KNVB 'meer in actiestand' rond thema racisme en discriminatie
ZEIST (ANP) - De KNVB gaat "meer in de actiestand" als het gaat om de aanpak van racisme en discriminatie. Dat zei Marianne van Leeuwen, directeur betaald voetbal van de KNVB, donderdag bij een congres in Zeist waarbij de plannen voor de komende jaren - tot in ieder geval 2025 - werden gepresenteerd. Demissionair minister Conny Helder (Langdurige Zorg en Sport) was daarbij ook aanwezig.
"We gaan het accent iets verleggen", aldus Van Leeuwen. "Het accent lag op bewustwording en dat stopt ook niet. Maar we gaan wat meer in de actiestand. Dat als er iets is of gebeurt, we dat ook echt gaan melden."
Het kabinet en de KNVB presenteerden begin 2020 het eerste plan om racisme en discriminatie te bestrijden. De aanleiding voor dat plan was een incident in november 2019 tijdens de wedstrijd FC Den Bosch tegen Excelsior in de eerste divisie. Excelsior-speler Ahmad Mendes Moreira werd door supporters van Den Bosch racistisch bejegend.
OVIVI
Voor een periode van drie jaar werd toen 14 miljoen euro beschikbaar gesteld door het kabinet voor het plan OVIVI (Ons Voetbal Is Van Iedereen). Met het donderdag gepresenteerde nieuwe plan, OVIVI 2, krijgt het vervolg tot en met in elk geval 2025.
Het plan telt 22 onderdelen, die zijn onderverdeeld in vier zogenoemde 'actielijnen': voorkomen, signaleren, sanctioneren en samen aan de slag. Met trainingsprogramma's voor clubs uit het betaalde voetbal en amateurvoetbal wil de KNVB inzetten op bewustwording. De voetbalbond gaat verder met de campagne OneLove. "Na drie jaar verschuift de focus van inspireren naar activeren", aldus de KNVB.
Spreekkoren
In OVIVI 2 is ook aandacht voor spreekkoren in stadions. Op dit moment worden verschillende technische oplossingen getest om discriminerende spreekkoren tegen te gaan. Het gaat daarbij om het signaleren, vastleggen en het voorspellen en beïnvloeden van gedrag van supporters. Om meer zicht te krijgen op het effect daarvan, worden enkele projecten uitgebreid of met een seizoen verlengd.
Het ministerie van Justitie, de KNVB en gemeenten gaan nog dit voetbalseizoen in drie gemeenten experimenteren met een digitale meldplicht voor voetbalhooligans met een stadionverbod. De voetbalbond onderzoekt ook of de versterking van het tuchtrecht, het verhogen van straffen, het gewenste effect heeft.
Meer uit Voetbal
LONDEN (ANP) - Bournemouth blijft in de race om een ticket voor Europees voetbal volgend seizoen. De club verstevigde met een uitzege op Fulham (0-1) de zesde positie in de Premier League.
6 minuten geledenLEIPZIG (ANP) - RB Leipzig heeft de derde plaats in de Bundesliga en daarmee een ticket voor de Champions League veiliggesteld. De ploeg van trainer Ole Werner won in eigen huis met 2-1 van St. Pauli, dat door de nederlaag moet vrezen voor degradatie.
1 uur geledenMARSEILLE (ANP) - Pierre-Emerick Aubameyang is uit de selectie van Olympique Marseille gezet. De 36-jarige spits heeft volgens veel Franse media tijdens een trainingskamp een brandblusser leeggespoten over een slapend lid van de technische staf.
1 uur geledenWILLEMSTAD (ANP) - Reisorganisatie Corendon stopt na het WK van 2026 met het sponsoren van de nationale voetbalploeg van Curaçao. Topman Atilay Uslu was volgens veel media een groot voorstander van de terugkeer van Dick Advocaat als bondscoach. Hij belooft wel alle financiële verplichtingen tot en met het WK na te komen. "Ik ben een man van mijn woord", verklaarde hij aan de krant Èxtra.
2 uur geledenLIVERPOOL (ANP) - Liverpool heeft thuis niet kunnen winnen van Chelsea. Trainer Arne Slot moest in het duel op Anfield genoegen nemen met een 1-1-gelijkspel. Gravenberch scoorde voor Liverpool.
3 uur geledenBRIGHTON (ANP) - Mats Wieffer mist zaterdag de wedstrijd van Brighton & Hove Albion tegen Wolverhampton Wanderers. De Nederlander was een twijfelgeval, maar niet op tijd fit. Trainer Fabian Hürzeler liet in aanloop naar het duel in de Premier League weten dat hij een 'lichte enkelblessure' heeft.
3 uur geledenMADRID (ANP) - Sterspeler Kylian Mbappé van Real Madrid lijkt voldoende hersteld van een spierblessure en kan mogelijk zondag zijn rentree maken in de klassieker tegen FC Barcelona. Dat meldde coach Álvaro Arbeloa in aanloop naar de Clásico, waarin de Catalaanse ploeg de Spaanse titel kan veiligstellen.
5 uur geleden