Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

KNHB erkent onveilig prestatieklimaat bij hockeysters Oranje

KNHB erkent onveilig prestatieklimaat bij hockeysters Oranje

NIEUWEGEIN (ANP) - De Nederlandse hockeybond KNHB erkent dat het prestatieklimaat bij het nationale vrouwenteam niet veilig is geweest. De bond neemt om die reden de vijftien aanbevelingen over die het onderzoeksbureau Fijbes Consultancy heeft voorgesteld.

Fijbes sprak in de maanden januari en februari met 47 speelsters en stafleden die vanaf 1 januari 2020 deel uitmaakten van de selectie en begeleiding van het Nederlands vrouwenteam. Het bureau constateerde dat een groot deel van de ondervraagden de prestatiecultuur als negatief beoordeelde. Vooral de sterke hiërarchie werd als remmend ervaren op "openheid en eigenheid". Ook negatieve ervaringen met de bondscoach werden genoemd.

De KNHB gaf opdracht voor het onderzoek nadat in het najaar uit een evaluatie met de internationals na de gewonnen Olympische Spelen in Tokio naar voren was gekomen dat er onvrede heerste over de groepscultuur en het teamklimaat. De bond stelde toen al een externe begeleider aan om zaken te verbeteren. In januari werd bondscoach Alyson Annan ontslagen vanwege haar rol in de groepscultuur. "De KNHB wil er alles aan doen om te voorkomen dat speelsters, spelers of staf van de eigen nationale elftallen zich niet prettig, onveilig of anderszins niet goed voelen in nationale teams."

Extern bureau

Het onderzoek toont volgens de bond aan hoe belangrijk het is dat een extern bureau het prestatieklimaat heeft onderzocht. "Door de zorgvuldigheid van Fijbes Consultancy en het vertrouwen van de deelnemers in de onderzoeken liggen er nu aanbevelingen waarmee de KNHB niet alleen de huidige generatie hockeysters, maar ook alle andere teams en toekomstige internationals een gezond, veilig, maar ook succesvol prestatieklimaat kan bieden."

De onderzoekers constateerden in het vrouwenteam een "ijzeren wil" om te winnen en het hoogst haalbare te bereiken. In die prestatiecultuur lagen de macht en zeggenschap bij enkele personen die weinig tegenspraak duldden. Veel speelsters ervoeren selectiedruk en "onprettige, kwetsende en dubbelzinnige interacties in relatie tot de bondscoach". Die cultuur leidde tot het ontstaan van "een situatie waarin een aanzienlijk deel van de speelsters, maar ook enkele stafleden, (grote) druk, onzekerheid en angsten hebben ervaren".

De vijftien aanbevelingen zijn erop gericht het prestatieklimaat te verbeteren. Een van die aanbevelingen is het aanstellen van een onafhankelijke begeleider of adviseur bij de cultuurverandering. Ook stelt het onderzoeksbureau voor een periodieke ‘welzijnscheck’ voor speelsters en staf in te voeren.

Meer uit Sport

Schaatsster Rijpma-De Jong had graag WK baanwielrennen gereden

RIJSSEN (ANP) - Schaatsster Antoinette Rijpma-De Jong begint het nieuwe schaatsseizoen met een carrière als baanwielrenster in haar achterhoofd. De olympisch kampioene op de 1500 meter maakte eerder bekend dat ze graag als baanwielrenster wil deelnemen aan de Olympische Spelen van Los Angeles in 2028.

1 uur geleden
Schaatsster Kok gaat rivale Leerdam enorm missen dit seizoen

RIJSSEN (ANP) - Femke Kok vindt het jammer dat ze het komende schaatsseizoen Jutta Leerdam niet als concurrente heeft. De olympisch kampioene op de 500 meter zei bij de teampresentatie van haar ploeg Reggeborgh de beslissing van Leerdam te begrijpen, maar ook dat ze haar enorm gaat missen.

1 uur geleden
De Boo denkt aan wereldrecord 500 meter ondanks krappe kalender

RIJSSEN (ANP) - Jenning de Boo wil graag een wereldrecord rijden op de 500 meter. De 22-jarige schaatser van Reggeborgh vertelde tijdens de teampresentatie in Rijssen dat het wel heel moeilijk is met de krappe kalender van dit seizoen, maar dat hij ervoor wil gaan.

2 uur geleden
Maarten van der Weijden stopt met zwemmen, zijn stichting blijft

VUGHT (ANP) - Maarten van der Weijden stopt definitief met zwemmen en met het inzamelen van geld via zijn Maarten van der Weijden Foundation. "Ik stop met opgeheven hoofd", laat hij weten. "Maar de stichting is niet weg." De stichting blijft bestaan om haar "controlerende rol" uit te oefenen bij de lopende kankeronderzoeken waarvoor geld is ingezameld.

6 uur geleden
Verstappen mikt in jubileumrace op eerste zege ooit in Singapore

SINGAPORE (ANP) - Max Verstappen viert zondag een jubileum. De Grote Prijs van Singapore wordt zijn 250e race in de Formule 1 en hij gaat proberen op het stratencircuit van Marina Bay een "onafgemaakte zaak" te regelen. De viervoudig wereldkampioen won races op 26 verschillende Formule 1-circuits, maar nog nooit op het stratencircuit van Marina Bay in de Zuidoost-Aziatische stadstaat.

8 uur geleden
Afzwaaiende Izagirre met polsbreuk in Ronde van Lombardije

BERGAMO (ANP) - De Spaanse wielrenner Ion Izagirre doet zaterdag met een gebroken pols mee aan de Ronde van Lombardije. De laatste klassieker van het jaar zou na een carrière van zeventien jaar de afscheidskoers vormen voor Izagirre (37), maar zijn polsbreuk na een trainingsongeval ruim een week geleden leek dat te voorkomen. "Ik wil mijn loopbaan niet op deze manier afsluiten. Daarom zie ik jullie zaterdag bij de start in Lombardije", meldde de renner via zijn ploeg Cofidis.

9 uur geleden
Tennisser Van de Zandschulp moeizaam door in masters Shanghai

SHANGHAI (ANP) - Botic van de Zandschulp heeft met enige moeite de tweede ronde bereikt in het masterstoernooi van Shanghai. De 31-jarige tennisser won van de Spanjaard Daniel Merida in drie sets: 1-6 6-3 6-4.

10 uur geleden