Knot tegen NRC: ECB zeker nog niet klaar met renteverhogingen
AMSTERDAM (ANP) - De Europese Centrale Bank is "zeker nog niet klaar" met het verhogen van de rente. Dat zegt de president van De Nederlandsche Bank en ECB-gouverneur Klaas Knot in een interview met NRC. Volgens hem rest alleen nog de vraag met welke stap de rente moet worden verhoogd.
Gezien een kerninflatie van 6 procent in de eurozone, is een rente van 3 procent momenteel niet genoeg, aldus Knot. In de kerninflatie wegen sterk schommelende prijzen voor energie, voedsel, tabak en alcohol niet mee. De ECB kijkt vooral naar deze maatstaf, die steeg in maart, voor het nemen van een rentebesluit.
Hoeveel de rente dan nog omhoog moet, weet hij niet precies. De afgelopen keren bedroeg de verhoging een stap van een half procentpunt. Maar of een stap van een kwart procentpunt soelaas biedt, daar is Knot nog niet over uit. "Dat moeten we in de ECB-vergadering van mei gaan bepalen." Daarbij acht Knot de kans "vrijwel uitgesloten" dat de rente aan het einde van dit jaar naar beneden gaat.
Vraag afremmen
Door het verhogen van de rente maakt de centrale bank lenen duurder. Mensen en bedrijven zullen op den duur dan wat minder geld gaan uitgeven. Zo hoopt de ECB de vraag in de economie af te remmen en ervoor te zorgen dat de prijzen niet meer zo hard omhooggaan.
Knot gaat in het interview met NRC ook in op de veiligheid van banken in de eurozone, na de recente problemen met banken in Zwitserland en de Verenigde Staten. Volgens Knot ging het, anders dan tijdens de kredietcrisis van 2008, om renterisico in plaats van kredietrisico.
"In Europa wordt het renterisicobeheer heel serieus genomen, in de VS vaak minder", aldus de centralebankbaas. Hij stelt dat in de VS alleen de acht grootste banken aan streng internationaal toezicht onderhevig zijn en niet de regionale banken. Het waren juist twee van die laatste categorie banken in Amerika, Silicon Valley Bank (SVB) en Signature Bank, die omvielen. In Europa gelden die regels voor alle banken, stelt Knot.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - ASML gaat het Indiase Tata Electronics helpen bij het opzetten van een chipfabriek, een van de eerste in het Aziatische land. Dat hebben de bedrijven bekendgemaakt tijdens het tweedaagse bezoek van de Indiase premier Narendra Modi aan Nederland.
7 uur geledenTOKIO (ANP/AFP) - Een Japans farmaciebedrijf heeft artsen gewaarschuwd om een medicijn voor zeldzame auto-immuunziekten niet meer aan nieuwe patiƫnten voor te schrijven, nadat twintig mensen die het middel gebruikten zijn overleden. Volgens Kissei Pharmaceutical zou Tavneos ernstige leverproblemen kunnen veroorzaken.
8 uur geledenBEIJING (ANP/BLOOMBERG) - China en de Verenigde Staten zijn overeengekomen om de heffingen op sommige producten te verlagen om de onderlinge handel te bevorderen. Dat heeft het Chinese ministerie van Handel naar buiten gebracht. Het ministerie publiceerde de verklaring op zaterdag na de tweedaagse top in Beijing tussen de Amerikaanse president Donald Trump en de Chinese leider Xi Jinping.
9 uur geledenBIEL (ANP/BLOOMBERG) - Het Zwitserse horlogeconcern Swatch heeft zijn winkels zaterdag in meerdere landen tijdelijk gesloten. Het bedrijf zag zich daartoe gedwongen door een overweldigende drukte om het in de verkoop gaan van een nieuw horloge. Niet alleen in Nederland, maar bijvoorbeeld ook in het Verenigd Koninkrijk, Frankrijk, Dubai en Singapore bleven vestigingen dicht.
11 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - NAVO-topman Mark Rutte gaat Europese wapenfabrikanten volgende week oproepen om hun investeringen te verhogen en de productie op te voeren. Dat meldt zakenkrant Financial Times op basis van ingewijden.
13 uur geledenOAKLAND (ANP/BLOOMBERG) - YouTube, Snap en TikTok hebben in de Verenigde Staten een zaak geschikt rond beschuldigingen over de verslavende werking van de socialmedia en hogere zorgkosten bij scholen als gevolg daarvan. Als de zaak voor de rechter was gekomen, riskeerden de bedrijven op te draaien voor allerlei kosten die scholen maken.
14 uur geledenUTRECHT (ANP) - Vakbond FNV heeft het kabinet per brief opgeroepen om niet te tornen aan het weekend, vrije avonden en feestdagen in de Winkeltijdenwet. "Steeds weer zien we dat dit kabinet de rekening neerlegt bij gewone werkenden. Eerst de afbraak van WW, WIA en AOW, nu dreigt ook nog het weekend te worden opgeofferd", zegt FNV-bestuurder Linda Vermeulen. "Wij zeggen heel duidelijk: schaf het weekend niet af."
15 uur geleden