KNMI verwacht nog geen recordaantal droge dagen
DE BILT (ANP) - Het KNMI acht de kans niet groot dat 2023 de boeken in gaat als het jaar met het recordaantal droge dagen. Tot nu toe staat het record op twintig dagen droogte achter elkaar in 1976. Dit jaar heeft het sinds medio mei bijna niet geregend, maar in het oosten en zuiden van het land viel op 7 en 8 juni wel een spatje regen. Daardoor is de reeks droge dagen sinds midden mei onderbroken, aldus het weerinstituut. Tot aan 7 juni was het vijftien dagen achter elkaar droog.
Verschillende weerbureaus meldden de afgelopen dagen dat het record aan droge dagen sinds 1906 gebroken zou gaan worden. Volgens die bureaus zou het deze week 34 dagen achter elkaar droog zijn en daarmee zou het record van 1976 verbroken zijn. Het verschil met de berekening van het KNMI is volgens het weerinstituut dat andere weerbureaus alleen droogte in De Bilt als uitgangspunt nemen, terwijl het KNMI elke dag op een vaste tijd de gevallen hoeveelheid neerslag in heel Nederland in de afgelopen 24 uur meet. "Dat doen we al meer dan honderd jaar en zo kunnen we iets zeggen over het regenklimaat in Nederland", aldus het KNMI.
Honderden vrijwilligers meten elke dag om 10.00 uur hoeveel regen er is gevallen. Het is een droge dag als er op dertien weerstations verspreid over Nederland minder dan 0,3 millimeter neerslag is gevallen. Op 7 en 8 juni viel op twee van de dertien weerstations wat neerslag. Daardoor gelden die data niet als droge dagen. Tot die tijd was het vijftien dagen droog en nu is het alweer vier dagen op rij droog in heel Nederland. "Maar de kans dat we 1976 gaan overtreffen is niet zo groot."
Het is tot nu toe in slechts vijf jaren sinds 1906 langer droog geweest dan vijftien dagen achter elkaar. Dat gebeurde tussen 1940 en 1960 twee keer, in 1976 en twee keer na de eeuwwisseling. Het KNMI ziet de lengte van een reeks droge dagen aaneen wel toenemen van ongeveer 4,5 dag naar ongeveer 5,5 dag. Of dat te maken heeft met klimaatverandering is nog niet te zeggen. Het kan volgens het weerinstituut voor een groot deel toeval zijn dat Nederland de laatste jaren vaker onder invloed van een hogedrukgebied staat. Er ligt nu een hardnekkig hogedrukgebied boven Engeland.
Meer uit Binnenland
MUSCAT (ANP) - Het KLM-toestel KL9896 met de eerste te repatriƫren Nederlanders is van het vliegveld van Muscat in Oman opgestegen.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland ligt niet op schema met de invoering van een Europees systeem voor grenscontroles. Dat heeft minister Bart van den Brink (Asiel en Migratie, CDA) gezegd in een debat met de Tweede Kamer. "Het is een enorm grote en complexe opgave."
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De ongeveer 1700 politiemedewerkers die in interne systemen informatie hebben opgezocht over de dood van de 17-jarige Lisa uit Abcoude werkten in het hele land. "Er is informatie opgezocht in Amsterdam en in de omgeving van Lisa's woonplaats, maar ook in andere delen van het land", aldus een politiewoordvoerder.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De KLM vliegt dinsdagavond met reizigers terug die gestrand zijn in het Midden-Oosten door de oorlog in Iran. Dat zei minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) in de Tweede Kamer. Aan boord zijn 83 Nederlanders. In de regio zitten vermoedelijk duizenden Nederlanders vast.
14 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De rechtbank in Amsterdam heeft dinsdag een 26-jarige man vrijgesproken van het leveren van het wapen waarmee rapper Bigidagoe is doodgeschoten. De verdachte was op 18 februari al op vrije voeten gesteld, een dag na de inhoudelijke behandeling van de zaak. Het Openbaar Ministerie had tien jaar cel geƫist. De rechtbank vindt dat er niet genoeg bewijs is voor een veroordeling.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De familie van de vermoorde 17-jarige Lisa vindt het "heel pijnlijk en moeilijk te bevatten" dat zo'n 1700 politiemedewerkers zonder goede reden in de interne systemen informatie hebben opgezocht over de gewelddadige dood van de jonge vrouw. Zij werd in augustus vermoord toen ze vanuit Amsterdam naar huis fietste.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De vrijspraak in een twintig jaar oude zaak over de moord op Tamara Wolvers in Alphen aan den Rijn dient voor advies te worden voorgelegd aan het Europees Hof voor de Rechten van de Mens (EHRM). Dat adviseerde procureur-generaal (PG) Edwin Bleichrodt dinsdag aan de Hoge Raad.
14 uur geleden