KNMI ziet klimaat veranderen in veel warmer Nederland in 2023
DE BILT (ANP) - Het Nederlandse weer was grillig in 2023. Dat laat ook het net gepubliceerde jaarrapport van het KNMI zien. Het was het warmste jaar én het natste jaar ooit gemeten. De oorzaak is ook duidelijk, benadrukt het weerinstituut: klimaatverandering. "Daarmee past 2023 in het patroon van de afgelopen jaren", zegt hoofddirecteur Maarten van Aalst woensdag. Toch zag het instituut ook een aantal verrassingen.
Tot voor kort vergeleek het KNMI de jaartemperatuur altijd met de gemiddelde temperatuur over dertig jaar. Dat werd het klimaatnormaal genoemd - het weer is immers altijd verschillend, maar als je dertig jaar samen neemt, geeft dat een goed gemiddelde. "Maar nu kunnen we eigenlijk niet meer spreken van een klimaatnormaal", zegt Van Aalst.
Nederland was afgelopen jaar 1,3 graden warmer dan het klimaatnormaal. "Maar het gemiddelde is steeds meer opgeschoven. Als we de temperatuur van 2023 vergelijken met het gemiddelde van de eerste dertig jaar toen de metingen begonnen in 1901, dan was ons land afgelopen jaar 2,9 graden warmer dan toen. Dat is echt een groot verschil, en dat is te voelen."
Van Aalst benadrukt dat Nederland nog een flinke klus heeft om zich voor te bereiden op hitte en droogte, maar ook op extreme neerslag. En dat kan lastig zijn, als het soms te droog is en een ander moment te nat.
"Mijn ergste nachtmerrie is dat we overstromingen meemaken zoals we in 2021 ook zagen", zegt Van Aalst. "In Duitsland en België zijn veel doden gevallen en dat is onacceptabel." Hij zegt dat ons land beter voorbereid moet zijn op extreem weer. "We kunnen niet alles voorkomen."
Ook ziet hij hoe veel landen kwetsbaarder zijn dan Nederland, wat onder meer een probleem kan zijn voor bijvoorbeeld de handel. "We moeten de hele wereld helpen zich aan te passen aan de gevolgen van klimaatverandering."
Het KNMI is verder verrast over bepaalde kantelpunten waar de wereld al veel dichterbij lijkt dan vooraf gedacht. "We zagen bijvoorbeeld dat een record hoeveelheid ijs van Antarctica gesmolten is. Daar gebeuren al dingen die we niet verwacht hadden. Dit moeten we goed in de gaten houden om te weten wat op ons af komt."
Om de opwarming van de aarde te beperken, moet de uitstoot van broeikasgassen in razend tempo omlaag, ziet Van Aalst. Dat is ook noodzakelijk door de gevolgen van klimaatverandering die in Caribisch Nederland te zien zijn. Daar heeft het KNMI in dit jaarrapport extra aandacht aan besteed. "Daar maken we ons op klimaatgebied wel extra zorgen over."
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Bij een auto-ongeluk in Den Haag waarbij het voertuig kort door de politie werd achtervolgd, zijn drie mensen om het leven gekomen, meldt het Openbaar Ministerie (OM). Een persoon is gewond geraakt. Over de identiteit van de slachtoffers is niets bekendgemaakt.
7 minuten geledenUTRECHT (ANP) - De rechtbank in Utrecht heeft Marco Borsato (58) donderdag vrijgesproken in zijn zedenzaak. Volgens de rechters is er onvoldoende wettig en overtuigend bewijs voor de aanklacht dat de zanger van september 2014 tot en met januari 2015 ontucht heeft gepleegd met een 15-jarig meisje. Het Openbaar Ministerie had een celstraf van vijf maanden geëist.
42 minuten geledenUTRECHT (ANP) - Marco Borsato hoopt op vrijspraak en "heeft vertrouwen in de rechtbank." Dat zegt de zanger bij aankomst bij de rechtbank in Utrecht. Hij krijgt daar te horen of hij wordt veroordeeld voor het plegen van ontucht met een minderjarige. Er bestaat ook een kans dat de zaak wordt aangehouden voor nader onderzoek.
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - Marco Borsato is donderdagochtend gearriveerd bij de rechtbank in Utrecht, waar hij te horen krijgt of hij wordt veroordeeld voor het plegen van ontucht met een minderjarige. Ook bestaat er nog een kans dat de zaak wordt aangehouden voor nader onderzoek naar vijfhonderd uur aan tapgesprekken.
1 uur geledenDRIEBERGEN (ANP) - Een van de twee mensen die in de nacht van woensdag op donderdag uit een brandende woning zijn gehaald in Driebergen (Utrecht) is een kind, laat een woordvoerder van de veiligheidsregio donderdag weten. Over de oorzaak van de brand, waarbij vijf mensen gewond raakten, is nog niet meer bekend.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Kinderen op basisscholen zouden meer les moeten krijgen in het voeren van gesprekken, dus in het spreken met en luisteren naar anderen. Dat adviseert de Inspectie van het Onderwijs.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Meer Nederlanders wantrouwen informatie op het internet. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). In totaal 72 procent van de 5000 Nederlanders die meededen aan het onderzoek naar ICT-gebruik zegt dat ze informatie tegenkomen die volgens hen niet klopt. Twee jaar eerder was dat 67 procent en in 2021 nog 63 procent. Vooral berichten op sociale media roepen twijfel op.
4 uur geleden