
Knot: rente ECB alleen omlaag als loonstijgingen afzwakken
DAVOS (ANP) - Voordat de Europese Centrale Bank (ECB) kan beginnen met het verlagen van de rente, zullen eerst de lonen minder hard moeten stijgen. Dat heeft de president van De Nederlandsche Bank (DNB) Klaas Knot, tevens een van de beleidsbepalers bij de ECB, gezegd in een interview met zakenzender CNBC op het World Economic Forum in Davos. Daarvoor wil hij meer bewijs hebben.
Knot waarschuwde vorig jaar ook al voor een dreigende loon-prijsspiraal. Dat betekent dat mensen door een hoger salaris meer kunnen uitgeven, wat de prijzen in bijvoorbeeld de supermarkt verder opdrijft. Met een hogere inflatie tot gevolg. Daar komt bij dat er over de lonen van veel Europese werknemers opnieuw wordt onderhandeld aan het begin van dit jaar. De uitkomsten daarvan kent de ECB vooralsnog niet.
"We zijn optimistisch over het vooruitzicht dat we terugkeren naar een inflatie van 2 procent in 2025", zegt Knot in het interview. Die 2 procent is de doelstelling van de ECB. Maar volgens hem moet er nog veel goed gaan, voor het daadwerkelijk zover is. Daarvoor wil Knot meer data hebben over de lonen van werknemers in Europa. "We moeten zien dat de lonen ook de hoek om zijn", zegt de DNB-president.
ECB-president Christine Lagarde vertelde woensdag in een interview dat de rente mogelijk deze zomer al omlaaggaat. Maar ook zij sprak van "een mate van onzekerheid" over bepaalde indicatoren. Volgens haar is de ECB "op de goede weg" de inflatie terug te dringen tot 2 procent. "Maar totdat we er zeker van zijn dat het duurzaam 2 procent is, op de middellange termijn, en we de gegevens hebben om het te ondersteunen, ga ik niet de overwinning uitroepen", vulde zij aan.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak ging vrijdag licht omlaag, na de winstbeurt een dag eerder. De beurshandel stond opnieuw in het teken van de importheffingen van Donald Trump. De Amerikaanse president kondigde aan vanaf 1 augustus een heffing van 35 procent in te voeren op een deel van de producten uit Canada. Volgens Trump is de maatregel een reactie op Canadese tegenheffingen.
5 minuten geledenEINDHOVEN (ANP) - Onderzoeksinstituut TNO gaat samenwerken met het Japanse techbedrijf Dai Nippon Printing (DNP). Ze richten zich op de ontwikkeling van technologie voor snelle gegevensverwerking tegen lager energieverbruik. Door de opkomst van kunstmatige intelligentie (AI) is daar grote behoefte aan, aldus TNO. De ontwikkeling vindt plaats op de High Tech Campus in Eindhoven.
59 minuten geledenNEW YORK (ANP/RTR) - De bitcoin zet zijn recordjacht voort. Vrijdagochtend steeg de waarde van de bekendste digitale munt tot meer dan 118.000 dollar. De koers wordt vooral gedreven door de vraag van institutionele beleggers, zoals pensioenfondsen, en het cryptovriendelijke beleid van de Amerikaanse regering onder president Donald Trump.
1 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Luchthaven Heathrow wil 10 miljard pond (omgerekend 11,6 miljard euro) investeren. Dat geld moet onder meer gaan naar het herinrichten van terminals en het verbeteren van de punctualiteit met behulp van kunstmatige intelligentie. Het Londense vliegveld heeft daarvoor een investeringsplan ingediend bij de Britse luchtvaartautoriteit.
1 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Samsung Electronics wil later dit jaar beginnen met de verkoop van zijn eerste trifold-vouwtelefoon. Dat is een vouwbare smartphone met drie schermpanelen die samenklappen, waardoor het toestel compacter is dan een standaard smartphone.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump wil de meeste landen importheffingen van 15 tot 20 procent opleggen, zei hij tegen nieuwszender NBC News. Dat tarief zou gelden voor producten uit landen waarvoor de Amerikaanse regering geen specifiek tarief heeft aangekondigd in een brief.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Nederlandse goederenexport is in mei licht gestegen. De groei viel wel terug ten opzichte van een maand eerder. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek werden er vooral meer chemische producten en machines uitgevoerd. De groei kwam uit op 0,5 procent.
2 uur geleden