Knot: het duurt nog wel even voor coronavaccin economie aanjaagt
AMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - Dat er progressie wordt geboekt met de ontwikkeling van coronavaccins is "goed nieuws". Maar volgens president Klaas Knot van De Nederlandsche Bank (DNB) betekent dit niet dat er direct een einde komt aan de coronacrisis. De positieve effecten voor de economie "zullen niet van de ene op de andere dag werkelijkheid worden", waarschuwt het centralebankhoofd in een interview met nieuwszender CNBC.
Maandag zorgde farmaceut Pfizer nog voor wereldnieuws. Het Amerikaanse bedrijf meldde dat een eigen coronavaccin volgens voorlopige onderzoeksresultaten voor 90 procent effectief is bij het voorkomen van een coronabesmetting. Door de financiële markten werd enthousiast gereageerd en Pfizer sprak zelf van een "historisch moment". Het bedrijf noemde het een ongekende prestatie dat binnen een jaar een vaccin is ontwikkeld.
Toch zullen de economische vooruitzichten voor 2021 nog lang onzeker blijven, denkt Knot. In het derde kwartaal was het economisch herstel in de eurozone volgens hem wel sterker dan voorzien. Dit toont in zijn ogen aan dat als alle coronabeperkingen eenmaal voorbij zijn, de economie zomaar best snel weer zou kunnen aantrekken. Maar voorlopig zit Europa nog midden in de tweede coronagolf, stelt Knot. Dat zet momenteel juist grote druk op de economie.
De Europese Centrale Bank (ECB) komt in december vrijwel zeker met extra steun om de eurozone door de coronacrisis te loodsen. Dat had ECB-president Christine Lagarde onlangs al aangegeven. Achter de schermen wordt nog wel gezocht naar de beste cocktail van ingrepen om de eurozone een oppepper te geven. Knot, die vanwege zijn positie bij DNB ook bij de ECB aan tafel zit, benadrukt dat de centrale bank geen enkele vorm van ingrijpen uitsluit.
Meer uit Financieel
BURBANK (ANP) - Entertainmentconcern Walt Disney heeft in het afgelopen kwartaal een hogere omzet en winst geboekt, geholpen door meer gasten in zijn pretparken en aan boord van de cruiseschepen van het bedrijf. Ook de inkomsten uit streamingdiensten namen toe.
9 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De helft van de huishoudens die zijn aangesloten op een warmtenet gaat mogelijk meer, en soms veel meer, betalen om hun huis te verwarmen. Daarvoor waarschuwt de Autoriteit Consument & Markt (ACM). Warmtenetten voorzien 700.000 huishoudens in Nederland.
14 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - ABN AMRO gaat een samenwerking aan met de Franse start-up in kunstmatige intelligentie Mistral. Dat "strategische partnerschap" is bedoeld om geavanceerde AI-oplossingen voor de bank te ontwikkelen en in te zetten.
17 minuten geledenROTTERDAM (ANP) - Het vervoer van en naar de Rotterdamse haven via de Rijn ligt zo'n 10 procent lager dan normaal door de lage waterstanden. Maar dat leidt nog niet tot een toename in het vervoer via spoor of weg, laat het Havenbedrijf Rotterdam weten.
35 minuten geledenWEESP (ANP) - Het duurzame kledingmerk MUD Jeans is failliet verklaard door de rechter in Amsterdam. Dat wordt bevestigd door topman Dion Vijgeboom op LinkedIn. Het bedrijf had het faillissement zelf aangevraagd.
1 uur geledenHONGKONG (ANP/BLOOMBERG) - De Hongkongse luchtvaartmaatschappij Cathay Pacific heeft de nettowinst in de eerste helft van dit jaar met 71 procent omhoog zien schieten. De sterke vraag van reizigers die het Midden-Oosten meden, compenseerde de bijna verdubbelde brandstofkosten als gevolg van de Iranoorlog, werd woensdag bekend.
1 uur geledenBEIJING (ANP/BLOOMBERG) - China heeft meerdere Amerikaanse bedrijven sancties opgelegd. Zo heeft het onder meer de exportbeperkingen op drones naar de Verenigde Staten aangescherpt. De acties zijn een vergeldingsmaatregel nadat de VS de zwarte lijst heeft uitgebreid van bedrijven die dwangarbeid inzetten.
1 uur geleden