Knot tegen NRC: ECB zeker nog niet klaar met renteverhogingen
AMSTERDAM (ANP) - De Europese Centrale Bank is "zeker nog niet klaar" met het verhogen van de rente. Dat zegt de president van De Nederlandsche Bank en ECB-gouverneur Klaas Knot in een interview met NRC. Volgens hem rest alleen nog de vraag met welke stap de rente moet worden verhoogd.
Gezien een kerninflatie van 6 procent in de eurozone, is een rente van 3 procent momenteel niet genoeg, aldus Knot. In de kerninflatie wegen sterk schommelende prijzen voor energie, voedsel, tabak en alcohol niet mee. De ECB kijkt vooral naar deze maatstaf, die steeg in maart, voor het nemen van een rentebesluit.
Hoeveel de rente dan nog omhoog moet, weet hij niet precies. De afgelopen keren bedroeg de verhoging een stap van een half procentpunt. Maar of een stap van een kwart procentpunt soelaas biedt, daar is Knot nog niet over uit. "Dat moeten we in de ECB-vergadering van mei gaan bepalen." Daarbij acht Knot de kans "vrijwel uitgesloten" dat de rente aan het einde van dit jaar naar beneden gaat.
Vraag afremmen
Door het verhogen van de rente maakt de centrale bank lenen duurder. Mensen en bedrijven zullen op den duur dan wat minder geld gaan uitgeven. Zo hoopt de ECB de vraag in de economie af te remmen en ervoor te zorgen dat de prijzen niet meer zo hard omhooggaan.
Knot gaat in het interview met NRC ook in op de veiligheid van banken in de eurozone, na de recente problemen met banken in Zwitserland en de Verenigde Staten. Volgens Knot ging het, anders dan tijdens de kredietcrisis van 2008, om renterisico in plaats van kredietrisico.
"In Europa wordt het renterisicobeheer heel serieus genomen, in de VS vaak minder", aldus de centralebankbaas. Hij stelt dat in de VS alleen de acht grootste banken aan streng internationaal toezicht onderhevig zijn en niet de regionale banken. Het waren juist twee van die laatste categorie banken in Amerika, Silicon Valley Bank (SVB) en Signature Bank, die omvielen. In Europa gelden die regels voor alle banken, stelt Knot.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenbeurzen zijn vrijdag op de eerste dag van het nieuwe beursjaar gemengd gesloten. Chipaandelen hebben hun opmars van 2025, dankzij het aanhoudende optimisme over AI, voortgezet.
9 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - De prijs van aluminium is vrijdag voor het eerst sinds 2022 gestegen tot meer dan 3000 dollar per ton, omgerekend ongeveer 2551 euro. Daarmee zet het metaal, dat veel wordt gebruikt in bijvoorbeeld de auto-industrie en de bouw, zijn opmars van vorig jaar voort.
10 uur geledenPARIJS (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Franse ministers hebben een melding gemaakt bij justitie over Grok. Dat is de chatbot van Elon Musks start-up xAI. De chatbot heeft "seksuele en seksistische" inhoud gegenereerd die "overduidelijk illegaal" was, melden de ministers vrijdag in een verklaring.
11 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de beurs in Amsterdam heeft de eerste handelsdag van 2026 met een flinke plus afgesloten. Besi, ASML en ASMI voerden de lijst aan. De chipbedrijven profiteerden op het Damrak van een techrally in Aziƫ.
13 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Op Schiphol worden zaterdag naar verwachting nog eens honderden vluchten geannuleerd door het winterse weer. Ook verwacht de luchthaven honderden vertragingen door onder meer sneeuwbuien, het ijsvrij maken van vliegtuigen en de ongunstige windrichting.
14 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Veel gepensioneerden krijgen dit jaar een flink hoger pensioen. Van zo'n 1,4 miljoen mensen die zijn gestopt met werken en al over zijn naar het nieuwe stelsel, gaat de uitkering gemiddeld met 13 procent omhoog. Pensioenconsultant Corine Reedijk van adviesbureau Aon, dat de cijfers deelde, kan zich zo'n hoge gemiddelde stijging op jaarbasis niet herinneren.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het aantal meldingen van schade rond de jaarwisseling loopt langzaam op. Bij verzekeraar NN was het aantal tot en met vrijdagochtend verdubbeld ten opzichte van een dag eerder. Het gaat nu om vijftig tot zestig meldingen door particulieren, meldt een woordvoerder van het concern, dat ook de merken ING Verzekeringen, OHRA, ASN Verzekeringen en ABN AMRO Verzekeringen voert.
15 uur geleden