
Koerssprong DSM-Firmenich na plan afsplitsen diervoedingstak
AMSTERDAM (ANP) - DSM-Firmenich is donderdag fors hoger geëindigd op de aandelenbeurs in Amsterdam. Het voedings- en gezondheidsbedrijf kondigde aan zijn activiteiten op het gebied van diervoeding af te willen splitsen, wat bij beleggers op enthousiasme kon rekenen. Het bedrijf werd ruim 11 procent meer waard.
Het voormalige speciaalchemiebedrijf wil met de ingreep minder gevoelig zijn voor prijsschommelingen op de markt voor vitamines voor diervoeding. Het is nog niet bekend hoe het Nederlands-Zwitserse fusiebedrijf de divisie wil afsplitsen, wat bijvoorbeeld kan via een eigen beursgang of verkoop.
Mede dankzij de koerswinst van DSM-Firmenich sloot de AEX 0,5 procent hoger op 847,59 punten. Ook KPN en en ABN AMRO eindigden hoog bij de hoofdfondsen op het Damrak.
De MidKap won 1 procent tot 899,93 punten. Elders in Europa was de stemming eveneens opgewekt, ondanks de sterk naar beneden bijgestelde groeiverwachtingen voor de eurozone. De beurzen in Frankfurt, Parijs en Londen stegen tot zo'n 0,9 procent.
Een andere grote winnaar in Amsterdam was bouwbedrijf BAM, dat bijna 19 procent meer waard werd. Het concern boekte een veel hoger bedrijfsresultaat dan analisten hadden verwacht. Daarnaast stelde BAM de eigen ambities voor de komende jaren naar boven bij.
In Parijs waren beleggers enthousiast over de resultaten van de autofabrikant Renault, die zei minder kosten te willen maken voor de ontwikkeling van elektrische auto's. De kasstroom van het concern was het afgelopen halfjaar hoger dan verwacht. Ook kondigde het bedrijf een hoger dan verwacht dividend aan, waarna het aandeel 6,5 procent steeg.
Concurrent Stellantis, die ook met cijfers kwam, won in Milaan bijna 6 procent. Het moederbedrijf van merken als Fiat, Chrysler, Opel en Peugeot waarschuwde voor moeilijkere marktomstandigheden voor de auto-industrie. Tegelijkertijd kondigde het bedrijf aan opnieuw eigen aandelen in te kopen en het dividend te verhogen.
In Amsterdam zakte RELX 0,7 procent, na eerder nog op winst te hebben gestaan. De data- en informatieleverancier boekte recordresultaten in 2023 en wil aandeelhouders belonen door voor 1,2 miljard euro eigen aandelen in te kopen.
De euro was 1,0757 dollar waard, tegen 1,0729 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie werd 2,2 procent duurder en kostte 78,32 dollar. Brentolie steeg 1,9 procent in prijs tot 83,16 dollar per vat.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De goudprijs heeft maandag een nieuw recordniveau bereikt, na vier weken op rij te zijn gestegen. De prijs van goud is dit jaar met ongeveer 40 procent opgelopen en behoort daarmee tot de best presterende grondstoffen.
13 minuten geledenSCHIPHOL (ANP) - KLM zegt nog altijd niet te weten wat de staking woensdag bij het grondpersoneel van de luchtvaartmaatschappij op Schiphol betekent voor de vluchten en passagiers. Eerder maandag was op de website van Schiphol al te zien dat KLM voor die dag vele tientallen vluchten heeft geschrapt.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse beurs is de eerste handelsdag van de week positief geëindigd, geholpen door groen gekleurde koersenborden op Wall Street. Vooral de chipbedrijven ASML, ASMI en Besi deden goede zaken, met koerswinsten tot 6 procent.
4 uur geledenDELFZIJL (ANP) - De Nederlandse rederij van een vrachtschip dat onlangs vast kwam te zitten ten noorden van Canada werkt momenteel aan een plan om het schip los te maken. Dit bevestigt een woordvoerder van de rederij, Wagenborg uit het Groningse Delfzijl, na berichtgeving door onder andere RTV Noord.
4 uur geledenMADRID (ANP/BLOOMBERG) - De Verenigde Staten en de Chinese eigenaren van socialmediaplatform TikTok hebben een 'raamwerkakkoord' bereikt om een deel van het socialmediaplatform over te nemen, heeft de Amerikaanse minister van Financiën Scott Bessent maandag gezegd.
4 uur geledenNEW YORK (ANP) - Tesla ging maandag verder omhoog op de aandelenbeurzen in New York. De fabrikant van elektrische auto's werd ruim 6 procent meer waard na de bekendmaking dat topman Elon Musk voor ongeveer 1 miljard dollar aan aandelen van zijn eigen bedrijf heeft gekocht. Vrijdag boekte het aandeel Tesla ook al een verrassende koerswinst van ruim 7 procent. Mede door die koerssprong sloot de Amerikaanse techgraadmeter Nasdaq vrijdag op een nieuw recordniveau.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump hintte maandag op zijn socialemediaplatform Truth Social dat de Verenigde Staten met China een akkoord hebben bereikt over TikTok. Er is "een deal bereikt over een 'bepaald' bedrijf dat jongeren in ons land heel graag wilden redden. Ze zullen heel blij zijn!", schrijft Trump.
7 uur geleden