KNVB-topman De Jong pleit in Qatar voor situatie gastarbeiders
ZEIST (ANP) - Secretaris generaal Gijs de Jong van de KNVB brengt deze week een bezoek aan Qatar, het land dat in 2022 het wereldkampioenschap organiseert. De topman van de voetbalbond spreekt daar met meerdere organisaties en personen, die invloed hebben op de positie van de gastarbeiders. De KNVB zegt op deze manier te willen bijdragen aan "duurzame veranderingen" in het land.
Na overleg met onder meer mensenrechtenorganisaties heeft de KNVB besloten deze stap te zetten. De Jong: "Uiteraard moeten we ons nog kwalificeren voor het WK, maar het veranderen van een systeem dat al decennialang in die regio bestaat, heeft tijd nodig. Sinds vorig jaar voeren we hier intensief gesprekken over binnen de internationale voetbalwereld, maar ook met de Nederlandse overheid, internationale vakbonden en mensenrechtenorganisaties. We willen zeker niet te vroeg juichen, maar door structureel met z’n allen de nadruk op verandering te blijven leggen, is er de afgelopen tijd al enige vooruitgang geboekt."
Nederland is samen met Engeland, Frankrijk, Duitsland, Rusland, Zweden en Zwitserland onderdeel van de UEFA-werkgroep die zich in samenwerking met de FIFA richt op de rechten van de arbeidsmigranten in Qatar. Dinsdag al was De Jong namens de KNVB met onder meer de Zweedse, Duitse, Engelse en Zwitserse voetbalbonden aanwezig bij een door de UEFA georganiseerde bijeenkomst in Doha, de hoofdstad van Qatar. Hier werd gesproken met de International Labour Organisation (ILO) over de laatste ontwikkelingen en drempels die de vooruitgang afremmen. Ook werd het Ras Abu Aboud stadion bezocht. Daar kon de Europese delegatie praten met de werkzame arbeidsmigranten.
Uitdaging
De Jong: "Het is hier duidelijk geworden dat Qatar de afgelopen drie jaar vooruitgang heeft geboekt. Dat heeft alles te maken met het WK dat daar plaatsvindt. De uitdaging is dat alle nieuwe wetten overal ook worden nagekomen, dus er is en blijft veel werk te doen. Door de dialoog te blijven voeren spelen de UEFA-werkgroep en de Europese bonden hier een ondersteunende rol in, maar ook bij de beoogde verdere ontwikkelingen in Qatar."
Meer bezoeken zullen volgen, waaronder komend najaar, maar ook in 2023, om na afloop van het WK te onderzoeken of alle voor het toernooi gemaakte afspraken zijn nagekomen. Los van het UEFA-programma, voert Gijs de Jong ook nog gesprekken met de Nederlandse ambassadeur in Qatar Marjan Kamstra, de Qatarese voetbalbond en een lokale ondernemer die meer inzicht kan geven in onder meer de bouwprojecten.
De Jong: "De KNVB heeft destijds niet op Qatar gestemd om het WK te organiseren, maar we zijn elf jaar verder en over ruim een jaar vindt daar de aftrap plaats. We willen graag meedoen want we zijn een voetbalbond en een WK is sportief gezien het allerhoogste podium. Vanwege de signalen over de arbeidsmigranten in Qatar willen we dit dan wel op een maatschappelijk bewuste manier doen die bijdraagt aan een duurzame verandering in het gastland."
Meer uit Voetbal
EINDHOVEN (ANP) - Verdediger Sergiño Dest denkt serieus aan een vertrek bij PSV komende zomer. "Als er een club uit een top 5-competitie komt met een goed plan, dan wil ik mezelf wel uitdagen. Ik vind PSV een geweldige club, maar het gaat mij ook om de Eredivisie. Ik wil naar een lastigere competitie, zodat ik mezelf iedere week kan pushen en meten met de besten", zei de 25-jarige rechtsback in de NOS-podcast Buitenspel.
1 uur geledenMILAAN (ANP) - Internazionale maakt nog altijd kans om naast de landstitel ook de Italiaanse beker te winnen. Het elftal van trainer Cristian Chivu knokte zich in Milaan tegen Como terug van een achterstand van twee doelpunten. Inter won met 3-2. De eerste ontmoeting was in 0-0 geëindigd.
11 uur geledenLEICESTER (ANP/RTR) - Leicester City is dinsdag gedegradeerd naar het derde niveau van het Engelse voetbal. Dat gebeurde tien jaar na hun verrassende titel in de Premier League met de Italiaanse trainer Claudio Ranieri.
11 uur geledenALKMAAR (ANP) - In Alkmaar zijn dinsdag duizenden supporters bijeengekomen voor de huldiging van de spelers en staf van AZ na de winst van de KNVB-beker. Zondag werd NEC in de bekerfinale in De Kuip in Rotterdam met 5-1 verslagen. Het is de vijfde keer in de clubgeschiedenis dat AZ de beker heeft gewonnen.
13 uur geledenLOS ANGELES (ANP/RTR) - Christian Pulisic denkt dat de huidige selectie van de Verenigde Staten de beste is waar hij deel van heeft uitgemaakt. Dat zei de 27-jarige aanvaller van AC Milan tegen persbureau Reuters, een kleine twee maanden voor aanvang van het WK voetbal dat zijn thuisland samen met Mexico en Canada organiseert.
17 uur geledenBARCELONA (ANP/DPA) - Trainer Hansi Flick staat op het punt zijn contract bij FC Barcelona te verlengen. De 61-jarige Duitser wil dat pas doen nadat zijn club de Spaanse landstitel met succes heeft verdedigd. Dat liet hij dinsdag doorschemeren op een persconferentie, een dag voor de thuiswedstrijd tegen Celta de Vigo in La Liga.
17 uur geledenZÜRICH (ANP) - De voetbalsters van het Nederlands elftal zijn terug in de top tien van de wereldranglijst. Oranje steeg een plek dankzij de overwinning (2-1) en het gelijkspel (1-1) in de WK-kwalificatieduels met Frankrijk van afgelopen week. Daarmee verdreef de ploeg van bondscoach Arjan Veurink Noord-Korea uit de top tien.
22 uur geleden