Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Knot: ECB moet rente in juli verhogen

Knot: ECB moet rente in juli verhogen

AMSTERDAM (ANP) - De Europese Centrale Bank (ECB) moet de rente in juli verhogen van min 0,5 procent naar min 0,25 procent om de inflatie te bestrijden. Dat zegt de president van De Nederlandsche Bank (DNB) Klaas Knot in het tv-programma College Tour. In het programma, dat op zondag 22 mei wordt uitgezonden, komt ook ECB-president Christine Lagarde aan het woord en zij reageert op de uitspraken van haar collega.

"Mijn voorkeur, op basis van de huidige kennis, zou zijn om de rente met een kwart procentpunt te verhogen", zei Knot, die ook bestuurslid is bij de ECB. Volgens de centrale bankier zijn de ontwikkelingen rond de inflatie buitengewoon zorgelijk en is het daarom hoog tijd voor maatregelen. Als de inflatie de komende weken nog verder stijgt, wil Knot verdere rentestappen niet uitsluiten.

Lagarde geeft aan "op dezelfde lijn" te zitten als Knot. "Het is ons doel om de inflatie terug te brengen naar 2 procent op de middellange termijn. We zullen daar alle middelen voor inzetten en we hebben dat proces ook al in gang gezet", aldus de Française. De ECB-preses hintte vorige week al op een eerste rentestap komende zomer. De volgende rentevergaderingen van de ECB zijn op 9 juni en 21 juli.

Grote druk

Knot liet verder weten zich vooralsnog geen zorgen te maken over een grote recessie. Maar de aanhoudende oorlog in Oekraïne en de opleving van de coronapandemie gaan "zeker een negatieve impact hebben en wij zullen dit goed moeten monitoren", aldus Knot.

Door de oorlog in Oekraïne en de gevolgen daarvan voor de Europese economie staan de beleidsmakers bij de ECB onder grote druk om iets aan de hoge inflatie te doen. Dat een renteverhoging niet al te lang meer kan wachten, is daarom wel duidelijk. Economen houden er ook al rekening mee dat de rente dit jaar meerdere keren wordt aangepast. Want alleen zo kunnen de beleidsmakers bij de centrale bank de hard oplopende inflatie waarschijnlijk beteugelen.

Een hoge rente maakt het namelijk duurder om geld te lenen. Dat zorgt ervoor dat mensen en bedrijven minder geld uitgeven, waardoor vraag afneemt en de prijzen op den duur minder hard zullen stijgen. De ECB heeft drie basisrentetarieven, waarbij onder meer gekeken wordt naar de zogeheten depositorente. Dat is de rente die banken ontvangen voor geld dat bij de centrale bank geparkeerd wordt. Die is momenteel 0,5 procent negatief, wat betekent dat de banken dus nu moeten betalen om geld te stallen bij de ECB.

Meer uit Financieel

Roemenië begonnen met stilleggen enige kerncentrale

BOEKAREST (ANP/AFP) - Roemenië is donderdag begonnen met het volledig stilleggen van zijn enige kerncentrale. Dat gebeurde nadat het waterpeil van de Donau, die wordt gebruikt om de centrale te koelen, tot een recordlaag niveau was gedaald.

1 uur geleden
Cruiseaanbieder past duurzaamheidsclaims aan na ingreep ACM

DEN HAAG (ANP) - Aanbieder van cruisereizen Captain Cruise heeft beweringen over duurzaamheid aangepast nadat de Autoriteit Consument & Markt (ACM) het bedrijf hierop had aangesproken. De aanbieder gebruikte volgens de toezichthouder niet-onderbouwde claims, zoals 'verantwoord', 'duurzaam cruisen' of een 'milieuvriendelijke reis'. Daardoor lijkt een cruise duurzamer dan deze in werkelijkheid is, aldus de ACM.

1 uur geleden
Betaalbedrijf Adyen flink hoger op Damrak na resultaten

AMSTERDAM (ANP) - Adyen behoorde donderdag tot de grote winnaars op de Amsterdamse beurs. Het bedrijf, dat betalingen verwerkt voor grote concerns als Uber, Microsoft, Spotify en Facebook-eigenaar Meta, werd positiever over de jaaromzet na een sterke groei in de eerste zes maanden van 2026. Het aandeel werd bijna 10 procent hoger gezet.

1 uur geleden
Meta blokkeert 750.000 accounts van minderjarigen in Australië

SYDNEY (ANP/BLOOMBERG) - Meta heeft sinds de naleving van het Australische verbod op sociale media voor tieners naar eigen zeggen meer dan 750.000 Instagram- en Facebook-accounts in Australië geblokkeerd. Het gaat om accounts waarvan wordt vermoed dat ze worden beheerd door kinderen jonger dan 16 jaar.

2 uur geleden
Rederij Maersk opnieuw positiever over winstverwachting dit jaar

KOPENHAGEN (ANP/BLOOMBERG) - De grote Deense containerrederij A.P. Møller-Maersk verhoogt opnieuw de winstverwachting voor heel dit jaar. Het bedrijf zegt in het tweede kwartaal goede prestaties te hebben geleverd door een grote vraag en hogere vervoerstarieven als gevolg van de verstoring van de scheepvaart door de onrust in het Midden-Oosten.

2 uur geleden
Adyen verhoogt omzetverwachting na sterke groei eerste jaarhelft

AMSTERDAM (ANP) - Betalingsverwerker Adyen heeft zijn omzetverwachting voor heel 2026 verhoogd na een sterke groei van de omzet in de eerste zes maanden. Het aan de Amsterdamse beurs genoteerde bedrijf verwacht nu een omzetgroei tussen de 21 en 23 procent. Dat was eerder 20 tot 22 procent.

3 uur geleden
Fastned opent recordaantal nieuwe laadstations, verlies neemt af

AMSTERDAM (ANP) - De exploitant van snellaadstations voor elektrische auto's Fastned opende in de eerste helft van dit jaar 28 nieuwe stations, naar eigen zeggen een recordaantal voor het bedrijf. Daarmee heeft Fastned nu 434 laadstations in negen landen, maakte de onderneming donderdag bekend.

3 uur geleden