Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Knot: nog niet van hoge inflatie af, eind 2022 renteverhoging ECB

Knot: nog niet van hoge inflatie af, eind 2022 renteverhoging ECB

AMSTERDAM (ANP) - Nederland en de eurozone zijn voorlopig waarschijnlijk nog niet van de hoge inflatie af. President Klaas Knot van De Nederlandsche Bank (DNB) schat in dat de periode met verhoogde inflatie nog meer dan een jaar zal duren en gaat ervan uit dat de Europese Centrale Bank (ECB) in het vierde kwartaal van dit jaar met een renteverhoging zal komen. Die voorspelling heeft het Nederlandse centralebankhoofd, die tevens een van de beleidsmakers is bij de ECB, gedaan in het tv-programma Buitenhof.

De inflatie is de afgelopen maanden opgelopen tot het hoogste niveau in decennia. Dat het leven flink duurder is geworden komt voor een groot deel door de flink gestegen energieprijzen, maar ook in bijvoorbeeld de supermarkt zijn veel producten in prijs omhoog gegaan. Vooral voor Nederlanders die al niet zo veel te besteden hebben, kan dit voor problemen zorgen, aldus Knot.

De DNB-president wijst erop dat de oorzaken van de hoge inflatie voornamelijk buiten Nederland liggen. Hij signaleert nog geen zogeheten loon-prijsspiraal, waarbij bedrijven de lonen voor werknemers extra sterk opschroeven en zo de inflatie nog meer aanjagen. Daarom gaat Knot er wel vanuit dat er op een gegeven moment weer een einde zal komen aan de hoge prijsstijgingen.

Bestrijding inflatie

Het opschroeven van de rente wordt alom beschouwd als het middel om hoge inflatie te bestrijden. Volgens Knot heeft de ECB meer instrumenten tot zijn beschikking dan alleen het opkrikken van de eigen rentetarieven. Eerst moeten de steunprogramma's van de ECB worden afgebouwd. Daarvoor worden al maatregelen genomen en dat heeft er volgens Knot ook al voor gezorgd dat de rentes op de financiële markten wat zijn opgelopen.

Knot voorziet op basis van alle huidige gegevens een eerste rentestap van 0,25 procent in het vierde kwartaal. Vervolgens zal in het voorjaar van 2023 dan nog een stapje plaatsvinden, denkt hij. ECB-president Christine Lagarde hintte er donderdag al op dat een verhoging van de rentetarieven mogelijk niet heel lang meer op zich laat wachten. Ze benadrukte wel dat de situatie hier anders is dan in de Verenigde Staten, waar de rente waarschijnlijk binnenkort al wordt verhoogd.

Knot ging in Buitenhof ook in op de kabinetsplannen voor de komende jaren. Die zijn volgens hem ambitieus op terreinen waar eerder de nodige ambitie ontbrak. Wel deelt Knot de mening van veel economen dat de overheid in zijn aanpak wel erg leunt op grote investeringsplannen, terwijl het beleid volgens Knot efficiënter zou kunnen als er meer met bijvoorbeeld belastingprikkels en beprijzing van milieuvervuiling wordt gedaan. Ook vindt Knot net als andere deskundigen dat de overheid moet uitkijken bij het laten oplopen van de staatsschuld.

Meer uit Financieel

Wall Street wacht met spanning op speech Fed-baas Powell

NEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenbeurzen zijn donderdag lager gesloten. Beleggers lijken bang dat Federal Reserve-voorzitter Jerome Powell met de boodschap kan komen dat de rente in de VS binnenkort toch niet omlaag gaat. Daarnaast drukten tegenvallende kwartaalresultaten van winkelconcern Walmart het sentiment.

36 minuten geleden
Panamese president wil dat bananenconcern Chiquita terugkomt

PANAMA (ANP/RTR) - De Panamese president José Raúl Mulino heeft felle kritiek geuit op berichten over een mogelijke rechtszaak tegen bananengigant Chiquita. Het concern ontsloeg eerder al zijn lokale dagarbeiders vanwege een staking. Mulino heeft zijn zinnen echter gezet op onderhandelingen over een terugkeer van het bedrijf naar zijn land.

1 uur geleden
Sunweb schrapt jongerenreismerk GOGO

ROTTERDAM (ANP) - Reisorganisatie Sunweb schrapt jongerenreismerk GOGO. "Na meer dan drie decennia vol legendarische feestvakanties, prachtige bestemmingen en onvergetelijke herinneringen, stopt GOGO na de zomer van 2025 met haar activiteiten", laat de onderneming weten in een persverklaring.

2 uur geleden
Gemengd slot Europese beurzen na bekrachtiging handelsdeal EU-VS

AMSTERDAM (ANP) - De Europese aandelenbeurzen zijn donderdag gemengd de handel uitgegaan. De financiële markten verwerkten onder meer de formele bekrachtiging van de handelsdeal tussen de Verenigde Staten en de Europese Unie. Beleggers keken daarnaast vooral uit naar het jaarlijkse symposium van de Federal Reserve, dat vanaf donderdag in Jackson Hole wordt gehouden. Dit alles zorgde voor een enigszins terughoudende stemming.

4 uur geleden
Amerikaanse justitie wil onderzoek instellen naar Fed-bestuurder

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Het Amerikaanse ministerie van Justitie wil mogelijk een onderzoek instellen naar Fed-bestuurder Lisa Cook. Een hoge ambtenaar heeft Fed-voorzitter Jerome Powell hierover donderdag per brief geïnformeerd en hem aangemoedigd Cook uit het Fed-bestuur te verwijderen.

5 uur geleden
Europese autosector verheugd over bevestiging tariefsverlaging

BRUSSEL (ANP/RTR) - Europese autofabrikanten als Volkswagen en Renault zijn verheugd over de bevestiging dat de Verenigde Staten hun heffingen op de import van Europese auto's verlagen van 27,5 naar 15 procent. "Deze bevestiging is een positieve stap die meer zekerheid biedt voor onze industrie", laat Sigrid de Vries, directeur-generaal van de Europese autobrancheorganisatie ACEA, weten.

5 uur geleden
VNO-NCW: meer duidelijkheid, maar tarieven blijven pijnlijk

DEN HAAG (ANP) - Met de formele bekrachtiging donderdag van het handelsakkoord tussen de Europese Unie en de Verenigde Staten is er in elk geval meer duidelijkheid voor ondernemers, stellen ondernemersorganisaties VNO-NCW en MKB-Nederland.

5 uur geleden