KNAW zet omstreden hoogleraar en partner aan de kant
AMSTERDAM (ANP) - Een hoogleraar en haar partner die van langdurig ongewenst en veelal grensoverschrijdend gedrag op de universiteit van Leiden worden beticht, zijn aan de kant gezet door de Koninklijke Nederlandse Akademie van Wetenschappen (KNAW). De hoogleraar was lid van het KNAW-genootschap en via de universiteit gedetacheerd bij het Koninklijk Instituut voor Taal-, Land- en Volkenkunde (KITLV), een instituut van de KNAW. Haar partner was daar in tijdelijke dienst.
Een onderzoekscommissie die in opdracht van de Universiteit Leiden misstanden op de faculteit Archeologie onderzocht, noemde het eerder "aannemelijk" dat de hoogleraar en haar partner zich hadden misdragen. De universiteit was toen al bezig de hoogleraar te ontslaan. Die procedure loopt nog.
"Het rapport van de universiteit heeft ons zeer geraakt", meldt de KNAW vrijdag. "Gedrag zoals beschreven in het rapport" heeft bij deze organisatie "geen plaats." Daarom heeft het KNAW-bestuur besloten de hoogleraar te schorsen als lid van het genootschap, waarop zij haar lidmaatschap heeft beëindigd. De detachering bij het KITLV is stopgezet. De partner is op non-actief gezet bij het KITLV.
Angstcultuur
Door het tweetal zou in Leiden een angstcultuur zijn ontstaan. Mensen en hun werk werden geridiculiseerd, er waren geregeld woede-uitbarstingen en derden werden betrokken bij ruzies tussen de twee partners. Studenten deden ook melding van machtsmisbruik. Zij voelden zich gedwongen in hun publicaties te verwijzen naar werk van de twee beschuldigde academici, die ten onrechte aanspraak maakten op co-auteurschap.
De beslissing van de KNAW is puur en alleen genomen op basis van de vermoedelijke gebeurtenissen op de universiteit, aldus een woordvoerster. Niettemin komt er in september een 'cultuuronderzoek' op het KITLV "om terug te blikken en vooral om te leren van deze casus".
Meer uit Binnenland
WILLEMSTAD (ANP) - De regering van Curaçao was niet betrokken "bij de planning of uitvoering van de reis van María Corina Machado", de Venezolaanse oppositieleider die deze week haar Nobelprijs voor de Vrede in Noorwegen ophaalde. Premier Gilmar 'Pik' Pisas heeft dat vrijdag in een officiële verklaring meegedeeld. Hij laat weten dat Curaçao een strikt neutrale positie hanteert in de huidige regionale politieke spanningen.
4 uur geledenDEN BOSCH (ANP) - Een meerderheid van Provinciale Staten in Noord-Brabant heeft, hoewel Statenleden zich onder druk gezet voelden, ingestemd met het nieuwe stikstofplan van de provincie.
9 uur geledenMOLENLANDEN (ANP) - Twee mannen zijn vrijdag opgepakt voor het bedreigen van een boer uit Molenlanden. De politie meldt dat de bedreigingen zijn gedaan naar aanleiding van een artikel en beelden over misstanden bij verzamelcentra voor runderen en kalveren.
9 uur geledenASSEN (ANP) - De provincie Drenthe bereidt maatregelen voor tegen een wolf die donderdag twee wandelaars benaderde in het Dwingelderveld. Drenthe wil dit dier afschrikken met een paintballgeweer en is ook van plan de wolf te voorzien van een zender. Hiervoor moet het dier eerst worden verdoofd.
10 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Een 47-jarige man uit Schiedam is zaterdag opgepakt omdat hij ervan verdacht wordt mensen te hebben verkracht en aangerand in een Rotterdamse massagesalon. Dat meldt de politie vrijdag.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Als het stelsel voor arbeidsongeschiktheid niet drastisch wordt aangepakt, loopt de wachttijd voor een beoordeling op tot drie jaar in 2030. Daarvoor waarschuwen ambtenaren van verschillende ministeries in een gezamenlijk beleidsadvies. In dat geval zouden bijna 200.000 mensen wachten op een definitieve uitkering.
13 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De 52-jarige Sofian A., verdacht van het doodsteken van de 33-jarige Lassaad Chourou in een woning aan de Duivenvoordestraat in de Rotterdamse wijk Middelland, is daarvoor niet strafbaar, vindt het Openbaar Ministerie. Volgens de officier van justitie is aannemelijk dat A. heeft gestoken om zichzelf te verdedigen. De steekpartij vond ruim 22 jaar geleden plaats.
13 uur geleden