Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

KNVB gelooft in duurzame veranderingen na WK in Qatar

KNVB gelooft in duurzame veranderingen na WK in Qatar

ZEIST (ANP) - "Ik ben een optimistisch mens", antwoordt secretaris-generaal Gijs de Jong van de KNVB als hem naar het nut van een wereldkampioenschap voetbal in Qatar wordt gevraagd. "En ik denk echt dat dit toernooi meer positieve veranderingen gaat brengen dan de vorige eindronden in Zuid-Afrika, Brazilië en Rusland."

De 49-jarige De Jong reisde afgelopen jaar meerdere keren naar Qatar. In februari was hij er ook nog en daarvoor in december. Komende vrijdag bezoekt hij de loting voor het WK in Doha. "Mijn beeld over Qatar is een stuk genuanceerder geworden. Ze hebben echt stappen gemaakt, juist door het WK. En ze zijn er nog lang niet. Dat wil zeggen, als je het afzet tegen onze standaard."

Qatar is een totalitaire moslimstaat zonder vrijheid van meningsuiting. Het oliestaatje heeft 2,8 miljoen inwoners, waarvan 95 procent migrant is. Zij doen het werk, nog steeds regelmatig onder erbarmelijke omstandigheden. "Wij zijn nooit voorstander van een WK in Qatar geweest en hebben in 2014 voor elkaar gekregen dat de FIFA bij de toewijzing van grote toernooien naar naleving van mensenrechten kijkt", zegt De Jong. "Wat er in het verleden is gebeurd, kunnen we niet veranderen. We willen ons wel inzetten voor duurzame verbeteringen. Ik heb in Qatar veel gesprekken gevoerd met vertegenwoordigers van Building and Wood Workers' International en International Labour Organization, de internationale vakbondsorganisatie en arbeidsorganisatie. Zij zien veranderingen die er zonder het WK niet zo snel waren gekomen."

Amnesty

Ruud Bosgraaf van Amnesty International ziet ook veel verbeteringen in Qatar. "En dat komt zeker door het WK", zegt Bosgraaf. "Maar veel arbeiders worden nog steeds onvoldoende of niet betaald. Ook veel huishoudelijk personeel werkt nog onder erbarmelijke omstandigheden. De regering van Qatar controleert dat onvoldoende, net zoals ze nog steeds de juiste cijfers van het aantal dode migranten verbergen."

"Ik hoor ook nog schrijnende verhalen", reageert De Jong. "We zijn maar een voetbalbond, maar spreken ook over zulke zaken met het ministerie van Arbeid van Qatar. Zij zeggen dat er nu veel meer inspecties zijn. Wij willen ook dat families van overleden arbeidsmigranten financieel gecompenseerd worden. Daar zijn toezeggingen over gedaan. Ook willen we dat lhbti'ers in Qatar van het WK kunnen genieten. Ze zijn veilig, verzekeren ze in Qatar. Maar wij willen dat ze zich ook welkom voelen."

De Jong gelooft niet dat alle veranderingen na het WK worden teruggedraaid als de schijnwerpers niet meer gericht zijn op Qatar. "Ik geloof echt in duurzame veranderingen. Ze willen minder afhankelijk worden van olie en brandstoffen en vaker grote sportevenementen en congressen binnenhalen. Dan zijn die veranderingen nodig. Het kan en moet nog veel beter daar, maar niet alles is slecht. Veel mensen gaan naar Dubai voor de zon of om lekker te shoppen. Daar worden de mensenrechten, in ieder geval voor wat betreft de arbeidsomstandigheden, een stuk minder gerespecteerd."

Meer uit Voetbal

Liverpool na ruime zege op Galatasaray weer tegen PSG

LIVERPOOL (ANP) - Liverpool heeft op overtuigende wijze de kwartfinale van de Champions League bereikt. Trainer Arne Slot zag zijn elftal op Anfield ruim winnen van Galatasaray: 4-0. Liverpool maakte daarmee de 1-0-nederlaag van vorige week in Istanbul meer dan goed.

3 uur geleden
Atlético schakelt Tottenham uit, Simons scoort twee keer

LONDEN (ANP) - Tottenham Hotspur is er met Micky van de Ven en Xavi Simons niet in geslaagd de kwartfinales van de Champions League te bereiken. In Londen kon de ploeg van trainer Igor Tudor de 5-2-achterstand van de eerste wedstrijd in Madrid niet goedmaken. De Spurs wonnen wel, met 3-2, mede door twee treffers van Simons.

3 uur geleden
FC Barcelona loopt na rust weg bij Newcastle en wint met 7-2

BARCELONA (ANP) - FC Barcelona heeft ten koste van Newcastle United de kwartfinale van de Champions League bereikt. Het elftal van trainer Hansi Flick won met liefst 7-2. Halverwege leidde Barcelona met 3-2. Het eerste duel in Newcastle was in 1-1 geëindigd.

5 uur geleden
Paris Saint-Germain enkele weken zonder geblesseerde Barcola

PARIJS (ANP/RTR) - Paris Saint-Germain kan de komende weken niet beschikken over Bradley Barcola. De aanvaller heeft dinsdag aan de met 3-0 gewonnen uitwedstrijd tegen Chelsea in de Champions League een enkelblessure overgehouden.

6 uur geleden
Braga volgt voorbeeld Sporting en buigt in Europa achterstand om

BRAGA (ANP) - SC Braga heeft zich als eerste ploeg gekwalificeerd voor de kwartfinale van de Europa League. De Portugezen wonnen in eigen stadion met 4-0 van de Hongaarse club Ferencváros, nadat zij donderdag het uitduel nog met 2-0 hadden verloren.

7 uur geleden
Feyenoord-directeur Te Kloese noemt bedreigingen 'heel vervelend'

ROTTERDAM (ANP) - Dennis te Kloese noemt bedreigingen die hij vanuit zijn eigen club krijgt "heel vervelend" en "moeilijk". Dat zei de algemeen directeur van Feyenoord in een gesprek met ESPN. "Het zou stoer zijn om te zeggen dat het me niks doet", aldus Te Kloese.

8 uur geleden
Te Kloese verzekert dat Van Persie seizoen afmaakt bij Feyenoord

ROTTERDAM (ANP) - Robin van Persie blijft hoe dan ook tot in ieder geval het einde van het seizoen trainer van Feyenoord. "Daar is geen enkele twijfel over", heeft algemeen directeur Dennis te Kloese verzekerd na de aanstelling van Dick Advocaat als adviseur woensdag.

10 uur geleden