Knot: Nederlandse economie moet schokbestendiger worden
AMSTERDAM (ANP) - De Nederlandse economie staat er nog altijd goed voor, al zijn de jaren van vette groei voorbij. Wel kan het nieuwe coronavirus "in potentie grote schade aanrichten" als de verspreiding van het virus niet snel tot staan wordt gebracht. Volgens Klaas Knot, de president van De Nederlandsche Bank (DNB) is het met het oog op de toekomst belangrijk om de Nederlandse economie schokbestendiger te maken.
Het centralebankhoofd wees er bij een lezing in Amsterdam op dat de groei van de Nederlandse economie vorig jaar voor het vierde jaar op rij beter was dan gemiddeld in het eurogebied, terwijl buurland Duitsland ternauwernood aan een recessie ontsnapte. "De veelgehoorde uitspraak 'als Duitsland niest, wordt Nederland verkouden’ gaat daarmee dit keer niet op", zei hij. "Daarnaast doet de Nederlandse economie het ook goed wat betreft de werkloosheid. Die is in Europees perspectief laag en ver onder het gemiddelde."
Knot drong tegelijkertijd aan op manieren om het verdienvermogen, de capaciteit om ook op lange termijn welvaart te genereren, te verhogen. Hij wees bijvoorbeeld op ruimte voor overheidsinvesteringen in infrastructuur, onderwijs en de energietransitie, of het verlagen van "verstorende" belastingen. Ook haalde hij bekende stokpaardjes van DNB aan, als de noodzaak van verdere hervormingen op de woningmarkt.
Achteroverleunen is geen optie als Nederland zijn gunstige positie wil behouden, aldus Knot. "En alsof dat nog niet voldoende reden is, is het af en toe ook gewoon fijn om ergens de beste in te zijn. Want laten we eerlijk zijn, ondanks de vergrote kans dat Depay misschien het EK voetbal zal halen, moeten we het deze zomer waarschijnlijk niet hebben van het Nederlandse elftal", zo besloot de DNB-preses.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De olieprijzen zijn vrijdag behoorlijk gestegen door het oplopen van de spanningen rond Iran. De aandelenmarkten op Wall Street sloten de handelssessie evenwel af op een relatief rustige noot, na een turbulente week waarbij beleggers vooral reageerden op de dreiging van gewapend conflict over Groenland.
4 uur geledenPRAAG (ANP/BLOOMBERG) - De Tsjechische miljardair Michal Strnad heeft vrijdag miljarden verdiend bij de Amsterdamse beursgang van zijn defensieconcern Czechoslovak Group (CSG). Volgens de Bloomberg Billionaires Index is hij door de enorme koerssprong nu goed voor een vermogen van 36,9 miljard dollar.
5 uur geledenAMSTELVEEN (ANP) - KLM mijdt voorlopig meerdere luchtruimen in het Midden-Oosten. Zo wordt niet meer over Iran, Irak en Israël gevlogen en niet over diverse Golfstaten. Dat betekent ook dat er tot nader order niet meer wordt gevlogen naar de bestemmingen Dubai, Riyadh, Dammam en Tel Aviv.
6 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De Verenigde Staten zetten zich schrap voor een grote winterstorm, die in het weekend over het land zal razen. Er wordt onder meer grote hinder verwacht voor de luchtvaart. De gouverneurs van Texas en New York hebben zelfs een noodtoestand uitgeroepen.
6 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De zilverprijs is vrijdag voor het eerst gestegen tot meer dan 100 dollar per troy ounce (31,1 gram). Omgerekend is dat bijna 85 euro. Het record werd ingegeven door de stijgende vraag naar veilige beleggingen zoals zilver maar ook goud. De goudprijs zit inmiddels dicht tegen de mijlpaal van 5000 dollar.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het Tsjechische defensieconcern Czechoslovak Group (CSG) heeft bij zijn debuut aan de Amsterdamse beurs vrijdag ruim 31 procent aan beurswaarde gewonnen. Daarmee kijkt het bedrijf, dat onder meer pantservoertuigen en munitie maakt en levert aan NAVO-landen, naar eigen zeggen terug op een succesvolle beursgang. "We hopen dat het een eerste stap is om te laten zien waar de prijs kan liggen op de lange termijn", liet financieel topman Zdenek Jurak vrijdag weten aan het ANP.
9 uur geledenBRUSSEL (ANP/BLOOMBERG) - De Europese Unie zal haar vergeldingsheffingen op 93 miljard euro aan Amerikaanse goederen nog eens zes maanden opschorten. Dat doet Brussel nadat de Amerikaanse president Donald Trump zijn dreigement heeft ingetrokken om heffingen op te leggen aan enkele EU-landen die tegen zijn poging waren om Groenland te annexeren.
9 uur geleden