KNVB voegt label Veilig Sociaal Klimaat toe aan licentie-eisen
ZEIST (ANP) - De Nederlandse voetbalbond KNVB voegt het label Veilig Sociaal Klimaat aan de licentie-eisen voor clubs uit het betaalde voetbal. Dit label, ontwikkeld door de Nederlandse certificeringsspecialist Kiwa, is een hulpmiddel bij het tegengaan van grensoverschrijdend gedrag, racisme en discriminatie binnen een sportomgeving.
In de Eredivisie gaat hier dit seizoen al mee gewerkt worden. De Keuken Kampioen Divisie volgt met ingang van het volgende seizoen. Vanuit een onafhankelijke meting door Kiwa worden eventuele onvolkomenheden gerapporteerd aan de licentiecommissie van de KNVB. Waar nodig zet die dan met de clubs een stappenplan op ter verbetering van de situatie.
De inzet voor een veilig sociaal klimaat was al onderdeel van het licentiepakket, maar met de toevoeging van het label wordt een op de sportsector toegespitst instrument geboden om dit beter in de praktijk te brengen, meldt de bond. "De invoering van het label moet dan ook helpen bij een systematische aanpak van alle vormen van grensoverschrijdend gedrag in het betaald voetbal, gekoppeld aan een onafhankelijke meting. Deze aanpak geldt voor alle geledingen van een club: van het eerste elftal, de voetbalacademie en de vrouwenafdeling tot aan kantoormedewerkers", aldus de KNVB.
Absoluut noodzakelijk
"Het voorkomen van grensoverschrijdend gedrag vinden wij erg belangrijk en mede daarom bestaat daarover ook een licentie-eis", zegt directeur betaald voetbal Marianne van Leeuwen. "Op deze manier leren clubs om signalen van grensoverschrijdend gedrag beter te herkennen en om betrokken mensen vanuit een melding beter te kunnen begeleiden. Het is absoluut noodzakelijk dat er in het betaald voetbal een veilige omgeving is, voor iedereen die er werkt."
Het label werkt met drie pijlers. Zo moeten alle werknemers van een club terecht kunnen bij een onafhankelijke vertrouwenspersoon, moet elke medewerker bekend zijn met de principes van een veilig sociaal klimaat en moeten zij grensoverschrijdend gedrag kunnen herkennen. Medewerkers van BVO's die met jeugd werken, moeten tevens in het bezit zijn van een Verklaring Omtrent het Gedrag (VOG). Clubs moeten bovendien een stappenplan hebben om betrokken mensen te kunnen begeleiden wanneer er misstanden worden gemeld en om als organisatie het veilig sociaal klimaat te verbeteren.
Meer uit Voetbal
UTRECHT (ANP) - FC Utrecht heeft de finales van de play-offs om Europees voetbal bereikt en het pensioen van vertrekkend trainer Ron Jans nog met een wedstrijd uitgesteld. FC Utrecht won in de Galgenwaard met 3-2 van sc Heerenveen en neemt het zondag op tegen Ajax. De Amsterdammers wonnen eerder op de avond met 2-0 van FC Groningen.
3 uur geledenGENT/MECHELEN (ANP/Belga) - Club Brugge is voor de twintigste keer kampioen van België geworden. De ploeg van trainer Ivan Leko en de Nederlanders Dani van den Heuvel en Bjorn Meijer speelde met 2-2 gelijk bij KV Mechelen. Door het gelijkspel van Union bij AA Gent (0-0) kan de ploeg de koploper uit Brugge niet meer inhalen in de laatste speelronde.
3 uur geledenRIYAD (ANP) - Cristiano Ronaldo is met zijn club Al-Nassr kampioen geworden in de Saudi Pro League. De club uit hoofdstad Riyad won de laatste competitiewedstrijd met 4-1 van Damac en bleef daarmee Al-Hilal voor op de ranglijst.
3 uur geledenOSLO (ANP) - Noorwegen gaat met oud-Feyenoorders Fredrik Aursnes en Marcus Holmgren Pedersen naar het WK in de Verenigde Staten, Canada en Mexico. Samen met topspelers Erling Haaland (Manchester City) en Martin Ødegaard (Arsenal) maken zij deel uit van de 26-koppige selectie van de Noorse bondscoach Stale Solbakken. Het land maakt zich op voor het eerste wereldkampioenschap voetbal sinds 1998.
4 uur geledenVOLENDAM (ANP) - Ajax mag na een 2-0-overwinning tegen FC Groningen nog steeds hopen op Europees voetbal. De nummer 5 van de Eredivisie staat zondag in de finale van de play-offs om de voorrondes van de Conference League. Dan kunnen de Amsterdammers tegen de winnaar van FC Utrecht - sc Heerenveen voorkomen dat de club zich voor het eerst sinds 1965 niet kwalificeert voor Europees voetbal.
5 uur geledenLONDEN (ANP) - Verdediger Harry Maguire gaat niet met Engeland mee naar het WK in de Verenigde Staten, Canada en Mexico. De 66-voudig international is door bondscoach Thomas Tuchel buiten de selectie gelaten, meldt Maguire (33) zelf via Instagram. Tuchel presenteert vrijdag zijn selectie.
7 uur geledenDAKAR (ANP/AFP) - Senegal gaat met vedettes Sadio Mané en Kalidou Koulibaly naar het WK voetbal. Het is voor Senegal de derde deelname op rij aan het WK. Aanvoerder Koulibaly is nog herstellende van een dijbeenblessure.
8 uur geleden