KNAW zet omstreden hoogleraar en partner aan de kant
AMSTERDAM (ANP) - Een hoogleraar en haar partner die van langdurig ongewenst en veelal grensoverschrijdend gedrag op de universiteit van Leiden worden beticht, zijn aan de kant gezet door de Koninklijke Nederlandse Akademie van Wetenschappen (KNAW). De hoogleraar was lid van het KNAW-genootschap en via de universiteit gedetacheerd bij het Koninklijk Instituut voor Taal-, Land- en Volkenkunde (KITLV), een instituut van de KNAW. Haar partner was daar in tijdelijke dienst.
Een onderzoekscommissie die in opdracht van de Universiteit Leiden misstanden op de faculteit Archeologie onderzocht, noemde het eerder "aannemelijk" dat de hoogleraar en haar partner zich hadden misdragen. De universiteit was toen al bezig de hoogleraar te ontslaan. Die procedure loopt nog.
"Het rapport van de universiteit heeft ons zeer geraakt", meldt de KNAW vrijdag. "Gedrag zoals beschreven in het rapport" heeft bij deze organisatie "geen plaats." Daarom heeft het KNAW-bestuur besloten de hoogleraar te schorsen als lid van het genootschap, waarop zij haar lidmaatschap heeft beƫindigd. De detachering bij het KITLV is stopgezet. De partner is op non-actief gezet bij het KITLV.
Angstcultuur
Door het tweetal zou in Leiden een angstcultuur zijn ontstaan. Mensen en hun werk werden geridiculiseerd, er waren geregeld woede-uitbarstingen en derden werden betrokken bij ruzies tussen de twee partners. Studenten deden ook melding van machtsmisbruik. Zij voelden zich gedwongen in hun publicaties te verwijzen naar werk van de twee beschuldigde academici, die ten onrechte aanspraak maakten op co-auteurschap.
De beslissing van de KNAW is puur en alleen genomen op basis van de vermoedelijke gebeurtenissen op de universiteit, aldus een woordvoerster. Niettemin komt er in september een 'cultuuronderzoek' op het KITLV "om terug te blikken en vooral om te leren van deze casus".
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - Boekingssite Booking.com laat weten dat "onbevoegde derden" toegang hebben gekregen tot boekingsinformatie van klanten. Sommige klanten van Booking.com ontvingen zondag een mail over een mogelijk gegevenslek. Het bedrijf bevestigt zondagavond dat er dus gegevens zijn ingezien.
10 uur geledenHILVERSUM (ANP) - BNNVARA komt zondag met twee extra uitzendingen ter ere van Sonja Barend, heeft de omroep laten weten. Eerder op de dag werd bekendgemaakt dat de televisiepersoonlijkheid op 86-jarige leeftijd is overleden.
11 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Sonja Barend heeft "ontzettend veel" betekend voor het televisie-interview, zegt Nieuwsuur-presentator Marielle Tweebeeke naar aanleiding van het overlijden van de talkshowpresentatrice. Zondag werd bekend dat Barend zaterdag op 86-jarige leeftijd is overleden.
11 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Met het overlijden van Sonja Barend is "een Amsterdammer in hart en nieren heengegaan", reageert Femke Halsema. Volgens de Amsterdamse burgemeester kon je Barend in de Amsterdamse binnenstad dikwijls tegenkomen. "Statig, vrolijk, met altijd een scherpe observatie gereed."
12 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Televisiepersoonlijkheid Sonja Barend is op 86-jarige leeftijd overleden. Dat meldt omroep BNNVARA namens haar familie. Barend overleed zaterdag thuis in het bijzijn van haar familie.
17 uur geledenBARCELONA (ANP) - De eerste veertig van in totaal zo'n tachtig boten zijn vanuit de haven in Barcelona vertrokken richting Gaza om daar hulp te bieden. Op deze Global Sumud Flotilla zijn ongeveer vijfhonderd mensen, de andere helft vertrekt later vanuit Italiƫ en Griekenland. Vanuit Spanje zijn zes Nederlanders mee, een meer dan gedacht omdat op de boot van Greenpeace ook een landgenoot meevaart, weet hoofd van de Nederlandse delegatie Marieke Stam sinds kort.
17 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De man die afgelopen vrijdag op klaarlichte dag een buschauffeur mishandelde in Rotterdam, wordt ook gezocht voor het eerder mishandelen van dezelfde buschauffeur. De vorige mishandeling vond op zaterdag 7 maart plaats, meldt de politie zondag. Er is inmiddels beeld van de verdachte verspreid waar hij herkenbaar op staat.
21 uur geleden