Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

KNMI: warme dagen zijn nu door klimaatverandering nog warmer

KNMI: warme dagen zijn nu door klimaatverandering nog warmer

DE BILT (ANP) - Warme dagen zijn door klimaatverandering nu al warmer dan vroeger, vertelt klimaatwetenschapper Karin van der Wiel van het KNMI. De hitte van maandag en dinsdag komt vaker voor en de temperatuur is vaak hoger dan zij vroeger zou zijn geweest. "Klimaatverandering speelt zich hier en nu af, het is niet alleen iets van de toekomst."

Gemiddeld is de hele wereld jaarlijks al ruim 1 graad Celsius opgewarmd ten opzichte van 1850, legt Van der Wiel uit, maar regionaal zijn er verschillen. Zo warmt landoppervlakte sneller op dan zeeoppervlakte. "Nederland is dus jaarlijks gemiddeld al zo'n 2 graden opgewarmd. En als je alleen kijkt naar de gemiddelde temperatuur van de warmste dag van het jaar in Nederland dan is die al zo'n 4 graden hoger", aldus Van der Wiel.

Dat betekent niet dat alle hete dagen sowieso 4 graden warmer zijn dan vroeger. "Warme dagen worden veroorzaakt door een combinatie van 'ingrediënten'", vertelt de klimaatwetenschapper. "De hitte is bijvoorbeeld afhankelijk van de zonkracht, hogedrukgebieden en waar de lucht vandaan komt. Bij iedere warme periode is een van de ingrediënten tegenwoordig ook: klimaatverandering."

Deze regionale verschillen zorgen ervoor dat het niet helemaal duidelijk is hoe warm Nederland zal zijn als de gemiddelde wereldwijde temperatuur 2 graden hoger ligt, de belangrijke grens die wereldleiders in 2015 met het Klimaatakkoord van Parijs met elkaar hebben opgesteld. Daarom stelt het KNMI voor ons land klimaatscenario's op. Deze berekeningen moeten laten zien hoe warm Nederland gemiddeld wordt. Vervolgens kan onderzoek ook uitwijzen waar ons land rekening mee moet houden als het gaat om extreme droogte of juist extreme regenval.

Bij het KNMI onderzoeken verschillende wetenschappers het klimaat. "Met code rood of oranje waarschuwen we voor het weer van vandaag en morgen, maar met het klimaatonderzoek kunnen we ook waarschuwen voor het weer van de toekomst", zegt Van der Wiel.

Meer uit Binnenland

Nederland telt voor het eerst meer ouderen dan jongeren

DEN HAAG (ANP) - In Nederland wonen voor het eerst meer ouderen dan jongeren. Ongeveer 3,76 miljoen mensen zijn 65 jaar of ouder, terwijl er bijna 3,72 miljoen mensen van jonger dan 20 zijn. Statistiekbureau CBS zegt dat dit zowel door vergrijzing als door migratie komt.

2 uur geleden
Eigen Huis: woonlasten voor het eerst boven de 1000 euro

AMERSFOORT (ANP) - Huiseigenaren betalen volgend jaar gemiddeld 3,9 procent hogere gemeentelijke woonlasten, meldt Vereniging Eigen Huis (VEH) op basis van een steekproef onder 106 gemeenten. De aanslag voor onroerendezaakbelasting (OZB), riool- en afvalstoffenheffing komt in 2026 gemiddeld uit op 1001 euro per huishouden en gaat daarmee voor het eerst de grens van 1000 euro over.

5 uur geleden
Schoof: steun VS voelt nu 'veilig genoeg' voor Europa en Oekraïne

BERLIJN (ANP) - De dekking van de Verenigde Staten voelt nu "veilig genoeg" voor Oekraïne en zijn Europese bondgenoten om ook offers te kunnen brengen in de vredesonderhandelingen met Rusland, zegt premier Dick Schoof. De VS hebben volgens hem beloofd te hulp te komen als Rusland een toekomstige wapenstilstand zou schenden.

8 uur geleden
Ambassade Rusland hekelt 'grove uitspraken' Brekelmans en Aartsen

DEN HAAG (ANP) - Moskou vindt dat Nederlandse kabinetsleden "alle perken te buiten" zijn gegaan met uitspraken tegen Rusland van de afgelopen tijd. De Russische ambassade spreekt in een verklaring van dreigende opmerkingen, "om nog maar te zwijgen over de volstrekt onacceptabele, grove toon van hun uitspraken over de Russische leiding". De missie roept de Nederlandse autoriteiten op te stoppen met "anti-Russische hysterie en serieus na te denken over waar ze hun land naartoe leiden".

11 uur geleden
Krant: Nederlandse in Spanje vast om seksuele uitbuiting kinderen

MADRID (ANP) - De Spaanse politie heeft een Nederlandse vrouw aangehouden die in eigen land wordt gezocht voor het seksueel uitbuiten van minderjarigen, bezit van kinderporno, mensenhandel, drugshandel en vrijheidsberoving. De krant El País meldt dat de vrouw nu ook wordt verdacht van het achterlaten van kinderen.

12 uur geleden
Nabestaanden: schokkend hoe schadelijk Stint was

DEN BOSCH (ANP) - "Het belangrijkste voor ons is dat de verdachten ter verantwoording zijn geroepen." Dit zeggen de nabestaanden van de vier kinderen die zijn omgekomen bij het ongeluk met een Stint op een spoorwegovergang in Oss in reactie op het requisitoir van het Openbaar Ministerie.

13 uur geleden
Vader van twee gewonde kinderen Moergestel aangehouden

MOERGESTEL (ANP) - De vader van de twee kinderen die zaterdagavond zwaargewond zijn gevonden in hun woning in Moergestel is aangehouden. De 49-jarige man wordt verdacht "van betrokkenheid bij de gebeurtenissen in de woning", meldt de politie. Een woordvoerster van de politie wilde daar geen verdere uitleg bij geven. Ze zei dat het onderzoek nog gaande is.

13 uur geleden