Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Knot mist in lonen 'laatste puzzelstukje' voor renteverlaging ECB

Knot mist in lonen 'laatste puzzelstukje' voor renteverlaging ECB

DEN HAAG (ANP) - Het enige stukje dat nog ontbreekt in de rentepuzzel van de Europese Centrale Bank (ECB), is dat de loongroei zich aanpast aan de inflatie. Dat zei president Klaas Knot van De Nederlandsche Bank (DNB) in het televisieprogramma Buitenhof. "Zodra dat stukje op zijn plaats valt, kunnen we de rente wat verlagen."

Vooralsnog is dat echter niet het geval, constateert Knot, die tevens een van de beleidsbepalers is bij de ECB. Hij geeft de voorkeur aan een loongroei van 2,5 procent bij een inflatie van 2 procent. Maar de laatste loongroei in Europa kwam volgens hem uit op 5 procent en voor Nederland zelfs op 7 procent.

Voor de komende jaren verwacht Knot dat die groei nog hoger zal zijn dan de inflatie. Daarmee herstelt de koopkracht van Nederlandse huishoudens, wat volgens hem wel in lijn kan zijn met een terugkeer naar de ECB-doelstelling van 2 procent inflatie. Zo bieden de winstmarges van bedrijven "nog wel enige ruimte om hogere lonen te kunnen betalen", stelde de centralebankpresident. "Maar het is wel een dun pad", plaatste hij daar als kanttekening bij. Want als bedrijven die loonsverhogingen niet kunnen opbrengen, zullen zij hun prijzen weer omhoog gooien.

De ECB-beleidsbepaler liet zich eerder deze maand op het World Economic Forum ook al uit over lonen in relatie tot het rentebeleid van de ECB. Vorig jaar waarschuwde hij nog voor een dreigende loon-prijsspiraal. Dat betekent dat mensen door een hoger salaris meer kunnen uitgeven, wat de prijzen in bijvoorbeeld de supermarkt verder opdrijft. Met een hogere inflatie tot gevolg.

Meer uit Financieel

Duitse exporteurs steunen EU-actie bij Amerikaanse heffingen

BERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse exporteursvereniging BGA steunt mogelijke vergeldingsmaatregelen van de EU, als de nieuwe Amerikaanse invoerheffingen voor auto's uit Europa daadwerkelijk van kracht worden. "Eventuele tegenmaatregelen" zouden al besproken kunnen worden zodra het "duidelijk" is waarom president Donald Trump precies nieuwe tarieven wil invoeren, in welke mate en op welke juridische basis. Dat zegt BGA-voorzitter Dirk Jandura tegen de zakenkrant Handelsblatt.

24 minuten geleden
Chipmaker Cerebras wil 3,5 miljard dollar ophalen met beursgang

SUNNYVALE (ANP/BLOOMBERG) - Maker van AI-chips Cerebras Systems wil naar de beurs in de Verenigde Staten. Het Amerikaanse bedrijf dat de concurrentie aan wil gaan met de grootste chipmaker ter wereld Nvidia wil tot 3,5 miljard dollar (bijna 3 miljard euro) ophalen bij een beursgang.

30 minuten geleden
EU adviseert lidstaten geen Huawei en ZTE te gebruiken in netwerk

BRUSSEL (ANP/RTR) - De Europese Commissie heeft lidstaten aanbevolen om geen apparatuur van de Chinese telecombedrijven Huawei en ZTE te gebruiken voor netwerken van lokale aanbieders. Dat zei een woordvoerder maandag.

1 uur geleden
Bedrijfsomstandigheden in Duitse autosector verder verslechterd

MÜNCHEN (ANP/DPA) - De bedrijfsomstandigheden in de Duitse auto-industrie zijn in april verder verslechterd, meldt het in München gevestigde onderzoeksinstituut Ifo. De Duitse autosector, de ruggengraat van de grootste economie van Europa, kampt al langer met een reeks uitdagingen, waaronder toenemende concurrentie uit China en een trage overgang naar elektrische voertuigen.

2 uur geleden
LTO vraagt overheid om extra steun voor boeren in energiecrisis

DEN HAAG (ANP) - LTO Nederland roept de Nederlandse overheid op tot meer steunmaatregelen voor boeren om de gestegen energieprijzen door de oorlog in het Midden-Oosten op te vangen. Volgens de belangenorganisatie voor boeren en tuinders is de huidige nationale inzet onvoldoende. "De circa 25 miljoen euro die het kabinet beschikbaar stelt, staat in geen verhouding tot de daadwerkelijke kostenstijgingen."

3 uur geleden
Iran noemt verlaten OPEC door VAE 'wraakzuchtige reactie'

DUBAI (ANP/RTR) - Het verlaten van de OPEC door de Verenigde Arabische Emiraten als "negatieve of wraakzuchtige reactie op leden is niet constructief", heeft een woordvoerder van het Iraanse ministerie van Buitenlandse Zaken maandag gezegd. De reactie volgt op de aankondiging van de VAE om het oliekartel te verlaten.

3 uur geleden
Telemarketeer Green Consultancy betaalt gedupeerden terug

DEN HAAG (ANP) - Gedupeerden van Green Consultancy hebben na bemiddeling van de Consumentenbond hun geld teruggekregen. Volgens de Consumentenbond heeft het telemarketingbureau, dat energieadvies aan huis verkoopt, 69 gedupeerden een totaalbedrag van bijna 17.500 euro teruggegeven.

4 uur geleden