KNAW zet omstreden hoogleraar en partner aan de kant
AMSTERDAM (ANP) - Een hoogleraar en haar partner die van langdurig ongewenst en veelal grensoverschrijdend gedrag op de universiteit van Leiden worden beticht, zijn aan de kant gezet door de Koninklijke Nederlandse Akademie van Wetenschappen (KNAW). De hoogleraar was lid van het KNAW-genootschap en via de universiteit gedetacheerd bij het Koninklijk Instituut voor Taal-, Land- en Volkenkunde (KITLV), een instituut van de KNAW. Haar partner was daar in tijdelijke dienst.
Een onderzoekscommissie die in opdracht van de Universiteit Leiden misstanden op de faculteit Archeologie onderzocht, noemde het eerder "aannemelijk" dat de hoogleraar en haar partner zich hadden misdragen. De universiteit was toen al bezig de hoogleraar te ontslaan. Die procedure loopt nog.
"Het rapport van de universiteit heeft ons zeer geraakt", meldt de KNAW vrijdag. "Gedrag zoals beschreven in het rapport" heeft bij deze organisatie "geen plaats." Daarom heeft het KNAW-bestuur besloten de hoogleraar te schorsen als lid van het genootschap, waarop zij haar lidmaatschap heeft beëindigd. De detachering bij het KITLV is stopgezet. De partner is op non-actief gezet bij het KITLV.
Angstcultuur
Door het tweetal zou in Leiden een angstcultuur zijn ontstaan. Mensen en hun werk werden geridiculiseerd, er waren geregeld woede-uitbarstingen en derden werden betrokken bij ruzies tussen de twee partners. Studenten deden ook melding van machtsmisbruik. Zij voelden zich gedwongen in hun publicaties te verwijzen naar werk van de twee beschuldigde academici, die ten onrechte aanspraak maakten op co-auteurschap.
De beslissing van de KNAW is puur en alleen genomen op basis van de vermoedelijke gebeurtenissen op de universiteit, aldus een woordvoerster. Niettemin komt er in september een 'cultuuronderzoek' op het KITLV "om terug te blikken en vooral om te leren van deze casus".
Meer uit Binnenland
HOUTEN (ANP) - De komende dagen is het stralend weer in Nederland, verwacht Weeronline. Vooral dinsdag is de lucht grotendeels blauw en ook de middagtemperatuur gaat omhoog tot 15 tot 17 graden en in het zuiden tot 18. Woensdag is het nog zachter met 17 tot 19 graden en in het zuiden wordt het bij 20 graden de eerste warme dag van het jaar.
4 uur geledenWAALWIJK (ANP) - De politie heeft maandagmiddag vijf personen aangehouden in een pand in Waalwijk waar illegaal wiet werd gekweekt. De verdachten waren op dat moment aanwezig in het gebouw waar de kwekerij werd ontdekt. De politie kan nog niets zeggen over de identiteit van de verdachten of de omvang van de vondst.
5 uur geledenTEHERAN (ANP) - Iran wil geen tijdelijke wapenstilstand zonder duidelijke garanties. Dat zegt een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken van het land. Dat wordt in de ogen van Iran een kans voor "de agressor", de VS en Israël, om te hergroeperen en hun snel geslonken wapenvoorraden weer aan te vullen, meldt het Iraanse persbureau Tasnim.
6 uur geledenNIJMEGEN (ANP) - In de In de Betouwstraat in het Gelderse Nijmegen is in de nacht van zondag op maandag een verdacht pakketje aangetroffen. De straat is daarom afgezet en een horecagelegenheid werd ontruimd.
16 uur geledenOBDAM (ANP) - De brand in een bedrijfsverzamelpand in het Noord-Hollandse Obdam is onder controle. Dat heeft de brandweer om 23.00 uur gemeld. Het gebouw is door het vuur en de bluswerkzaamheden verwoest. Voor zover bekend zijn er geen slachtoffers.
19 uur geledenHOLTEN (ANP) - Op diverse plekken in Nederland zijn zondagavond paasvuren ontstoken. Rond het Overijsselse Holten strijden ieder jaar verschillende buurtschappen om de mooiste paasbult, al ging dat vroeger om de hoogste. Dit jaar was de winnaar Espelo.
22 uur geledenDEVENTER (ANP) - De gemeente Zwolle, de gemeente Deventer, de politie en voetbalclubs Go Ahead Eagles en PEC Zwolle zijn "zeer teleurgesteld" dat de wedstrijd tussen Go Ahead Eagles en PEC Zwolle zondagmiddag na een ontruimingsactie van de ME van start moest gaan zonder gevuld uitvak. Dat laten ze in een gezamenlijke verklaring weten.
1 dag geleden