Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Knapen: overmacht dat Afghanen zonder paspoort niet weg mogen

Knapen: overmacht dat Afghanen zonder paspoort niet weg mogen

DEN HAAG (ANP) - Het ligt niet aan Nederland, maar aan de Taliban dat Afghanen zonder paspoort niet geëvacueerd kunnen worden. Demissionair minister Ben Knapen (Buitenlandse Zaken) vindt een paspoort helemaal niet nodig voor evacuatie, maar de Taliban maken nu de dienst uit in Afghanistan en zij laten evacués het vliegtuig niet in zonder paspoort. "Het is overmacht waar we mee te dealen hebben", aldus Knapen.

De NOS meldde vrijdag dat een groot deel van de ongeveer 2000 Afghanen die naar Nederland mogen hier niet heen kunnen komen omdat ze geen paspoort hebben. Door de chaos in het land was het de afgelopen tijd vrijwel onmogelijk om er een aan te vragen. Veel Afghanen zitten daardoor zonder. Afgelopen zomer konden Afghaanse evacués wel mee zonder paspoort, maar toen werd de evacuatie door Defensie geregeld.

Knapen zegt dat Nederland probeert "in te praten" op de Taliban en ook gesprekken voert met landen die invloed op de fundamentalisten kunnen hebben. De minister zei dat gesproken is met Indonesië, Pakistan en Qatar en dat geprobeerd is om druk uit te oefenen. Knapen hoopt dat de huidige situatie niet zo blijft. "We doen wat we kunnen."

Belofte

Kamerleden waren al kritisch dat paspoorten een belemmering blijken voor de evacuatie. "De regering moet veel meer doen om afspraken over evacuaties na te komen", aldus SP-Kamerlid Jasper van Dijk. "Belofte maakt schuld." PvdA'er Kati Piri wil dat het kabinet "alle diplomatieke middelen" inzet om de Afghanen via Pakistan of Qatar te evacueren.

Het kabinet maakte eerder deze maand bekend ongeveer 2100 Afghanen op te willen halen, omdat zij de Nederlandse missie in het land hebben geholpen. Voor Afghaanse tolken was al een speciale regeling, maar dankzij een motie van D66-Kamerlid Salima Belhaj is die groep uitgebreid. Ook mensen die hebben gewerkt voor hulp- en ontwikkelingsprojecten, of die andere "substantiële werkzaamheden" voor Defensie of de politiemissie hebben geleverd, komen in aanmerking.

Meer uit Binnenland

Brekelmans niet tevreden over gelekte plannen en wil reparatie

HILVERSUM (ANP) - VVD-fractievoorzitter Ruben Brekelmans is niet te spreken over de uitgelekte Prinsjesdagplannen. Daarin is onder meer te zien dat de koopkracht voor de meeste mensen met 0,1 procent daalt. Hoge middeninkomens en hoge inkomens zouden er 0,2 procent op achteruitgaan. "Als dat klopt, dan ben ik daar niet tevreden over", aldus de VVD-fractievoorzitter in het televisieprogramma Café Kockelmann, die vindt dat die plannen dan gerepareerd moeten worden.

6 uur geleden
PFAS-pesticiden groeiend risico voor drinkwater en gezondheid

DEN HAAG (ANP) - De toekomst van drinkwater in Nederland wordt bedreigd door pesticiden waar PFAS inzit. Daardoor komt jaarlijks ten minste 21.000 kilo van de PFAS trifluorazijnzuur vrij. Die stof breekt niet af in het milieu en vormt een steeds groter risico voor de bodem, gewassen, grondwater, oppervlaktewater en drinkwater, waarschuwt de Inspectie Leefomgeving en Transport (ILT).

15 uur geleden
Lichtgewonde Nederlanders busongeluk mogen ziekenhuis verlaten

ENTER (ANP) - Nederlanders die donderdag bij het busongeluk in Zwitserland lichtgewond zijn geraakt, met onder andere kneuzingen en breuken, worden vermoedelijk vrijdag uit het ziekenhuis ontslagen. Dat is de verwachting van Eurocross, die de hulpverlening coördineert.

16 uur geleden
Landsadvocaat: stikstofplannen geven zicht op verlichting crisis

DEN HAAG (ANP) - De stikstofmaatregelen die het kabinet wil nemen, geven "perspectief op vergunningverlening" en daarmee op een uitweg uit de stikstofcrisis. Dat schrijft landsadvocaat Pels Rijcken in een advies dat minister Jaimi van Essen (Landbouw, D66) vrijdag met de Tweede Kamer heeft gedeeld. Als er weer meer ruimte voor vergunningen komt, zal dat een kwestie van "gebied voor gebied" worden.

16 uur geleden
Voetbalduels direct gestaakt bij schieten of gooien met vuurwerk

DEN HAAG (ANP) - Voetbalwedstrijden worden meteen definitief gestaakt als er vuurwerk naar het veld of andere tribunes wordt gegooid of geschoten. Het competitiebestuur heeft dat in het protocol opgenomen, meldt het ministerie van Justitie en Veiligheid na een overleg met onder meer de KNVB en de politie.

17 uur geleden
Amsterdamse wijkagent doet aangifte tegen PVV-Kamerlid Faber

AMSTERDAM (ANP) - Een Amsterdamse wijkagent doet aangifte van smaad en laster tegen Marjolein Faber om uitspraken die het PVV-Kamerlid over haar deed tijdens een debat woensdag. De agent van Marokkaanse afkomst zou volgens Faber niet neutraal zijn. Zij haalde tijdens het debat verschillende posts op sociale media van de wijkagent aan waaruit dat zou blijken. "Waar ligt haar loyaliteit?"

17 uur geleden
Kabinet snijdt in procedures voor snellere uitbreiding stroomnet

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil de doorlooptijd van uitbreidingen van het stroomnet drastisch inkorten door vergunningsprocedures te schrappen of te vereenvoudigen. Dat is volgens staatssecretaris Jo-Annes de Bat (Klimaat en Groene Groei, CDA) nodig om vaart te maken met de aanpak van het ruimtegebrek op het elektriciteitsnet, ook wel netcongestie genoemd.

17 uur geleden