Knapen: overmacht dat Afghanen zonder paspoort niet weg mogen
DEN HAAG (ANP) - Het ligt niet aan Nederland, maar aan de Taliban dat Afghanen zonder paspoort niet geëvacueerd kunnen worden. Demissionair minister Ben Knapen (Buitenlandse Zaken) vindt een paspoort helemaal niet nodig voor evacuatie, maar de Taliban maken nu de dienst uit in Afghanistan en zij laten evacués het vliegtuig niet in zonder paspoort. "Het is overmacht waar we mee te dealen hebben", aldus Knapen.
De NOS meldde vrijdag dat een groot deel van de ongeveer 2000 Afghanen die naar Nederland mogen hier niet heen kunnen komen omdat ze geen paspoort hebben. Door de chaos in het land was het de afgelopen tijd vrijwel onmogelijk om er een aan te vragen. Veel Afghanen zitten daardoor zonder. Afgelopen zomer konden Afghaanse evacués wel mee zonder paspoort, maar toen werd de evacuatie door Defensie geregeld.
Knapen zegt dat Nederland probeert "in te praten" op de Taliban en ook gesprekken voert met landen die invloed op de fundamentalisten kunnen hebben. De minister zei dat gesproken is met Indonesië, Pakistan en Qatar en dat geprobeerd is om druk uit te oefenen. Knapen hoopt dat de huidige situatie niet zo blijft. "We doen wat we kunnen."
Belofte
Kamerleden waren al kritisch dat paspoorten een belemmering blijken voor de evacuatie. "De regering moet veel meer doen om afspraken over evacuaties na te komen", aldus SP-Kamerlid Jasper van Dijk. "Belofte maakt schuld." PvdA'er Kati Piri wil dat het kabinet "alle diplomatieke middelen" inzet om de Afghanen via Pakistan of Qatar te evacueren.
Het kabinet maakte eerder deze maand bekend ongeveer 2100 Afghanen op te willen halen, omdat zij de Nederlandse missie in het land hebben geholpen. Voor Afghaanse tolken was al een speciale regeling, maar dankzij een motie van D66-Kamerlid Salima Belhaj is die groep uitgebreid. Ook mensen die hebben gewerkt voor hulp- en ontwikkelingsprojecten, of die andere "substantiële werkzaamheden" voor Defensie of de politiemissie hebben geleverd, komen in aanmerking.
Meer uit Binnenland
HILVERSUM (ANP) - Het Nationaal Cyber Security Centrum (NCSC) heeft nog steeds geen "actief misbruik" waargenomen van het lek in de programmeertaal PHP. Dat zei directeur Matthijs van Amelsfort van het NCSC woensdagavond bij het televisieprogramma Pauw & De Wit.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De website van DigiD is weer bereikbaar, nadat die het grootste gedeelte van de dag was afgesloten vanwege twee zwakke plekken in de PHP-programmeertaal. De meeste websites die worden beheerd door Logius zijn weer online, maar nog niet allemaal, meldt een woordvoerster.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - In Floradorp in Amsterdam-Noord is per direct cameratoezicht ingesteld. Burgemeester Femke Halsema heeft daartoe besloten na de onrust van de laatste tijd in de wijk.
11 uur geledenHILVERSUM (ANP) - De app en website van RTL Nieuws zijn na een paar uur offline te zijn geweest weer online. De website was net als vele anderen uit voorzorg offline gehaald vanwege kwetsbaarheden in de programmeertaal PHP.
11 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De politie doet onderzoek in een pand aan De Klencke in Buitenveldert (Amsterdam-Zuid) en dat heeft te maken met de zaak-Hajar. Volgens de politie is het de locatie waar de 29-jarige Amsterdamse vermoedelijk om het leven is gekomen. Forensische opsporing en de recherche doen er uitgebreid onderzoek, aldus de politie.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Websites van zeker dertien van de 25 veiligheidsregio's in Nederland zijn woensdag offline door kwetsbaarheden in de programmeertaal PHP. Organisaties halen hun websites uit voorzorg uit de lucht vanwege het risico op digitale aanvallen. Dat blijkt uit een inventarisatie van het ANP.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De grootste stijging van de zorgpremie in jaren maakt de aanstaande bezuinigingen op de zorg nog pijnlijker voor patiënten. Dat stelt Patiëntenfederatie Nederland nadat verzekeraar DSW woensdag de premie voor volgend jaar bekendmaakte. Dit in combinatie met het verhoogde eigen risico en het uitblijven van hogere zorgtoeslag gaat "nog meer patiënten in de financiële problemen brengen", schrijft de organisatie.
13 uur geleden