Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Knot: geen reden voor ECB om rente overhaast te verlagen

Knot: geen reden voor ECB om rente overhaast te verlagen

FRANKFURT (ANP/BLOOMBERG) - Er is geen reden voor de Europese Centrale Bank (ECB) om de rente overhaast te verlagen. Dat vindt de president van De Nederlandsche Bank Klaas Knot, tevens een van de beleidsbepalers bij de ECB. Hij kijkt daarbij onder meer naar de loonstijgingen van volgend jaar, waar nog veel onzekerheid over is.

In een interview met de Duitse krant Börsen-Zeitung stelt Knot dat er over de lonen van 40 tot 50 procent van de Europese werknemers opnieuw onderhandeld wordt aan het begin van het nieuwe jaar. De uitkomst van die onderhandelingen verwacht hij pas medio 2024.

Knot waarschuwde eerder dit jaar al voor het gevolg van hogere lonen, die veel vakbonden proberen af te dwingen. Die zouden kunnen leiden tot een loon-prijsspiraal. Dat betekent dat mensen met een hoger salaris meer kunnen uitgeven, wat de prijzen in bijvoorbeeld de supermarkt verder opdrijft. Met een hogere inflatie tot gevolg.

Recordhoge rentetarief

Om de inflatie te beteugelen heeft de ECB de leenkosten de afgelopen anderhalf jaar opgevoerd tot een recordhoogte. Vorige week liet de centrale bank de rente voor de tweede keer op rij onveranderd. Dat gebeurde nadat de inflatie in het eurogebied in november was afgezwakt van 2,9 procent tot 2,4 procent. Omdat het inflatiedoel van de ECB van 2 procent daarmee in zicht komt, hopen beleggers dat de ECB klaar is met de verhogingen en mogelijk al denkt aan verlagingen in het voorjaar.

Knot zegt in het interview dat de daling van de inflatie een "zeer welkome bevestiging" is dat het rentebeleid van ECB effectief is. Maar volgens hem is het nog te vroeg om te spreken van een overwinning. Op basis van de informatie die nu beschikbaar is, denkt de Nederlandse bankbestuurder dat een renteverlaging door de ECB in de eerste helft van 2024 "vrij onwaarschijnlijk" is.

Meer uit Financieel

Beursgraadmeters VS dicht bij records aan het begin van kerstweek

NEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenmarkten zijn de verkorte kerstweek positief begonnen, vooral doordat technologieaandelen opnieuw gewild waren bij beleggers. Deze aandelen zijn sinds vorige week weer aan het stijgen, gestuwd door sterke vooruitzichten van chipbedrijf Micron Technology en een meevallend inflatierapport. Daardoor liggen de toonaangevende Amerikaanse beursgraadmeters S&P 500 en de Dow-Jonesindex nog geen 1 procent onder hun record van 11 december.

7 uur geleden
Alphabet koopt energiebedrijf Intersect voor stroom datacenters

NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Google-moederbedrijf Alphabet neemt het Amerikaanse energiebedrijf Intersect Power over voor 4,75 miljard dollar. De overname is bedoeld om Google toegang te geven tot meer elektriciteit voor zijn datacenters, werd maandag bekendgemaakt.

10 uur geleden
Trump pauzeert bouw windenergieparken om 'nationale veiligheid'

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG/RTR) - De Amerikaanse regering van president Donald Trump lijkt op een nieuwe manier te proberen windenergieparken voor de oostkust tegen te gaan. De vergunningen voor vijf parken in aanbouw zijn opgeschort uit zorgen om de nationale veiligheid. Ze kunnen volgens het ministerie van Binnenlandse Zaken radarsystemen verstoren en valse doelwitten creëren.

10 uur geleden
Kerstrally blijft uit op Damrak in verkorte beursweek

AMSTERDAM (ANP) - Beleggers op het Damrak deden het maandag voorzichtig aan op de eerste dag van de verkorte handelsweek. Op eerste en tweede kerstdag is het Damrak dicht, net als de beurzen elders in Europa. Op woensdag, met kerstavond, wordt slechts een halve dag gehandeld op Beursplein 5. Dan sluit de handelsdag om 14.00 uur.

10 uur geleden
3M betaalt ondernemers Westerschelde voor PFAS-schade

DEN HAAG (ANP) - Chemiebedrijf 3M gaat ondernemers rondom de Westerschelde betalen voor schade die zij vanwege de vervuilende stoffen PFAS in het water hebben geleden. Het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat meldt dat aan de Tweede Kamer. Het ministerie maakte niet bekend hoeveel geld wordt uitgekeerd, noch welke ondernemers betaald krijgen.

10 uur geleden
Kerstrally blijft uit op Damrak in verkorte beursweek

AMSTERDAM (ANP) - Beleggers op het Damrak deden het maandag voorzichtig aan op de eerste dag van de verkorte handelsweek. Op eerste en tweede kerstdag is het Damrak dicht, net als de beurzen elders in Europa. Op woensdag, met kerstavond, wordt slechts een halve dag gehandeld op Beursplein 5. Dan sluit de handelsdag om 14.00 uur.

11 uur geleden
Grondstoffenbedrijf FincoEnergies verkocht aan concern Glencore

ROTTERDAM (ANP) - Het Nederlandse brandstoffenbedrijf FincoEnergies komt in handen van het Zwitserse Glencore. De multinational op het gebied van grondstoffen en mijnbouw neemt FincoEnergies over van Coloured Finches, de investeringsmaatschappij die het bedrijf in 2013 oprichtte. Coloured Finches blijft wel betrokken bij de leverancier van onder meer biobrandstoffen.

12 uur geleden