KNVB-protest tegen EK campagnes supermarkten haalt niets uit
ZEIST (ANP) - Voetbalbond KNVB heeft tevergeefs geprobeerd om de EK-reclames van supermarktketens als Lidl en Jumbo van de televisie te krijgen of in ieder geval te laten aanpassen. De voetbalbond stuurde brieven naar de ondernemingen waarin de KNVB zijn beklag deed. Maar dat leidde verder tot niets. Albert Heijn is de officiële partner van de KNVB, maar die supermarktketen zegt dat de actie vanuit de voetbalbond buiten hen om is gegaan.
In de reclamespot met de Snollebollekes en de populaire 'juichcape' waarvoor klanten van de supermarkt kunnen sparen, zou Jumbo inbreuk maken op bepaalde oranje-uitingen van de KNVB. De Lidl Fluoranje-campagne zou een aanval zijn op de officiële kledinglijn van de KNVB.
In een reactie liet Jumbo de KNVB weten de campagne zo te laten. De keten bevestigt een brief te hebben gehad, maar wil verder geen commentaar geven. Ook Lidl ziet geen reden de reclame-uitingen aan te passen.
Commerciële belangen
De KNVB benadrukt dat wordt opgekomen voor de commerciële belangen van de bond, aldus een woordvoerder. "Onze partners investeren veel in het Nederlandse voetbal. Het zijn onze merken. We sturen vaker dit soort brieven." De KNVB overweegt niet om verder te gaan dan alleen een sommatie. "We laten het hierbij."
Tal van bedrijven hebben acties opgezet rond het EK voetbal en het Nederlands elftal. Alleen partners van de KNVB mogen in hun reclames rechtstreeks verwijzen naar Oranje. De KNVB wilde niet zeggen of in de aanloop naar het EK, dat vrijdag begint, meer bedrijven een brief hebben ontvangen met het verzoek om reclames aan te passen.
Bavaria
Bavaria heeft zover bekend nog geen brief ontvangen voor zijn campagne met het oranje broekje, zegt een woordvoerster van het bedrijf. Tijdens het WK voetbal van 2010 in Zuid-Afrika haalde het biermerk nog de wereldpers met zijn actie met de befaamde jurkjes. Wereldvoetbalbond FIFA verwijderde tientallen vrouwen uit het stadion, nadat ze zich tijdens de wedstrijd Nederland-Denemarken hadden omgekleed. Twee van hen werden zelfs gearresteerd vanwege illegale commerciële activiteiten in een voetbalstadion. De aanklacht tegen hen werd uiteindelijk ingetrokken.
Tijdens het EK is niet de KNVB, maar de Europese voetbalbond UEFA verantwoordelijk voor alle commerciële uitingen in de Johan Cruijff ArenA, dat vier wedstrijden huisvest. De UEFA moet bepalen of uitingen van merken die concurreren met de eigen partners en sponsoren worden toegestaan.
Meer uit Financieel
SAN FRANCISCO (ANP) - Anthropic heeft een deal gesloten om zijn AI-datacenters van stroom te voorzien, meldt de Financial Times. Het Amerikaanse AI-bedrijf achter chatbot Claude betaalt 3,4 miljard dollar aan het Amerikaanse OnePWR Solutions voor gasgestookte generatoren. Volgens FT is het de grootste bekende aankoop van stroomopwekkingsapparatuur door een AI-bedrijf.
7 uur geledenBEIJING (ANP/BLOOMBERG) - China investeert dit jaar naar verwachting 940 miljard dollar in energie, dat is meer dan welk ander land ook. Dat meldt de Chinese staatsomroep CCTV op basis van een rapport van een Chinese organisatie die zich bezighoudt met economische ontwikkelingen.
8 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse vakbond IG Metall heeft werknemers van een Mercedes-Benz-fabriek in Berlijn opgeroepen om maandagochtend het werk neer te leggen. De vakbond is niet tevreden over het verloop van de onderhandelingen voor een nieuwe cao in de metaalelektroindustrie.
10 uur geledenROME (ANP/BLOOMBERG) - De wereldwijde voedselprijzen zijn in oktober gedaald na het bereiken van het hoogste niveau in bijna vier jaar, meldt de Voedsel- en Landbouworganisatie van de Verenigde Naties (FAO). Dat komt door een zwakke vraag en optimisme over de geplande gesprekken tussen Rusland en Oekraïne in Abu Dhabi. Met name de prijzen van granen en vlees zijn lager.
12 uur geledenMOSKOU (ANP/BLOOMBERG) - Rusland heeft opnieuw Russische onderdelen van een internationaal bedrijf onder tijdelijk beheer van een Russische entiteit gezet. Het gaat om bezittingen van Japan Tobacco in het land. De fabrikant van sigaretten van Winston en Camel is daarmee de laatste in een reeks internationale bedrijven die te maken krijgen met soortgelijke acties vanuit Rusland, waardoor eerder ook bezittingen van bijvoorbeeld het Zwitserse voedingsmiddelenconcern Nestlé en de Franse supermarktketen Auchan werden getroffen.
1 dag geledenZÜRICH (ANP/BLOOMBERG) - Pablo Hernández de Cos, een van de twee kandidaten in de strijd voor de opvolging van Christine Lagarde, laat in een interview doorschemeren dat beleidsmakers op monetair gebied alert moeten blijven op inflatierisico's als gevolg van hoge energieprijzen. In gesprek met de Zwitserse krant Tagesanzeiger wilde Hernández de Cos niet rechtstreeks ingaan op zijn kandidatuur voor het presidentschap bij de Europese Centrale Bank (ECB).
1 dag geledenEINDHOVEN (ANP) - De gemiddelde brandstofprijzen bij Nederlandse tankstations zijn verder gedaald. Als gevolg van een recente daling van de olieprijzen zakte de benzineprijs donderdag al onder de 2,50 euro, het laagste niveau sinds begin juli.
1 dag geleden