KNAW: geschiedenis monumenten te onbekend
AMSTERDAM (ANP) - Bestuurders, ambtenaren en het grote publiek weten te weinig van de figuren die een standbeeld hebben, aldus de Koninklijke Nederlandse Akademie van Wetenschappen (KNAW) op basis van eigen onderzoek. Ook hebben genoemde groepen "gebrekkige kennis" over de veranderingen die zich in de loop der tijd voordeden in de kijk op mensen en gebeurtenissen uit het verleden, stelt de Akademie vast in het rapport Wankele Sokkels.
En met name gemeentes hebben vaak ook nog eens onvoldoende zicht op monumenten en standbeelden binnen hun eigen grenzen. Ook op nationaal niveau is de registratie van dergelijk erfgoed niet goed genoeg op orde, zegt de Akademie. Door al deze oorzaken wordt veelal "ad hoc" gereageerd op discussies over de monumenten. Men is er niet goed op voorbereid.
De organisatie keek onder meer naar monumenten die, soms nogal verschillend, een verband hebben met ons koloniale verleden. Daaronder zijn dat in Hoorn van J.P. Coen (die hardhandig de Nederlandse belangen in Indië behartigde) en dat in Tilburg van Peerke Donders, de voor lepralijders zorgende missionaris die daar staat afgebeeld met een hulpeloos en nederig ogende donkere man aan zijn voeten.
'Uitwissen'
"Hou rekening met de geschiedenis van het monument zelf, waarom wie of wat wanneer is afgebeeld en hoe generaties daar vroeger over dachten", raadt de Akademie aan. Veel weerstand ontstaat uit gebrek aan communicatie en informatie", waarschuwt het geleerde gezelschap verder. "Het is de verantwoordelijkheid van bestuurders om gesprekken te voeren waarbij alle partijen (omwonenden, nabestaanden, actiegroepen) serieus betrokken worden."
Gemeenten moeten ook nagaan welke standbeelden en monumenten er zijn en welke mogelijk ontbreken. De Rijksdienst voor Cultureel Erfgoed (RCE) kan meer ondersteuning bieden met een goed onderhouden landelijk monumentenregister, oordeelt de KNAW.
'Koloniaal perspectief'
Omstreden monumenten kunnen weliswaar worden voorzien van bordjes met nadere info over de afgebeelde figuur of gebeurtenis, maar dat werkt volgens de KNAW maar beperkt. "Verplaatsen van monumenten naar een museum is een mogelijkheid", overweegt de Akademie, maar een echt veelbelovende aanpak is volgens het gezelschap "conceptuele vernieuwing", waarbij het monument een nieuwe context krijgt met bijvoorbeeld een "tegenbeeld". Vernietiging "leidt tot uitwissen van een stuk geschiedenis".
De Nationaal Coördinator tegen Discriminatie en Racisme spreekt in een reactie van een "beperkt, achterhaald en eenzijdig koloniaal perspectief op ons verleden" in ons straatbeeld. Rabin Baldewsingh noemt het "nu zaak dat het kabinet maar zeker ook gemeente- en provinciebesturen de aanbevelingen uit het rapport ter harte nemen".
Meer uit Binnenland
KEULEN/ROTTERDAM (ANP) - Een Duitse criminele bende wordt ervan verdacht op grote schaal goud te hebben gesmokkeld. Dat moest crimineel geld witwassen, denkt het Duitse Openbaar Ministerie. Drie mensen zijn woensdag opgepakt, maar er zijn in totaal meer dan twintig verdachten. Bij Rotterdam en in Friesland zijn woensdag gebouwen doorzocht, net als op ongeveer veertig plekken in Duitsland.
9 minuten geledenMAASTRICHT (ANP) - In Zuid-Limburg start een experiment om statushouders sneller aan het werk te laten gaan, een opleiding te laten volgen en in te burgeren. Het idee is dat daar niet mee gewacht hoeft te worden totdat iemand een woning krijgt toegewezen door de gemeente, maar dat in het asielzoekerscentrum al wordt gekeken naar werkervaring en hoe dat aansluit op de arbeidsmarkt.
14 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Met een uitgebreide ceremonie heeft het Allard Pierson Museum woensdag in Amsterdam een antieke vaas teruggegeven aan Sicilië. Het is een aardewerken vaas met deksel uit de derde eeuw voor Christus, met daarop geschilderd een bruiloftstafereel.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie verdenkt twee mannen ervan dat zij in juli vanuit Kopenhagen naar Nederland zijn gevlogen om liquidaties te plegen in Amsterdam en Haarlem. Dat bleek woensdag tijdens een eerste voorbereidende zitting in de rechtbank Amsterdam. De politie kon de liquidatiepoging in Haarlem voorkomen. In Amsterdam werd een beoogd doelwit beschoten. Hij raakte niet gewond.
2 uur geledenUTRECHT (ANP) - In Gelderland, Utrecht en Drenthe zijn dit jaar zeker 56 wolven geboren. Daarvan kwamen er 37 ter wereld in Gelderland, 13 in Drenthe en 6 in Utrecht, meldt BIJ12, dat namens de provincies de wolvenpopulatie monitort. De welpen zijn gezien op beelden van wildcamera's. Deskundigen bij het landelijk wolvenmeldpunt van BIJ12 hebben de beelden gecontroleerd.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Paulien Cornelisse heeft een week na haar overlijden een record gevestigd in de wekelijkse bestsellerlijst. Van de schrijfster, die overleed aan de gevolgen van kanker, staan deze week zeven boeken opnieuw in de Bestseller 60. Volgens boekenkoepel CPNB is dit nog nooit eerder in de geschiedenis van de lijst gebeurd.
3 uur geledenBREDA (ANP) - De rechtbank in Breda heeft Werner de R. (44) uit Tilburg woensdag veroordeeld tot tien jaar celstraf voor het doodsteken van de Tilburgse Hennie de Laat (58) in 2017. Het lichaam van het slachtoffer werd op 23 december van dat jaar gevonden in een brandgang bij de Hoogvensestraat in Tilburg. Zij was gestoken in haar borst en haar keel was doorgesneden.
3 uur geleden