Knapen: overmacht dat Afghanen zonder paspoort niet weg mogen
DEN HAAG (ANP) - Het ligt niet aan Nederland, maar aan de Taliban dat Afghanen zonder paspoort niet geëvacueerd kunnen worden. Demissionair minister Ben Knapen (Buitenlandse Zaken) vindt een paspoort helemaal niet nodig voor evacuatie, maar de Taliban maken nu de dienst uit in Afghanistan en zij laten evacués het vliegtuig niet in zonder paspoort. "Het is overmacht waar we mee te dealen hebben", aldus Knapen.
De NOS meldde vrijdag dat een groot deel van de ongeveer 2000 Afghanen die naar Nederland mogen hier niet heen kunnen komen omdat ze geen paspoort hebben. Door de chaos in het land was het de afgelopen tijd vrijwel onmogelijk om er een aan te vragen. Veel Afghanen zitten daardoor zonder. Afgelopen zomer konden Afghaanse evacués wel mee zonder paspoort, maar toen werd de evacuatie door Defensie geregeld.
Knapen zegt dat Nederland probeert "in te praten" op de Taliban en ook gesprekken voert met landen die invloed op de fundamentalisten kunnen hebben. De minister zei dat gesproken is met Indonesië, Pakistan en Qatar en dat geprobeerd is om druk uit te oefenen. Knapen hoopt dat de huidige situatie niet zo blijft. "We doen wat we kunnen."
Belofte
Kamerleden waren al kritisch dat paspoorten een belemmering blijken voor de evacuatie. "De regering moet veel meer doen om afspraken over evacuaties na te komen", aldus SP-Kamerlid Jasper van Dijk. "Belofte maakt schuld." PvdA'er Kati Piri wil dat het kabinet "alle diplomatieke middelen" inzet om de Afghanen via Pakistan of Qatar te evacueren.
Het kabinet maakte eerder deze maand bekend ongeveer 2100 Afghanen op te willen halen, omdat zij de Nederlandse missie in het land hebben geholpen. Voor Afghaanse tolken was al een speciale regeling, maar dankzij een motie van D66-Kamerlid Salima Belhaj is die groep uitgebreid. Ook mensen die hebben gewerkt voor hulp- en ontwikkelingsprojecten, of die andere "substantiële werkzaamheden" voor Defensie of de politiemissie hebben geleverd, komen in aanmerking.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - De Canal Parade is normaal het sluitstuk van Pride Amsterdam, maar dit jaar vindt de kleurrijke botenparade plaats halverwege het evenement, op 1 augustus. Dat komt doordat deze 30e editie van Pride Amsterdam tegelijk ook de 10e viering van World Pride is. Het evenement duurt daarom twee weken in plaats van een week. Er worden extra veel bezoekers verwacht.
7 uur geledenBREDA (ANP) - De gemeente Breda roept carnavalsvierders op niet meer naar de binnenstad te komen vanwege de drukte. "De binnenstad van Breda raakt vol! Kom er niet meer naartoe", zegt de gemeente.
10 uur geledenUTRECHT (ANP) - Tijdens de herstelwerkzaamheden van de defecte bovenleiding bij Utrecht zijn meer kapotte onderdelen gevonden dan eerder werd aangenomen. Een woordvoerder van ProRail laat weten dat nieuwe onderdelen naar de locatie moeten worden gebracht, omdat de schade groter is dan gedacht. De herstelwerkzaamheden lopen hierdoor opnieuw vertraging op. ProRail verwacht tot zeker 20.00 uur nodig te hebben voor de reparatie.
11 uur geledenUTRECHT (ANP) - De NS zegt overrompeld te zijn door de puinhoop die carnavalsvierders in de trein achterlaten. De spoorwegmaatschappij roept treinreizigers op hun rommel mee te nemen.
11 uur geledenBREDA (ANP) - Gemeenten in Brabant waarschuwen carnavalsvierders zaterdag voor de kou. Mensen moeten zich warm aankleden, zeggen ze. De eerste carnavalsdag op vrijdag verliep volgens Breda "gezellig en veilig". Het weer blijft een "aandachtspunt", aldus de gemeente. Tilburg en Den Bosch geven dezelfde waarschuwing. Het advies is laagjes kleding te dragen tijdens de koude nachten.
13 uur geledenUTRECHT (ANP) - Het duurt langer dan verwacht om de kapotte bovenleiding bij Utrecht te repareren, laat een woordvoerder van ProRail weten. Aanvankelijk hoopte de spoorbeheerder dat het herstelwerk om 15.30 uur klaar zou zijn en dat dan het treinverkeer weer volledig zou kunnen worden opgestart. Die prognose is nu bijgesteld naar ten minste 18.00 uur.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De versterking van huizen in door aardbevingen getroffen Groningse gemeenten moet sneller, constateert het Staatstoezicht op de Mijnen (SodM). Volgens de toezichthouder hebben de gemeenten Eemsdelta, Groningen, Het Hogeland, Midden-Groningen en Oldambt weliswaar zorgvuldige versterkingsplannen opgesteld, maar is "meer voortvarendheid" nodig om woningen zo snel mogelijk te versterken en bewoners duidelijkheid te geven.
16 uur geleden