KNAW verdedigt standpunt instituut over samenwerking met Israël
AMSTERDAM (ANP) - De Koninklijke Nederlandse Akademie van Wetenschappen (KNAW) heeft in een brief aan de Hebrew University in Jeruzalem het standpunt van een van haar instituten verdedigd dat regels heeft opgesteld voor het werken met Israëlische organisaties. In de brief van december schrijft KNAW-president Marileen Dogterom dat ze "ten stelligste" de bewering verwerpt dat er sprake is van discriminerend beleid.
De Hebrew University heeft zich eerder beklaagd over een verklaring die het Netherlands Institute for Advanced Study (NIAS) in juni vorig jaar heeft opgesteld. Daarin staat dat het vanwege de "vernietiging van de academische infrastructuur en het academisch leven" in Gaza onder meer geen "financiering van de staat Israël of van Israëlische organisaties" meer accepteert. Ook mogen medewerkers niet meer voor hun werk naar Israël. Wel blijven bij het NIAS Israëlische wetenschappers op individuele basis gewoon welkom.
Dogterom benadrukt in de brief "de noodzaak om voortdurend kritisch te reflecteren" op institutionele samenwerkingen en relaties. "Naarmate het conflict voortduurt, groeit het ongemak en wordt het bredere vraagstuk over de rol van academische instellingen in politieke en maatschappelijke kwesties en of ze moeten zwijgen steeds dringender", aldus de KNAW-president.
Intimidatie
Het NIAS is zelf ook door de Hebrew University benaderd over zijn standpunt en in oktober ook door de Israëlische vereniging van universiteitsbesturen gemaand om het in te trekken. Dat gebeurde via een Brussels advocatenkantoor, bevestigt het instituut na berichtgeving door NRC. NIAS-directeur Jan Willem Duyvendak noemt het "intimidatie". De verklaring van het NIAS is juist bedoeld "om een open discussie aan te zwengelen over academische vrijheid en verantwoordelijkheid", zegt de directeur.
Rector Tamir Sheafer van de Hebrew University laat aan NRC weten het antwoord van de KNAW "zeer teleurstellend" te vinden en geeft aan dat de universiteit zich beraadt op vervolgstappen.
Meer uit Binnenland
EINDHOVEN (ANP) - Het vliegtuig met opvarenden van het Nederlandse cruiseschip Hondius is zondag rond 20.30 uur geland op het vliegveld van Eindhoven. Dat ziet een ANP-verslaggever. Het toestel vertrok rond 16.50 uur vanaf Tenerife, waar de passagiers eerder op de dag van het schip waren gehaald.
19 minuten geledenTENERIFE (ANP) - Meer dan negentig van de bijna 150 opvarenden van het door het hantavirus getroffen cruiseschip Hondius zullen tegen het einde van zondag zijn geëvacueerd vanaf de Canarische Eilanden. Dat meldt de Spaanse staatssecretaris van Volksgezondheid, Javier Padilla, in een op sociale media gedeelde video.
47 minuten geledenPARIJS (ANP) - Een van de Fransen die aan boord was van het Nederlandse cruiseschip Hondius vertoont symptomen van het hantavirus. Dat schrijft de Franse premier Sébastien Lecornu op X. Alle vijf de Fransen die zijn gerepatrieerd vanaf Tenerife zijn in "strikte isolatie geplaatst tot nader order".
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet heeft Spanje bedankt voor de hulp bij de repatriëring van de opvarenden van cruiseschip Hondius van rederij Oceanwide Expeditions uit Vlissingen. Een vliegtuig met onder anderen acht Nederlandse passagiers is zondag onderweg van het Spaanse eiland Tenerife naar Eindhoven.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland stuurt maandag opnieuw een vliegtuig naar Tenerife om daar een deel van de bemanning van het cruiseschip Hondius op te halen. Dat laat het ministerie van Buitenlandse Zaken weten.
3 uur geledenGRANDILLA DE ABONA (ANP) - De Nederlandse chartervlucht voor opvarenden van het cruiseschip m/v Hondius is opgestegen vanaf het vliegveld Tenerife Zuid, ziet een ANP-verslaggever ter plaatse. Nadat het van boord halen van de opvarenden iets langer duurde dan voorzien, is tegen 16.52 uur Nederlandse tijd het toestel vertrokken richting Eindhoven. Naar verwachting zal het toestel daar na een kleine vijf uur arriveren.
3 uur geledenMADRID (ANP/AFP) - De veertien Spanjaarden die zich bevonden op het Nederlandse cruiseschip Hondius, dat werd getroffen door het hantavirus, zijn aangekomen in Madrid. De groep werd zondag als eerste geëvacueerd van het cruiseschip dat bij Tenerife voor anker ligt.
4 uur geleden