KNMI: warme dagen zijn nu door klimaatverandering nog warmer
DE BILT (ANP) - Warme dagen zijn door klimaatverandering nu al warmer dan vroeger, vertelt klimaatwetenschapper Karin van der Wiel van het KNMI. De hitte van maandag en dinsdag komt vaker voor en de temperatuur is vaak hoger dan zij vroeger zou zijn geweest. "Klimaatverandering speelt zich hier en nu af, het is niet alleen iets van de toekomst."
Gemiddeld is de hele wereld jaarlijks al ruim 1 graad Celsius opgewarmd ten opzichte van 1850, legt Van der Wiel uit, maar regionaal zijn er verschillen. Zo warmt landoppervlakte sneller op dan zeeoppervlakte. "Nederland is dus jaarlijks gemiddeld al zo'n 2 graden opgewarmd. En als je alleen kijkt naar de gemiddelde temperatuur van de warmste dag van het jaar in Nederland dan is die al zo'n 4 graden hoger", aldus Van der Wiel.
Dat betekent niet dat alle hete dagen sowieso 4 graden warmer zijn dan vroeger. "Warme dagen worden veroorzaakt door een combinatie van 'ingrediƫnten'", vertelt de klimaatwetenschapper. "De hitte is bijvoorbeeld afhankelijk van de zonkracht, hogedrukgebieden en waar de lucht vandaan komt. Bij iedere warme periode is een van de ingrediƫnten tegenwoordig ook: klimaatverandering."
Deze regionale verschillen zorgen ervoor dat het niet helemaal duidelijk is hoe warm Nederland zal zijn als de gemiddelde wereldwijde temperatuur 2 graden hoger ligt, de belangrijke grens die wereldleiders in 2015 met het Klimaatakkoord van Parijs met elkaar hebben opgesteld. Daarom stelt het KNMI voor ons land klimaatscenario's op. Deze berekeningen moeten laten zien hoe warm Nederland gemiddeld wordt. Vervolgens kan onderzoek ook uitwijzen waar ons land rekening mee moet houden als het gaat om extreme droogte of juist extreme regenval.
Bij het KNMI onderzoeken verschillende wetenschappers het klimaat. "Met code rood of oranje waarschuwen we voor het weer van vandaag en morgen, maar met het klimaatonderzoek kunnen we ook waarschuwen voor het weer van de toekomst", zegt Van der Wiel.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Twee pelotons uit Frankrijk en Duitsland komen Nederland helpen met het bestrijden van natuurbranden. Dat zegt Anton Slofstra, commandant Brandweer Nederland, op Radio 1. In totaal zijn dat acht voertuigen die speciaal voor natuurbranden bedoeld zijn en bijbehorende bemensing en commandovoering. Ook krijgt Nederland een helikopter te leen, waar een grote waterzak onder kan worden gehangen.
2 uur geledenGORINCHEM (ANP) - In de rapporten van de leden van 24 stembureaus zijn bij de herverkiezingen van woensdag in Gorinchem geen bijzonderheden gemeld. Ditmaal zijn er iets meer volmachten uitgegeven. Dat zou kunnen komen door de meivakantie.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Natuurmonumenten maakt zich "ernstig zorgen" om de natuur vanwege de grote branden deze week. Dat zei lobbyist Nelleke Hijmans van de organisatie donderdagavond in talkshow Eva.
3 uur geledenOIRSCHOT (ANP) - De brand op de Oirschotse Heide in Noord-Brabant is omsingeld en breidt zich naar verwachting niet meer uit. Dat meldt de veiligheidsregio Brabant-Zuidoost. De brandweer zal zeker tot middernacht bezig zijn met blussen. Het gebied is nog afgezet.
3 uur geledenROOSENDAAL (ANP) - De medische toestand van Mark Buijs, de burgemeester van Roosendaal, is licht verbeterd maar er is nog veel onduidelijk. Dat schrijft de gemeente op haar website. Naar verwachting gaat zijn herstel een lange tijd duren.
3 uur geledenWEERT (ANP) - De natuurbrand bij Weert breidt zich niet meer verder uit, zegt de veiligheidsregio. Volgens een woordvoerder beslaat de brand nu een gebied van naar schatting 700.000 vierkante meter, oftewel 70 hectare. Het lukt de brandweer om de brand binnen die zone te houden via zogeheten 'stoplijnen'.
5 uur geledenWINTELRE (ANP) - In de afgelopen dagen waren er al meerdere kleine brandjes op de Oirschotse Hei ten westen van Eindhoven. Die waren snel uit. Op de momenten dat die vuren uitbraken, waren militairen niet aan het oefenen op het terrein. Dat zegt de Koninklijke Marechaussee.
5 uur geleden