernieuwde hoop bij beleggers op een compromis tussen de VS en Iran over het conflict. Volgens de Amerikaanse nieuwszender CNN houden de VS en Iran woensdag een tweede onderhandelingsronde in Pakistan.
1 uur geledenMÜNCHEN (ANP/BLOOMBERG) - Het Duitse industriële concern Siemens waarschuwt dat de EU ernstig achterop raakt in de race rond kunstmatige intelligentie. Het concern zegt dat Brussel ingrijpende verbeteringen moet doorvoeren om het gebruik van de technologie te versnellen.
2 uur geledenROTTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - De aanvoer van kerosine naar Europese luchthavens is verstoord door meer militair gebruik van een pijpleidingennetwerk vanuit Rotterdam, zegt een brandstofhandelaar. Onder andere het belangrijke vliegveld van Frankfurt zou zijn getroffen.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De beurshandel in Amsterdam werd maandag opnieuw gedomineerd door spanningen tussen de Verenigde Staten en Iran. Vrijdag gingen de beurzen nog omhoog door het nieuws dat Iran de Straat van Hormuz volledig zou heropenen voor de commerciële scheepvaart. Zaterdag sloot Teheran de voor het olietransport belangrijke zeestraat echter weer af door de aanhoudende blokkade van de Iraanse havens door de Amerikaanse marine. Olie werd daardoor weer duurder na de forse prijsdaling op vrijdag.
6 uur geledenGDAŃSK (ANP) - Frankrijk en Polen gaan samen een communicatiesatelliet de ruimte in sturen voor de Poolse krijgsmacht. Polen wil er zeker van zijn dat zijn militairen met elkaar kunnen blijven communiceren als het zich moet verweren tegen bijvoorbeeld een Russische aanval.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De onlinegokmarkt is in het afgelopen jaar fors gekrompen. Dat meldt de Kansspelautoriteit (Ksa) in haar jaarverslag over 2025. Het aantal meldingen over het illegale aanbod is wel toegenomen, wat duidt op een vergroting van die markt.
7 uur geleden