Knot: ECB moet rente in juli verhogen
AMSTERDAM (ANP) - De Europese Centrale Bank (ECB) moet de rente in juli verhogen van min 0,5 procent naar min 0,25 procent om de inflatie te bestrijden. Dat zegt de president van De Nederlandsche Bank (DNB) Klaas Knot in het tv-programma College Tour. In het programma, dat op zondag 22 mei wordt uitgezonden, komt ook ECB-president Christine Lagarde aan het woord en zij reageert op de uitspraken van haar collega.
"Mijn voorkeur, op basis van de huidige kennis, zou zijn om de rente met een kwart procentpunt te verhogen", zei Knot, die ook bestuurslid is bij de ECB. Volgens de centrale bankier zijn de ontwikkelingen rond de inflatie buitengewoon zorgelijk en is het daarom hoog tijd voor maatregelen. Als de inflatie de komende weken nog verder stijgt, wil Knot verdere rentestappen niet uitsluiten.
Lagarde geeft aan "op dezelfde lijn" te zitten als Knot. "Het is ons doel om de inflatie terug te brengen naar 2 procent op de middellange termijn. We zullen daar alle middelen voor inzetten en we hebben dat proces ook al in gang gezet", aldus de Française. De ECB-preses hintte vorige week al op een eerste rentestap komende zomer. De volgende rentevergaderingen van de ECB zijn op 9 juni en 21 juli.
Grote druk
Knot liet verder weten zich vooralsnog geen zorgen te maken over een grote recessie. Maar de aanhoudende oorlog in Oekraïne en de opleving van de coronapandemie gaan "zeker een negatieve impact hebben en wij zullen dit goed moeten monitoren", aldus Knot.
Door de oorlog in Oekraïne en de gevolgen daarvan voor de Europese economie staan de beleidsmakers bij de ECB onder grote druk om iets aan de hoge inflatie te doen. Dat een renteverhoging niet al te lang meer kan wachten, is daarom wel duidelijk. Economen houden er ook al rekening mee dat de rente dit jaar meerdere keren wordt aangepast. Want alleen zo kunnen de beleidsmakers bij de centrale bank de hard oplopende inflatie waarschijnlijk beteugelen.
Een hoge rente maakt het namelijk duurder om geld te lenen. Dat zorgt ervoor dat mensen en bedrijven minder geld uitgeven, waardoor vraag afneemt en de prijzen op den duur minder hard zullen stijgen. De ECB heeft drie basisrentetarieven, waarbij onder meer gekeken wordt naar de zogeheten depositorente. Dat is de rente die banken ontvangen voor geld dat bij de centrale bank geparkeerd wordt. Die is momenteel 0,5 procent negatief, wat betekent dat de banken dus nu moeten betalen om geld te stallen bij de ECB.
Meer uit Financieel
EINDHOVEN (ANP) - Er is momenteel geen vliegverkeer mogelijk op Eindhoven Airport. Dat meldt de luchthaven op zijn website. Door een storing kunnen vliegtuigen niet opstijgen en landen, wat leidt tot vertragingen en annuleringen. Volgens Omroep Brabant gaat het om een storing in de luchtverkeerstoren op Vliegbasis Eindhoven.
6 minuten geledenTILBURG (ANP) - Verzekeraars zeggen veel schademeldingen te hebben ontvangen door het onweer van vrijdag- en zaterdagnacht. De meeste meldingen kwamen uit het noorden van Nederland.
1 uur geledenMEPPEL (ANP) - Medewerkers van zuivelfabrieken van FrieslandCampina leggen deze week opnieuw het werk neer. Op locaties in Leeuwarden en Meppel wordt maandag, dinsdag en woensdag gestaakt, meldt FNV. De vakbond voert sinds mei actie na vastgelopen cao-onderhandelingen met de Nederlandse Zuivel Organisatie (NZO).
1 uur geledenBERLIJN/PARIJS (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Frankrijk en Duitsland hebben een deal gesloten over eigendomsbelangen in het defensiebedrijf KNDS. Daarbij neemt Duitsland een belang van 40 procent in de Frans-Duitse wapenfabrikant. Frankrijk zal dan ook 40 procent in het bedrijf bezitten. KNDS is bezig met een beursgang.
1 uur geledenDOHA (ANP/BLOOMBERG) - Qatar is bezig lege schepen voor het transport van vloeibaar gemaakt aardgas (lng) terug naar het land te halen. Qatar was voor het begin van de oorlog in het Midden-Oosten een grote exporteur van lng, maar dat is door de sluiting van de Straat van Hormuz grotendeels stilgevallen.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de Amsterdamse beurs is maandag met een kleine winst geopend. De aandacht van beleggers ging vooral uit naar de vredesgesprekken tussen de Verenigde Staten en Iran. Volgens bemiddelaars Qatar en Pakistan wordt vooruitgang geboekt in de onderhandelingen. De olieprijzen daalden.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Nederlandse start-up Droppie, die consumenten een financiële vergoeding geeft voor het inleveren van afval, heeft miljoenen opgehaald voor verdere uitbreiding. Bij de recyclewinkels van Droppie kunnen mensen kleding, oude telefoons en koffiecups inleveren, in ruil voor een klein geldbedrag.
5 uur geleden