KNAW verdedigt standpunt instituut over samenwerking met Israël
AMSTERDAM (ANP) - De Koninklijke Nederlandse Akademie van Wetenschappen (KNAW) heeft in een brief aan de Hebrew University in Jeruzalem het standpunt van een van haar instituten verdedigd dat regels heeft opgesteld voor het werken met Israëlische organisaties. In de brief van december schrijft KNAW-president Marileen Dogterom dat ze "ten stelligste" de bewering verwerpt dat er sprake is van discriminerend beleid.
De Hebrew University heeft zich eerder beklaagd over een verklaring die het Netherlands Institute for Advanced Study (NIAS) in juni vorig jaar heeft opgesteld. Daarin staat dat het vanwege de "vernietiging van de academische infrastructuur en het academisch leven" in Gaza onder meer geen "financiering van de staat Israël of van Israëlische organisaties" meer accepteert. Ook mogen medewerkers niet meer voor hun werk naar Israël. Wel blijven bij het NIAS Israëlische wetenschappers op individuele basis gewoon welkom.
Dogterom benadrukt in de brief "de noodzaak om voortdurend kritisch te reflecteren" op institutionele samenwerkingen en relaties. "Naarmate het conflict voortduurt, groeit het ongemak en wordt het bredere vraagstuk over de rol van academische instellingen in politieke en maatschappelijke kwesties en of ze moeten zwijgen steeds dringender", aldus de KNAW-president.
Intimidatie
Het NIAS is zelf ook door de Hebrew University benaderd over zijn standpunt en in oktober ook door de Israëlische vereniging van universiteitsbesturen gemaand om het in te trekken. Dat gebeurde via een Brussels advocatenkantoor, bevestigt het instituut na berichtgeving door NRC. NIAS-directeur Jan Willem Duyvendak noemt het "intimidatie". De verklaring van het NIAS is juist bedoeld "om een open discussie aan te zwengelen over academische vrijheid en verantwoordelijkheid", zegt de directeur.
Rector Tamir Sheafer van de Hebrew University laat aan NRC weten het antwoord van de KNAW "zeer teleurstellend" te vinden en geeft aan dat de universiteit zich beraadt op vervolgstappen.
Meer uit Binnenland
ARNHEM (ANP) - Ye heeft zich tijdens zijn eerste van twee shows in de GelreDome in Arnhem volledig op de muziek gefocust. De Amerikaanse rapper had vanaf zijn metershoge podium in de vorm van een enorme wereldbol nauwelijks interactie met het publiek en eventuele provocerende uitspraken bleven uit.
4 uur geledenEPE (ANP) - Een zoekactie naar een vermiste man in het noorden van de Veluwe is zaterdagavond afgebroken omdat er wolven in het gebied zijn. Reddingsorganisatie SAR Nederland meldt dat het verder zoeken "te onveilig voor mens en dier" zou worden.
4 uur geledenARNHEM (ANP) - Rapper Ye heeft zaterdagavond onder luid gejuich van tienduizenden bezoekers het eerste optreden van zijn twee shows in de GelreDome afgetrapt. Aan het optreden in Arnhem ging een wekenlange discussie vooraf, waarbij verschillende partijen zich uitspraken tegen de komst van de Amerikaanse rapper.
7 uur geledenARNHEM (ANP) - Het Centrum Informatie en Documentatie Israël (CIDI) gaat maandag opnieuw demonstreren bij het tweede concert van rapper Ye in de GelreDome. Dat liet directeur Naomi Mestrum weten na afloop van het protest van zaterdag bij het stadion in Arnhem. De demonstratie van maandag zal volgens haar iets kleinschaliger zijn en zich vooral richten op het bewustmaken van het jonge publiek over de "kwalijke uitspraken" van de Amerikaanse artiest.
8 uur geledenARNHEM (ANP) - De politie heeft zaterdagavond drie mensen weggestuurd bij de GelreDome in Arnhem, waar de omstreden rapper Ye optreedt. Ze droegen borden waarop complottheorieën over onder meer de Holocaust stonden. Daarmee wilden ze meerdere keren naar een protest van enkele Joodse organisaties tegen het optreden van Ye gaan. Agenten hadden de drie enkele keren verteld dat ze afstand moesten houden, maar ze bleven terugkomen.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Reizigers kunnen weer een noodpaspoort krijgen. Een landelijke technische storing bij de Koninklijke Marechaussee is zaterdag aan het begin van de avond verholpen, enkele uren nadat die begon.
9 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Het cruiseschip Hondius heeft de haven van Rotterdam zaterdag aan het begin van de avond verlaten. Op het schip brak in april het hantavirus uit. De Hondius vaart nu naar Longyearbyen op Spitsbergen. Vanaf Spitsbergen vertrekt op 13 juni een arctische expeditie met 137 gasten en een arts aan boord, meldt een woordvoerder van rederij Oceanwide Expeditions.
9 uur geleden