KNVB steunt onder voorwaarden herverkiezing FIFA-voorzitter
ZEIST (ANP) - De KNVB steunt de herverkiezing van Gianni Infantino als voorzitter van de mondiale voetbalbond FIFA, maar stelt daar wel voorwaarden aan. De Nederlandse bond wil dat criteria wat betreft mensenrechten nog beter worden vastgelegd bij de toewijzing van grote toernooien.
Het WK dat komende zondag in Qatar begint, is zeer omstreden vanwege de mensenrechtensituatie in het gastland. De FIFA heeft sinds 2010, toen de WK's van 2018 en 2022 werden toegewezen aan respectievelijk Rusland en Qatar, al eisen wat betreft mensenrechten opgesteld waar landen die een WK willen organiseren aan moeten voldoen. Wat de KNVB betreft, moet de mondiale federatie daar nog verder in gaan.
De Nederlandse bond stuurde woensdag samen met België, Engeland, Wales en Zweden een brief naar Infantino, waarin de nationale bonden aangeven onder enkele voorwaarden achter diens herverkiezing te staan op het FIFA-congres van 16 maart 2023 in Rwanda. "De belangrijkste voorwaarde is dat FIFA de mensenrechtencriteria nog beter verankert in de toewijzing van toekomstige eindtoernooien", zegt Gijs de Jong, secretaris-generaal van de KNVB. "Een andere voorwaarde is dat we graag een goede samenwerking zien tussen FIFA en UEFA, bijvoorbeeld voor de internationale speelkalender. We hebben via UEFA de bevestiging ontvangen dat hiervoor op belangrijke onderwerpen overeenstemming is bereikt voor de komende jaren."
Formaliteit
De 52-jarige Infantino is sinds 2016 voorzitter van de wereldvoetbalbond. De geboren Zwitser volgde toen Sepp Blatter op, die onder grote druk was opgestapt vanwege een groot omkoopschandaal. Infantino werd in 2019, zonder tegenkandidaat, herkozen.
De voorzitter kondigde in maart aan zich weer beschikbaar te stellen voor een termijn van vier jaar. Zijn herverkiezing lijkt een formaliteit, omdat zich weer geen tegenkandidaat heeft aangemeld. Bovendien gaf een grote meerderheid van de FIFA-leden al een steunverklaring voor Infantino af.
Kritiek
De ethische commissie deed enkele jaren geleden onderzoek naar beschuldigingen dat Infantino een juridische zaak tegen hem in Zwitserland zou hebben beïnvloed, maar de voorzitter werd vanwege een gebrek aan bewijs vrijgesproken. Infantino kreeg ook kritiek toen hij zei dat bij de bouw van de WK-stadions in Qatar 'slechts' drie arbeidsmigranten om het leven zijn gekomen, terwijl volgens mensenrechtenorganisaties honderden tot duizenden gastarbeiders zijn overleden sinds het land het toernooi kreeg toegewezen. Hij weigert vooralsnog een compensatiefonds voor hen op te zetten.
"We zijn het niet overal mee eens en soms wijken onze standpunten af", zegt De Jong. "Maar we erkennen dat onder Infantino op het gebied van integriteit, governance, besluitvorming en toezicht op financiën progressie is geboekt. Dat was onder Blatter wel anders. Met Infantino kiezen we daarom voor de lange termijn."
Meer uit Voetbal
WILLEMSTAD (ANP) - De voorzitter van de voetbalbond van Curaçao, Gilbert Martina, heeft tijdens een persconferentie dinsdagochtend (lokale tijd) op Curaçao gesproken over een 'walgelijke en verwerpelijke situatie'. Er zijn volgens hem in de Nederlandse pers in de afgelopen week zaken naar buiten gebracht, over de positie van de spelers ten opzichte van bondscoach Fred Rutten, die niet kloppen. "Die uitlatingen van spelers zijn niet gebaseerd op de waarheid."
2 uur geledenWILLEMSTAD (ANP) - Dick Advocaat keert een maand voor het WK terug als bondscoach van Curaçao. Dat heeft de Curaçaose voetbalbond FFK dinsdag bekendgemaakt op een persconferentie. De 78-jarige trainer wordt de oudste bondscoach ooit op een wereldkampioenschap voetbal.
3 uur geledenBARCELONA (ANP) - Trainer Hansi Flick verlengt zijn contract bij FC Barcelona met een jaar. De Duitser is dan tot medio 2028 aan de Spaanse kampioen verbonden.
5 uur geledenSÃO PAULO (ANP) - Memphis Depay staat voor een terugkeer bij Corinthians. Volgens verschillende Braziliaanse media maakt de aanvaller deel uit van de selectie van zijn club voor het duel van vrijdag met Barra FC.
10 uur geledenLONDEN (ANP) - Tottenham Hotspur bevindt zich nog altijd in degradatieproblemen na een 1-1-gelijkspel met Leeds United. Tottenham staat met nog twee speelronden te gaan op de veilige 17e plaats met 38 punten. Nummer 18 West Ham United heeft 36 punten.
20 uur geledenWILLEMSTAD (ANP) - Kees Jansma heeft zijn functie als persvoorlichter bij Curaçao neergelegd. Dat meldt De Telegraaf maandagavond. Zijn besluit volgt op de bekendmaking eerder op maandag dat bondscoach Fred Rutten zich heeft teruggetrokken. De afgelopen week bleek dat de spelersgroep en de hoofdsponsor wilden dat Dick Advocaat zou terugkeren in de functie die hij in februari vanwege familieomstandigheden verliet.
22 uur geledenWILLEMSTAD (ANP) - Fred Rutten heeft zich teruggetrokken als bondscoach van het nationale voetbalelftal van Curaçao. Dat heeft de voetbalbond van het land maandag bekendgemaakt in een persbericht. Rutten was de opvolger van Dick Advocaat, die in februari zijn functie had neergelegd wegens familieomstandigheden. De spelersgroep en sponsor Corendon wilden dat Advocaat zou terugkeren.
1 dag geleden