Knot: zonder hervormingen zou bankenchaos groter zijn geweest
BASEL (ANP) - Het faillissement van twee Amerikaanse banken en de val van Credit Suisse zouden waarschijnlijk in veel grotere chaos zijn uitgemond als na de financiële crisis van 2008 geen hervormingen waren doorgevoerd. Dat schrijft Klaas Knot als voorzitter van de Financial Stability Board (FSB) aan de ministeries van financiën en centralebankbestuurders van de G20.
Vorige maand vielen in de Verenigde Staten de Silicon Valley Bank en Signature Bank om nadat klanten massaal hun geld van hun rekeningen hadden afgehaald, na zorgen over het effect van de gestegen rentes op hun beleggingsportefeuille. Credit Suisse kampte na jaren vol schandalen en miljardenverliezen ook met nerveuze klanten die hun geld weghaalden en werd na ingrijpen van de Zwitserse regering overgenomen door concurrent UBS.
Volgens Knot zijn de vooruitzichten voor de financiële stabiliteit door die gebeurtenissen "uitdagender" geworden. Maar het wereldwijde financiële systeem zou beter bestand zijn tegen dergelijke klappen doordat na 2008 werd afgesproken dat belangrijke banken meer kapitaal- en liquiditeitsbuffers moesten aanhouden. Ook werken autoriteiten volgens Knot internationaal beter bij het oplossen van problemen bij banken en het toezicht op financieel dienstverleners.
Meer waakzaamheid
"Zonder deze hervormingen zou de stress bij individuele banken kunnen hebben geleid tot een bredere besmetting binnen het financiële systeem", aldus Knot, die ook president van De Nederlandsche Bank is. Hij roept tegelijkertijd op tot meer waakzaamheid van toezichthouders. "In tegenstelling tot andere recente schokken, lag de oorzaak nu binnen het financiële systeem zelf. De noodzaak om hier lessen uit te trekken is voor de autoriteiten daarom des te groter."
Het FSB is een in 2009 opgericht samenwerkingsverband van de financiële autoriteiten van ruim twintig landen, met als doel om regels voor de financiële sector en het toezicht op de branche te coördineren. Knot werd er in 2018 vicevoorzitter en klom drie jaar later op tot voorzitter.
De G20 is een groep landen die samen goed zijn voor ongeveer 80 procent van de omvang van de wereldeconomie. Ook de Europese Unie maakt deel uit van de G20.
Meer uit Financieel
SAN FRANCISCO (ANP) - Met zijn kritische tweets over het bedrijf Twitter dupeerde Elon Musk in 2022 opzettelijk de aandeelhouders van het sociale medium. Dat oordeelde een jury vrijdag in een rechtbank in San Francisco.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten heffen tijdelijk sancties op voor Iraanse olie die momenteel al wordt verscheept. Het Amerikaanse ministerie van Financiën heeft laten weten dat de verkoop en levering van olie en olieproducten die zich voor vrijdag op schepen bevonden, tot 19 april zijn toegestaan.
1 uur geledenTEHERAN (ANP) - Iran heeft geen overschot aan ruwe olie om aan andere landen te verkopen. Dat stelt een woordvoerder van het Iraanse ministerie van Olie. De Amerikaanse minister van Financiën Scott Bessent had eerder aangegeven dat de Verenigde Staten overwegen de sancties op Iraanse olie die al wordt verscheept, op te heffen.
1 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - Iran heeft geen overschot aan ruwe olie om aan andere landen te verkopen. Dat stelt een woordvoerder van het Iraanse ministerie van Olie. De Amerikaanse minister van Financiën Scott Bessent had eerder aangegeven dat de Verenigde Staten overwegen de sancties op Iraanse olie die al wordt verscheept, op te heffen.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met flinke verliezen gesloten. Dat maakte het de vierde week op rij dat Wall Street lager is geëindigd. Beleggers blijven zich zorgen maken over de Iranoorlog. Afgelopen nacht voerde Iran opnieuw vergeldingsaanvallen uit op Golfstaten en Israël voerde vrijdag weer aanvallen uit op Iran.
5 uur geledenBAGDAD (ANP/RTR) - Irak kan de meeste ruwe olie niet meer exporteren vanwege de Iraanse blokkade van de Straat van Hormuz. Het land roept daarom overmacht uit voor alle olievelden die ontwikkeld zijn door buitenlandse oliemaatschappijen. Dat melden bronnen binnen het Iraakse ministerie van Olie aan persbureau Reuters.
5 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse minister van Financiën heeft de Europese Commissie opgeroepen snel met een voorstel te komen om de "crisiswinsten" in de energiesector in te zetten om consumenten te helpen. De prijzen voor onder meer olie en gas zijn flink gestegen sinds de Iranoorlog. Daardoor is bijvoorbeeld tanken duurder geworden.
6 uur geleden