KNSB schort weren buitenlandse schaatsers op tot na Spelen 2026
UTRECHT (ANP) - Schaatsbond KNSB heeft de maatregel om buitenlandse schaatsers vanaf seizoen 2024-2025 te weren bij commerciële ploegen opgeschort tot na de Olympische Spelen van Milaan in 2026. De Nederlandse ploegen mogen ook vanaf dat seizoen twee buitenlandse schaatsers in dienst hebben, ook als ze van buiten de EU komen, zoals in het geval van drievoudig wereldkampioen Jordan Stolz bij AH-Zaanlander.
De KNSB had eerder dit voorjaar bekendgemaakt dat het vanaf medio 2024 niet meer wilde toestaan dat buitenlandse schaatsers in de Nederlandse schaatsploegen gebruik konden maken van de door NOC*NSF gefinancierde topsporturen voor de commerciële schaatsploegen. Ook zouden schaatsers van buiten de EU helemaal niet meer welkom zijn bij Nederlandse ploegen. Na overleg met alle betrokken partijen is de maatregel opgeschort tot na de Winterspelen van 2026, meldt technisch directeur Remy de Wit op de website Schaatsen.nl.
"Dat betekent zeker niet dat de discussie over niet-Nederlandse rijders die gebruikmaken van onze topsportfaciliteiten van tafel is", zegt De Wit. "En ons standpunt is evenmin veranderd. Maar we parkeren dit onderwerp, mede doordat me in gesprekken met Team IKO duidelijk is geworden dat die ploeg lange termijncontracten heeft die gestoeld zijn op de aanwezigheid van de Belg Bart Swings. Het zou de Nederlandse rijders ook raken, wanneer je je in deze kwestie heel hard opstelt."
Hoge niveau
De Wit is van mening dat de buitenlandse schaatsers te veel profiteren van het hoge niveau en de faciliteiten bij de Nederlandse teams. "We kiezen hiervoor om ook in de toekomst met TeamNL olympisch succes te boeken", zei de technisch directeur eerder hierover.
Trainer en medeoprichter Martin ten Hove van Team IKO reageert blij en opgelucht op het besluit van de KNSB. "Het overleg met de schaatsbond is hartstikke goed gelukt", zegt de trainer van onder anderen Swings en de schaatssters Joy Beune en Robin Groot. "We hebben een goed gesprek gehad met De Wit en het uitgesproken. Iedereen is van goede wil, maar we hebben niet helemaal dezelfde belangen. Zijn belang ligt bij het Nederlandse schaatsen en het onze bij de schaatsers van Team IKO."
Ten Hove wijst erop dat de rol van Swings, de olympisch kampioen op de massastart, niet alleen sportief van belang is voor de ploeg met Nederlandse en Belgische sponsoren. "Swings is een belangrijk boegbeeld, hij brengt sportief veel voor de ploeg, maar ook financieel helpt het wel."
Meer uit Sport
ROTTERDAM (ANP) - De Noorse handbalsters zijn voor de vijfde keer wereldkampioen geworden. De Scandinavische ploeg won in een volgepakt Ahoy in Rotterdam de finale van Duitsland met 23-20. De wedstrijd ging gelijk op en was spannend tot de slotfase, toen Noorwegen dankzij twee treffers van Malin Aune drie doelpunten voorsprong nam. Henny Reistad was de Noorse troef in de tweede helft met vijf treffers.
7 uur geledenHEERENVEEN (ANP) - Shorttracker Sjinkie Knegt beëindigt zijn loopbaan. Dat meldt schaatsbond KNSB in een persbericht. De 36-jarige Knegt heeft al langere tijd last van een bilblessure en plaatsing voor de komende Olympische Spelen in Milaan zit er daardoor niet in.
8 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Handbalsters Lois Abbingh en Estavana Polman hadden graag met een bronzen medaille afscheid genomen van het Nederlands team, maar een trots gevoel over het 'knokken en vechten tot het einde' van Oranje verdrong de teleurstelling.
9 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De handbalsters hebben het WK voor eigen publiek in Rotterdam niet kunnen afsluiten met de bronzen medaille. Het team van de Zweedse bondscoach Henrik Signell verloor in een spannende troostfinale na verlenging met 33-31 van Frankrijk. Het betekent dat routiniers Estavana Polman en Lois Abbingh afscheid nemen als internationals zonder medaille.
10 uur geledenHAMAR (ANP) - Jordan Stolz heeft bij de wereldbekerwedstrijden schaatsen in het Noorse Hamar ook de tweede 500 meter gewonnen. De ongenaakbare Amerikaan moest wel tot het uiterste gaan om de Pool Damian Zurek te verslaan. Het verschil op de meet bleek één duizendste van een seconde in het voordeel van Stolz. Beiden kregen 34,14 als tijd achter hun naam.
11 uur geledenNAMEN (ANP) - Lucinda Brand heeft in het Belgische Namen de vierde veldrit om de wereldbeker gewonnen. De Dordtse van Baloise Glowi Lions ging er al in de eerste ronde vandoor en werd door haar concurrentes niet meer teruggezien. Haar landgenote Aniek van Alphen finishte als tweede. De Française Amandine Fouquenet werd derde.
12 uur geledenHAMAR (ANP) - Schaatser Metodej Jilek heeft bij de wereldbekerwedstrijd in Hamar de 5000 meter gewonnen. De 19-jarige Tsjech deed dat op overtuigende wijze en verbeterde het baanrecord van Sven Kramer (6.09,74) uit februari 2009 tot 6.07,58.
1 dag geleden