Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Koersdreun AEX door crash olieprijs en virusvrees

Koersdreun AEX door crash olieprijs en virusvrees

AMSTERDAM (ANP) - De Europese beurzen kleurden maandag opnieuw donkerrood na de zware verliezen op vrijdag. De vrees voor een economische recessie door de negatieve impact van het coronavirus en een prijzenoorlog in de oliesector zorgden voor grote onrust op de financiële markten. Beleggers dumpten massaal hun aandelen en zochten dekking in veiligere havens zoals staatsobligaties.

De AEX-index op Beursplein 5 noteerde rond het middaguur 6,5 procent lager op 496,99 punten. De hoofdindex kelderde eerder op de ochtend 7,7 procent en is voor het eerst sinds 17 januari 2019 onder de 500 puntengrens gedoken. De MidKap zakte 6,8 procent tot 752,96 punten. Frankfurt, Londen en Parijs raakten tot 6,3 procent kwijt.

De beurs in Milaan kelderde 9,5 procent onder aanvoering van de Italiaanse banken. De Italiaanse regering gaat de uitgaven verder verhogen om de economische impact van de virusuitbraak te compenseren. Premier Giuseppe Conte sprak van een "massale shocktherapie". De Franse minister van Financiën Bruno Le Maire riep Europa op met een stevig pakket stimuleringsmaatregelen te komen om de impact van het coronavirus het hoofd te bieden.

Historische val

Alle ogen waren gericht op de oliemarkt, waar de olieprijzen een historische val lieten zien. Het belangrijke olieland Saudi-Arabië besloot flink meer te gaan produceren en de prijzen omlaag te gooien nadat het oliekartel OPEC en Rusland niet tot een akkoord wisten te komen over het beperken van de olieproductie. Een vat Amerikaanse olie kostte ruim 22 procent minder op 32,10 dollar en Brent werd 21,4 procent goedkoper op 35,58 dollar.

De Europese oliebedrijven hadden zwaar te lijden onder de crash van de olieprijzen. In Amsterdam zag olie- en gasconcern Shell bijna 14 procent aan beurswaarde verdampen. In Londen raakte concurrent BP 19 procent kwijt en het Franse Total zakte 12 procent in Parijs. Tankopslagbedrijf Vopak profiteerde daarentegen van de lage olieprijs en was de enige stijger in de AEX met een winst van 5 procent. Bij de huidige lage olieprijs kan het interessant zijn om olie op te slaan en pas weer te verkopen als de prijzen stijgen.

De euro was 1,1409 dollar waard tegen 1,1308 dollar op vrijdag.

Meer uit Financieel

Heinen heeft geen bezwaar tegen euro in Bulgarije

LUXEMBURG (ANP) - De EU-ministers van Financiën overleggen donderdag of Bulgarije per 2026 de euro mag invoeren als munteenheid. Eurocommissaris Valdis Dombrovskis (Economie) ziet geen obstakels, zei hij voor het begin van een vergadering hierover. Demissionair minister Eelco Heinen (Financiën) heeft geen bezwaren, zei hij bij aankomst.

1 uur geleden
Duizenden Citroën-eigenaren in Nederland mogen weg niet meer op

AMSTERDAM (ANP) - Autoconcern Stellantis roept 33.260 eigenaren van bepaalde Citroëns in Nederland op hun auto per direct niet meer te gebruiken vanwege problemen met de airbag. De oproep volgt op een incident in Frankrijk vorige week, waarbij een vrouw in Reims overleed aan verwondingen die werden veroorzaakt door een van deze airbags. Zij zat in een Citroën C3 uit 2014.

2 uur geleden
Stellantis wil duizenden Citroëns van de weg om defecte airbags

PARIJS (ANP/RTR) - Autoconcern Stellantis heeft opgeroepen om 82.000 Citroëns van de typen C3 en DS3 van de weg te halen in Frankrijk. De auto's hebben een defecte airbag van het merk Takata. De oproep volgt een week nadat een vrouw in Reims was overleden aan verwondingen die werden veroorzaakt door een van deze airbags. Zij zat in een Citroën C3 uit 2014.

3 uur geleden
Britse en Turkse centrale banken houden rentetarieven onveranderd

LONDEN/ANKARA (ANP) - De Bank of England en de Turkse centrale bank hebben hun rentetarieven onveranderd gelaten. Beide besluiten waren conform de verwachting van economen. De Britse centrale bank hield de rente in het Verenigd Koninkrijk onveranderd op 4,25 procent. In mei werd de Britse rente nog voor de tweede keer dit jaar verlaagd, met een kwart procentpunt.

3 uur geleden
Stroomaansluiting voor 61 Zeeuwse bedrijven door ruimte op net

VLISSINGEN (ANP) - Tientallen Zeeuwse organisaties krijgen een nieuwe of zwaardere aansluiting op het volle stroomnet. TenneT en Stedin verwachten 61 Zeeuwse bedrijven op de wachtlijst ruimte te kunnen bieden. Volgens de netbeheerders gaat voor het eerst sinds de zomer van 2023 een groep klanten van de wachtlijst af. Het hoogspanningsnet in Zeeland bereikte toen zijn maximale capaciteit.

4 uur geleden
Advocaat-generaal vindt Europese miljardenboete Google terecht

LUXEMBURG (ANP) - Google heeft terecht een boete van ruim 4,1 miljard euro gekregen voor het wegdrukken van concurrenten op Androidtelefoons en andere apparaten. Zo luidt het advies van de advocaat-generaal aan het Hof van Justitie van de Europese Unie, de hoogste Europese rechter. Daarmee dreigt het Amerikaanse techbedrijf de miljardenboete, die stamt uit 2018, opnieuw zonder succes te hebben aangevochten.

5 uur geleden
Meer klussers bezoeken winkels Gamma en Karwei

LEUSDEN (ANP) - Meer klussers hebben vorig jaar de bouwmarkten van Gamma en Karwei bezocht. Dat meldt Intergamma, het moederbedrijf van de bouwmarktketens.

5 uur geleden