KNVB gelooft in duurzame veranderingen na WK in Qatar
ZEIST (ANP) - "Ik ben een optimistisch mens", antwoordt secretaris-generaal Gijs de Jong van de KNVB als hem naar het nut van een wereldkampioenschap voetbal in Qatar wordt gevraagd. "En ik denk echt dat dit toernooi meer positieve veranderingen gaat brengen dan de vorige eindronden in Zuid-Afrika, Brazilië en Rusland."
De 49-jarige De Jong reisde afgelopen jaar meerdere keren naar Qatar. In februari was hij er ook nog en daarvoor in december. Komende vrijdag bezoekt hij de loting voor het WK in Doha. "Mijn beeld over Qatar is een stuk genuanceerder geworden. Ze hebben echt stappen gemaakt, juist door het WK. En ze zijn er nog lang niet. Dat wil zeggen, als je het afzet tegen onze standaard."
Qatar is een totalitaire moslimstaat zonder vrijheid van meningsuiting. Het oliestaatje heeft 2,8 miljoen inwoners, waarvan 95 procent migrant is. Zij doen het werk, nog steeds regelmatig onder erbarmelijke omstandigheden. "Wij zijn nooit voorstander van een WK in Qatar geweest en hebben in 2014 voor elkaar gekregen dat de FIFA bij de toewijzing van grote toernooien naar naleving van mensenrechten kijkt", zegt De Jong. "Wat er in het verleden is gebeurd, kunnen we niet veranderen. We willen ons wel inzetten voor duurzame verbeteringen. Ik heb in Qatar veel gesprekken gevoerd met vertegenwoordigers van Building and Wood Workers' International en International Labour Organization, de internationale vakbondsorganisatie en arbeidsorganisatie. Zij zien veranderingen die er zonder het WK niet zo snel waren gekomen."
Amnesty
Ruud Bosgraaf van Amnesty International ziet ook veel verbeteringen in Qatar. "En dat komt zeker door het WK", zegt Bosgraaf. "Maar veel arbeiders worden nog steeds onvoldoende of niet betaald. Ook veel huishoudelijk personeel werkt nog onder erbarmelijke omstandigheden. De regering van Qatar controleert dat onvoldoende, net zoals ze nog steeds de juiste cijfers van het aantal dode migranten verbergen."
"Ik hoor ook nog schrijnende verhalen", reageert De Jong. "We zijn maar een voetbalbond, maar spreken ook over zulke zaken met het ministerie van Arbeid van Qatar. Zij zeggen dat er nu veel meer inspecties zijn. Wij willen ook dat families van overleden arbeidsmigranten financieel gecompenseerd worden. Daar zijn toezeggingen over gedaan. Ook willen we dat lhbti'ers in Qatar van het WK kunnen genieten. Ze zijn veilig, verzekeren ze in Qatar. Maar wij willen dat ze zich ook welkom voelen."
De Jong gelooft niet dat alle veranderingen na het WK worden teruggedraaid als de schijnwerpers niet meer gericht zijn op Qatar. "Ik geloof echt in duurzame veranderingen. Ze willen minder afhankelijk worden van olie en brandstoffen en vaker grote sportevenementen en congressen binnenhalen. Dan zijn die veranderingen nodig. Het kan en moet nog veel beter daar, maar niet alles is slecht. Veel mensen gaan naar Dubai voor de zon of om lekker te shoppen. Daar worden de mensenrechten, in ieder geval voor wat betreft de arbeidsomstandigheden, een stuk minder gerespecteerd."
Meer uit Voetbal
LISSABON (ANP) - Real Madrid heeft het uitduel met Benfica in de tussenronde van de Champions League gewonnen (0-1). Vinicius Júnior gaf de koploper van La Liga een goede uitgangspositie voor de achtste finales. De return is volgende week woensdag in de hoofdstad van Spanje.
4 uur geledenWENEN (ANP) - Red Bull Salzburg heeft afscheid genomen van trainer Thomas Letsch. De leiding van de club uit Oostenrijk is ontevreden over de laatste resultaten. Onder leiding van de voormalige coach van Vitesse haalde de club slechts 1 punt uit de laatste twee competitieduels. "Na een zorgvuldige analyse ben ik tot de conclusie gekomen dat Red Bull Salzburg een nieuwe impuls nodig heeft", aldus sportief directeur Marcus Mann in een verklaring.
4 uur geledenROTTERDAM (ANP) - NEC heeft voor de tweede keer op rij punten in de Eredivisie verloren. De club uit Nijmegen bleef steken op een gelijkspel in de zondag gestaakte wedstrijd tegen Sparta Rotterdam (1-1), na een nederlaag afgelopen woensdag tegen FC Utrecht (1-3).
5 uur geledenISTANBUL (ANP) - Noa Lang heeft Galatasaray aan een thuiszege op Juventus in de tussenronde van de Champions League geholpen. Hij maakte twee doelpunten en was betrokken bij de openingstreffer van de kampioen van Turkije (5-2). Teun Koopmeiners scoorde tweemaal voor Juventus.
6 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Tjaronn Chery mist het uitduel van NEC met Sparta Rotterdam. De aanvoerder staat volgens de club uit Nijmegen op het punt weer vader te worden. Dirk Proper vervangt hem.
8 uur geledenZEIST (ANP) - Daniëlle van de Donk en Daphne van Domselaar zijn terug in de selectie van Oranje. Dat heeft bondscoach Arjan Veurink bekendgemaakt. De selectie van 23 speelsters speelt komende maand WK-kwalificatiewedstrijden tegen Polen en Ierland.
9 uur geledenMÜNCHEN (ANP/DPA) - De voorzitter van Bayern München, Uli Hoeness, heeft kritiek op Jürgen Klopp, de voormalige trainer van Liverpool. Klopp vliegt tegenwoordig de hele wereld over om lezingen te geven voor Red Bull. "Ik zie hem liever weer als trainer", zegt Hoeness in een interview met het Duitse blad Bild.
10 uur geleden