Koepel: een op vier pakken sigaretten illegaal of uit buitenland
DEN HAAG (ANP) - Sigaretten en andere tabaksproducten worden vaker illegaal of in het buitenland gekocht, stelt de brancheorganisatie van tabaksfabrikanten VSK na een studie van marktonderzoeker WSPM. Over een op de vier pakken sigaretten die in Nederland wordt gerookt zijn in het laatste kwartaal van vorig jaar geen accijns of btw betaald in Nederland. Volgens de onderzoekers loopt Nederland hierdoor jaarlijks zo'n 1,4 miljard aan belastinginkomsten mis.
Omdat tabak steeds duurder wordt, zoeken mensen vaker naar manieren om voor minder geld te kunnen roken, aldus de koepel. Onder de toonbank van veel supermarkten, via Snapchat en Telegram en met busreizen naar het buitenland kunnen mensen uit Nederland soms voor de helft minder geld aan tabaksproducten komen. "Vanaf april kost een pakje sigaretten hier zo'n 13 euro. Hetzelfde pakje koop je voor 6,50 euro in Luxemburg", vergelijkt Jan Hein Sträter van VSK.
Afgelopen kwartaal werd 25,6 procent van alle gerookte sigaretten in Nederland niet of niet legaal in ons land gekocht. In het tweede kwartaal van vorig jaar was dit nog 17,8 procent. De brancheorganisatie ziet volgens Sträter steeds vaker dat tientallen tot honderden pakken tegelijk in Nederland komen.
In Nijmegen, Alphen aan den Rijn en Schiedam is de illegale handel volgens de onderzoekers het meest extreem. Zo'n vier op de tien sigaretten en andere tabaksproducten uit die steden komt oorspronkelijk uit het buitenland of wordt illegaal geproduceerd.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index is deze tweede pinksterdag opnieuw gesloten op een hogere stand dan ooit. Beleggers waren optimistisch vanwege de positieve berichten over een mogelijk einde van de oorlog in Iran. Aanleiding daarvoor waren uitspraken van de Amerikaanse president Donald Trump, die zaterdag zei dat er grotendeels overeenstemming is over een akkoord met Iran.
13 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Techinvesteerder Prosus wil af van de Europese verplichting om zijn aandeel in de Duitse maaltijdbezorger Delivery Hero te verkopen. Dat stelde de Europese Commissie vorig jaar uit concurrentieoverwegingen als voorwaarde voor de overname van Just Eat Takeaway, het moederbedrijf van Thuisbezorgd.nl. Maar het aan de Amsterdamse beurs genoteerde Prosus wil niet verdergaan met het verkopen van het belang zolang Uber bezig is Delivery Hero over te nemen. Daartoe heeft Prosus een verzoek ingediend bij de EU, melden bronnen aan persbureau Bloomberg.
13 uur geledenLEIDEN (ANP/DPA) - De grootste vliegtuigfabrikant ter wereld, Airbus, kampt nog steeds met leveringsproblemen. De Australische luchtvaartmaatschappij Qantas krijgt het eerste van de twaalf bestelde aangepaste A350-toestellen nu pas in april 2027, heeft Airbus maandag bekendgemaakt. Qantas had op levering gerekend voor eind 2026.
18 uur geledenFRANKFURT (ANP/BLOOMBERG) - Een miljardenbod van taxi- en maaltijdbezorgapp Uber op de Duitse maaltijdbezorger Delivery Hero zorgt voor speculatie onder beleggers. Uber kwam dit weekend met een bod waarbij het bedrijf wordt gewaardeerd op 10 miljard euro. De beurskoers van Delivery Hero is maandag op de beurs in Frankfurt evenwel voorbij die waarde gegaan, omdat beleggers erop gokken dat er een hogere prijs nodig is om de deal rond te krijgen.
19 uur geledenSHENZHEN (ANP/AFP/RTR/BLOOMBERG) - Het Chinese techconcern Huawei claimt een nieuwe manier ontwikkeld te hebben om halfgeleiders te maken. Daarmee zou het bedrijf over een aantal jaren ook de meest geavanceerde chips kunnen maken, zonder dat het daarvoor de beste machines van chipmachinemaker ASML nodig heeft.
20 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de beurs in Amsterdam is maandagochtend gestegen tot een nieuw recordniveau. Beleggers trekken zich tijdens de dunne handel op tweede pinksterdag op aan berichten over een naderend vredesakkoord tussen de Verenigde Staten en Iran. De hoop is dat daardoor de Straat van Hormuz binnenkort weer helemaal heropent en de verstoringen aan de olie- en gasleveringen afnemen.
22 uur geledenAMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - Door de hoop op vrede in het Midden-Oosten laten zowel de olie- als de gasprijzen maandagochtend stevige dalingen zien. De Verenigde Staten en Iran lijken na berichten van afgelopen weekend namelijk heel dicht bij een nieuw akkoord.
22 uur geleden